Jak používat navíječ klubíček

2.11.2021

V tomto článku si ukážeme, jak a proč používat kovový navíječ klubíček. Tento konkrétní jsem pořídila na JOOM.

Navíječ klubíček je skvělý pomocník. Není to nic nového. Prapra typ jsem našla třeba u mé tety. Byl celý plastový. Na tento navíječ jsem narazila na JOOM.com. Navíječ je kovový s plastovou částí, na které se odvíjí klubíčko. Na šířku má cca 40 cm a 38 cm na výšku. Navíječ má úchyt typově jako mlýnek na maso a jde přidělat například na stůl nebo jinou desku. Co opravdu doporučuji je podložka pod kovovou část, abyste si nezničili povrch stolu. Složení navíječe je jednoduché. Přišel rozložený na tři části. Stačilo nasadit hlavu a „elkovou“ tyčku s očkem.

Ta se připevní vrtulkovým šroubem. Očka na navíječi nejsou ukončená. Jedná se o zákruty, takže i když Vám vypadne vlákno v průběhu navíjení, lze vlákno pohodlně nasadit. Navíječ sestrojíme a připevníme k desce. Přízi protáhneme vnějším očkem, dále vnitřním očkem a nakonec zahákneme do drážky na plastové hlavě. Točíme kličkou ve směru hodinových ručiček. Díky očkům a otočné hlavě na plastovém komponentu vzniká převinuté klubko.

Kovový navíječ klubíček zakoupíte zde nebo zde. Joom je e-shop se sídlem v Evropě, proto je cena v košíku úplná včetně cla a DPH. Odpadá tedy papírování, které jinak hrozí u doručení z Aliexpressu nebo Wish. Joom sice upozorňuje, že některé státy mohou vyžadovat zaplacení cla, avšak Joom  Vám tuto cenu vrátí zpět na účet. Za dobu objednávání (cca od června) se mi to však ještě ani jednou nestalo, takže mi zboží dorazilo klasickou poštou domů.  Na Joom mám vytvořený profil Krampolinka Crochet, který můžete sledovat zde.  Výhodou sledování je to, že vidíte nejen mé recenze (daleko dříve než zde na webu), ale také odkazy, kde jsem zboží pořídila – což šetří čas.  Nejraději mám aplikaci JOOM, je ke stažení zdarma zde. V aplikaci bývají výhodnější ceny a slevové akce.

Pod textem naleznete záznam z Povídání u Klubíčka 19, kde jsme si navíječ klubek rozbalili v online streamu. Ve videu ukazuji, jak navíječ sestrojit a jak funguje.

Kdy používat navíječ:

 • když očekáváme, že se bude originální klubíčko tzv. cuchtat nebo sukovat. Pro plynulou práci klubíčko převineme do kulatého tvaru. Vlákno pak pohodlně táhneme ze středu klubíčka a klubíčko nikde „necestuje“.
 • když musíme vypárat práci. Sám o sobě fakt, že musíme párat, je dost nepříjemný. S navíječem nám alespoň ihned pod rukama vzniká krásné úhledné klubíčko, které je jedna radost znovu načít.
 • když háčkujeme například rukávy na svetru z jednoho duhového klubíčka a potřebujeme mít oba rukávy stejně barevné. Z duhovky odvineme barevný úsek od uzlíku k uzlíku. Ze vzniklého klubíčka háčkujeme oba rukávy najednou. Na jeden rukáv vedeme přízi vně klubíčka, na druhý rukáv ze středové části. Díky tomu mají rukávy stejnou barevnost.
 • když chceme úhledně uložit zbytky přízí. Pokud máme nevzhledné zbytky klubíček, díky navíječi vytvoříme krásná skladná klubíčka.
 • kdy máte chuť vytvořit melírované klubíčko. Pokud máme zbytky stejného druhu příze různých barev, můžeme vlákna klubek spojit a na navíječi je rovnou smotat do jednoho klubíčka.
 • když máte chuť vytvořit vlastní duhové klubíčko. Pokud máme dostatečně tenkou přízi, cca 100g/400m příp. tenčí, můžeme si různě napojovat vlákna a tím vytvořit vlastní jednoduchou duhovku třeba ze zbytků. Například 50x otočíme kličkou a navineme do klubíčka tři vlákna červené. Poté jedno vlákno ustříhneme a nastavíme ho růžovou barvou. Otočíme opět 50x kličkou a ustříhneme další vlákno červené a nahradíme růžovou. Opět otočíme 50xkličkou a ustříhneme poslední pramen červené a nahradíme růžovou. Opět otočíme 50xkličkou a můžeme dále nahrazovat růžová vlákna. A duhovka je na světe. Video návod na čepici ze zbytků s postupnými přechody si můžete uháčkovat podle video návodu na kulicha Cotton Soft Trio.

Pohodový nákup a jestli chcete navíječ od Ježíška, je nejvyšší čas objednat.

Hezký den všem

K.

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Kardigan Pálava - www.krampolinka.cz 26.5.2022 at 4:11

  […] Na odmotání barev doporučuji použít navíjecí strojek, pořídíte zde, video jak na to zde. Rukávy jsem mírně zužovala. Lemy rukávů tvoří přední a zadní reliéfní sloupky. Na […]

 • Reply Unboxing s e-shopem U Nezbedných klubíček - www.krampolinka.cz 18.7.2022 at 13:44

  […] Dále jsme si rozbalili přadeno PERFORMANCE CANDY CANE č. 117, novinka roku 2022. Zatímco klasické duhovky jsou v balení „cake“, Performance šlo cestou přadena. Celkem logicky – vlákno v převinutém klubíčku nemá takovou „pohodu“ jako volně ložené v přadénku. Candy Cane je směsová příze, složení 50% bavlna, 50% akryl. Má návin 850m/200g. Bude se hodit od šátků po topíky a svetříky, které unosíme celoročně. Na top ze čtverce velikost 40-42 stačí jedno přadeno. Candy Cane v zajímavé barevné škále pořídíte zde. Upřímně se na toto tvoření těším asi úplně nejvíc. Ta zvědavost, jak bude klubko vzorovat! Na převinutí můžete použít třeba navíječ klubíček, více v tomto článku. […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..