Prostírání Spectrum

10.7.2021

V dnešním video návodu si ukážeme, jak uháčkovat elegantní a jednoduché prostírání na stůl. Použila jsem novinkové šňůry YarnArt Macrame Cotton Spectrum.

YarnArt Macrame Cotton Spectrum je klubíčko/váleček o váze 250 gramů a návin má 225 metrů. Je to kombinace 80% bavlny a 20% polyesteru. Hodí se na všechen homedekor, jelikož šňůra má cca 2 mm. Tvoříme například tašky, prostírání, běhouny, koberečky, rustikální lapače či košíky. Macrame Cotton Spectrum je pletená dutinka a momentálně se nabízí v široké barevné škále. Klubíčko je samovzorovací a vytváří tzv. ombre efekt. Stačí si jen vybrat oblíbenou kombinaci.

Macrame Cotton Spectrum jde pěkně kombinovat s Macrame Cotton (250g/225m). Jen druhá zmíněná má jiné obsahové složení, tj. 85% bavlna a 15% polyester. Rozdíl lze poznat jen tak, že přiložíte šňůrky vedle sebe a zjistíte, že Macrame Cotton se mírně kroutí a je krapet měkčí. Jinak jsem tyto dvě příze zkombinovala v rámci jiného projektu a efekt super.

Klubíčko YarnArt Macrame Cotton Spectrum nám zaslal dovozce YarnArt BezvaPleteni.cz, moc děkuji a klubíčka jsme si rozbalili v rámci rubriky Povídání u Klubíčka společně s dalšími novinkami YarnArt. Na video a přehled šňůr a špagátů od YarnArt můžete mrknout sem.

Co se týče prostírání, zvolila jsem variantu háčkování obdélníku ze středu. Při háčkování musíte zvolit správný háček versus vlastní utahování. Osvědčila se mi pětka a na olem, tj. poslední řadu bych volila buď stejné číslo nebo o číslo větší. Háčkovala jsem dlouhé sloupky za zadní nitku a v poslední řadě krátké sloupky za zadní nitku. „Šev“ jsem vymyslela v rohu obdélníku a dle mého názoru nejde ukončování řady téměř vidět. Mrkněte na foto. Pod textem naleznete nákres a video.  Z balení čtyřech klubíček mi u dvou klubíček vyšlo přesně na jedno prostírání a u dvou by mi zůstalo ještě na jednu-dvě řady. To bude asi klasická odchylka výrobce, který udává +/- 5%.

Kromě prostírání pro Vás z tohoto klubíčka připravuji ještě dva další návody, které jsou však v balíčku překvapení.

Vaši inspiraci pro ostatní můžete nahrát do tohoto příspěvku na FB ve skupince Krampolinka. No a my se pustíme do práce.

Prostírání Spectrum
Příze: YarnArt Cotton Macrame Spectrum č. 1306, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1 klubíčko/1 prostírání
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: 41 cm x 35 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače, zavírací špendlík (sichrhajzka)
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku

Prostírání háčkujeme od základního řetízku od středu obdélníku od středu klubíčka. První řada je ukončena pevným okem, další řady končí ve středu obloučku rohu ŘO a KS. Náhradu tvoří 2 ŘO místo prvního DS a ŘO místo prvního KS. Náhrada je součástí vzorku. Pokud chceme vyloženě šedý okraj (a klubíčko má zrovna větší návin), poslední řadu KS ZN háčkujeme vně klubíčka.

Prostírání, háček 5 mm
1. řada: 14 ŘO, do čtrnáctého očka dáme označovač, 2 ŘO místo prvního DS a ŘO do vzoru
2. řada: do očka s označovačem uháčkujeme DS, dále DS do každého očka (12). Současně zaháčkováváme volný středový konec. Na konci řady háčkujeme do posledního očka roh DS-ŘO-DS, DS, roh DS-ŘO-DS a pokračujeme DS na druhé straně řetízku (12). Do očka s označovačem uháčkujeme DS-ŘO-DS, DS a PO do druhého očka náhrady.

Pozn. Pod ŘO v rozích si můžeme dát označovače.

3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO, zde uháčkujeme N za DS, DS, hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (14). Do rohu pod ŘO háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (3). Do rohu pod ŘO háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (14). Do rohu háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (3). Do rohu na konci řady háčkujeme 2 DS, ŘO a KS do druhého očka náhrady (zůstaneme jakoby ve středu obloučku a šev zamaskujeme následujícími sloupky, které budeme do rohu háčkovat).

4. řada: N za DS, DS pod KS. Do očka, kam jsme háčkovali KS háčkujeme jeden DS, od následujícího háčkujeme DSZN (18). Do rohu pod ŘO háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (7). Do rohu pod ŘO háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (18). Do rohu háčkujeme 2DS-2ŘO-2DS. Hned od prvního sloupku háčkujeme DSZN (7). Do rohu na konci řady háčkujeme 2 DS, ŘO a KS do druhého očka náhrady.

Pozn. Po každé řadě si přepočítáme, že máme na všech stranách správný počet sloupků. Nezapomínáme v rohu háčkovat 2DS-2ŘO-2DS. Nejčastěji jsem zapomínala na první DS v řadě, tj. do sloupku, kam jsem háčkovala KS jako ukončení řady. Háčkujeme DSZN vždy do všech sloupků, tj. žádný nepřeskakujeme. Pokud se nám strany vlní, vezmeme menší háček. Pokud jsou stažené, vezmeme větší háček, případně háčkujeme v rohu sedla 3 ŘO.

5. – 13. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4. Počty se nám navyšují na každé straně o 4 sloupky + 4 sloupky v rozích.

Prostírání, háček 5/6 mm (háček podle utahování)
14. řada: N za KS, KS do očka, kam jsme háčkovali KS na ukončení řady, dále KSZN (58), v rohu 5 KS pod ŘO, dále KSZN (47), v rohu 5 KS pod ŘO, dále KSZN (58). V rohu 5 KS pod ŘO, dále KSZN (47). Řadu končíme 4 KS pod ŘO v rohu. Přízi ukončíme.

Pozn. Pokud nám barevně klubíčko nevychází, tuto řadu háčkujeme barvou vně klubíčka.

Dokončení
Přízi menším háčkem protahujeme v rubové části po obvodu.

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Unboxing novinkových šňůr YarnArt - www.krampolinka.cz 19.7.2021 at 13:04

    […] barva 1306. Hned jsem ji hodila na háček a video návod na prostírání Spectrum naleznete zde. Spectrum se hodí na kobrečky, předložky, prostírání, běhouny na stůl, ale také tašky, […]

  • Reply Háčkovaný věneček Macrame Cotton - www.krampolinka.cz 13.12.2023 at 19:29

    […] Prostírání Spectrum, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..