Joom 6: pletací mlýnek Sentro

7.2.2022

V balíčku od společnosti JOOM jsme si rozbalili pletací mlýnek značky Sentro se 48 jehlicemi. Pojďte mrknout, jak funguje.

Balíček s pletacím mlýnkem Sentro od www.joom.com dorazil cca 3 týdny od objednání a klasickou poštou. Balíček přišel hezky zabalený. Pletací mlýnky se na Joom.com nabízí v několika provedeních. Malý mlýnek má cca 22 jehel, střední 40, největší 48. Čím více jehel, tím větší bude například čepice, tj. poslední velikost (48 jehel) je pro čepice s obvodem hlavy 50-60 cm. Malý mlýnek slouží třeba na pletené šály. Další výrobci pletacích mlýnku jsou třeba firma Prym nebo německá Addi. Při cenovém srovnání je Mlýnek Addi King Size (46 jehel) cca o tisíc korun dražší než největší mlýnek Sentro (48 jehel). Jak vypadá a funguje mlýnek Addi Express King Size a návod na homelesku naleznete zde.

Co je pletací mlýnek Sentro a jak ho použijeme pro čepici?

Jedná se o zařízení s plastovými jehlami uspořádanými dokola. Kolo mlýnku je poháněno kličkou. Do příslušenství patří i nožky s přísavkami a držák příze s otvory. Mlýnek sestrojíme podle návodu, otočíme kličkou a najdeme bílý kolík/jehlu. Vždy, když bílý kolik projede místem, kudy vede vlákno (podavač), přiskočí na počítadle další řada. Přízi v první řadě navádíme pod zobáčky ručně. Začínáme od kolíku, který následuje po bílém kolíku, a vždy obtočíme přízi kolem zobáčku, následující kolík vynecháme. Přitom pomalu otáčíme kličkou mlýnku. Jakmile dojedeme k bílému kolíku na začátku řady, navedeme přízi do podavače pro vedení příze a dále zahákneme do patřičného otvoru v držáku. Příze typu 100g/250m (Elen Baby, Everyday, Alize Baby Best) vedeme středovým očkem.

Pro jinou sílu příze vyzkoušíme první nebo třetí očko držáku. Vždy dbáme na to, abychom před držákem příze měli dostatečně odmotanou přízi z klubíčka. Poté stačí otáčet kličkou a hlídat, že každý zajíždějící kolík nabírá z podavače vlákno, a současně je kolem dvou krajových zobáčcích u kolíčku jedno oko (pravidlo platí od třetí řady dál). Pokud  tomu tak není, POZOR, pravděpodobně nám uteklo očko, což se musí spravit HNED, ideálně pomocí háčku. V jiném případě musíme točit kličkou bez podávání příze, až nám bílý kolík projede dvakrát dokola naprázdno a pleteninu z mlýnku musíme sundat a začít znovu. Kličkou točíme plynule, spíše pomalu. Hlídáme očka a dbáme na dostatečné množství odmotané příze.

Při sundání pleteniny z mlýnku si odmotáme dostatečně dlouhý konec, který ustřihneme a navedeme do jehly s velkým ouškem. Jedno kolo protočíme na mlýnku bez příze a od následujícího kola postupně jehlou nabíráme očka z mlýnku. Tím je zabezpečíme a buď očka přehodíme na jehlice a pleteninu uzavřeme do tunelu, nebo konec stáhneme (což zopakujeme i na protilehlém konci), tunel převrátíme do sebe a oba stažené konce sešijeme dohromady. Tímto způsobem vytvoříme kulich s ohrnutím nebo homelesku. Dozdobíme štítkem nebo bambulí.

Druhý způsob sundání pleteniny je pomocí zbytkové příze jiné barvy, ideálně stejné síly. V tomto případě vystřídáme v podávací šachtě přízi a umotáme ještě cca 5 řad. Poté točíme kličkou dvě řady bez příze naprázdno a pletenina se sundá. Najdeme si poslední řadu barvy, kterou máme celý projekt a pomocí hačku a pevných oček tuto řadu ukončíme. Nadbytečnou zbytkovou přízi upářeme. Tento způsobe je vhodný pro usínáčky nebo pletené pytlíčky.

Proč si pletací mlýnek pořídit?

Pořízení pletacího mlýnku je poměrně nákladná záležitost. Ideálně, pokud pořídíte jeden kus pro celou rodinu, například máte spousty vnoučat nebo sourozenců. Pokud si na níže uvedené odrážky odpovíte ve většině případů ANO, tak jste správný adept na koupi pletacího mlýnku. Proč si tedy mlýnek koupit?

 • pro radost z tvoření;
 • jiný typ čepic než háčkované;
 • když máme rádi šály, tvoříme usínáčky nebo dárkové pytlíky;
 • neumíte plést, ale pletené čepice se Vám líbí;
 • nemůžete plést či háčkovat ze zdravotních důvodů, ale točení kličkou je v pohodě;
 • celá rodina nosí čepice a každý rok necháte v obchodě majlant za čepice kupované;
 • nikdy netrefíte velikost – čepice z mlýnku je uni size.

Co se týče pletené homelesky – kulichu na mlýnku Sentro, 48 jehel. Vzorek a zkoušku čepice jsem tvořila z Alize Baby Best, pořídíte na MojeGalanterka.cz. Alize Baby Best je klubíčko 100g/250m, 90% akryl a 10% bambus. Čepici jsem vyrobila z YarnArt Dancing Baby, kterou zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. Dancing Baby je klubíčko 100g/250m, 100% akryl. Pro tyto příze používáme středové očko na držáku. Čepice z tohoto materiálu sedí pro obvod 51-60cm. Pro dětskou velikost doporučuji 110 řad, pro dospělou 120 řad. Doba včetně dokončení je cca 90 minut Homelesku jsem doplnila o bambuli Mia HandMade Design a kožený štítek. Čepice krásně sedí, hřeje a je ohrnovací. Samovzorovací příze Vás uchvátí barevností.

Co se týče usínáčka na mlýnku Sentro, 48 jehel, vyzkoušela jsem Alize Baby Best, pořídíte na MojeGalanterka.cz. Na mlýnku upleteme 40-60 řad podle požadované délky těla usínáčku. Poté projekt z mlýnku sundáme pomocí zbytkové příze a sháčkujeme pomocí pevných ok. Horní část stáhneme a máme tělo usínáčku. Doháčkujeme hlavu, ruce, uši a oči. Vyšijeme čumáček. Na tento projekt chystám samostatný video návod.

Nákup na JOOM

Joom je evropský sklad v Lotyšsku s výrobky z celého světa, nejen z Číny, ale i z Turecka, Itálie či Velké Británie. Výhodou je, že nemusíte platit daň ani clo, balíčky Vám přijdou přímo domů. Na Joom zakoupíte něco výrazně levněji – něco vyjde dráž než u nás. Chce to hledat a proklikat se tím, co Vás zajímá.

Celkově informace k Joom:

 • Doporučuji stáhnout aplikaci Joom, jsou tam ceny ještě krapet nižší.
 • Některé části webu jsou již v češtině, některé ještě běží v angličtině.
 • DPH k ceně zboží naskočí až v nákupním košíku.
 • Doprava je zdarma.
 • Platba kartou online.
 • Získáváte bonusové slevy nebo bodíky za nákup.
 • Doba dodání je od 2 do 6 týdnů.
 • Česky hovořící podpora – pokud nedorazí balíček včas, stačí se obrátit na zákaznické centrum, které s Vámi problém v češtině vyřeší.

Joom Czechia můžete sledovat na FB či na instagramu. Můj profil na Joom můžete sledovat zde. Výhodou je, že uvidíte recenze, fotky, odkazy k nákupům atd. dříve, než zde na webu. Více o balíčcích a produktech z JOOM si můžete přečíst v rozbalování balíčku Joom č. 1, Joom č. 2, Joom číslo 3, Joom číslo 4, nebo Joom číslo 5.

Pohodové tvoření i nákup.

Katka

UNBOXING PLETACÍ MLÝNEK SENTRO

JAK SLOŽIT PLETACÍ MLÝNEK A NAHODIT NA ČEPICI

JAK VYPADÁ HOTOVÁ ČEPICE

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Nikol 21.10.2022 at 9:10

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat. Mám sentro 48 jehel. Když projede bílá jehla tak jednou se mi to o číslo nahoru posune podruhé ne. Musí ta bílá jehla vždycky 2x objet aby mi naskočilo z 1 na 2. Je to tak v pořádku?

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..