Kapsa na příbor Macrame

20.12.2020

Prostření štědrovečerního stolu je sama o sobě sváteční událost. Proč si nevytvořit háčkovanou kapsu na příbory, kterou sladíme s ostatními doplňky. Třpytivá Macrame Cotton Lurex je to pravé.

YarnArt Macrame Cotton Lurex jsou 2 mm šňůry. V klubíčku 250 g máme 205 metrů a co do složení je to kombinace 75% bavlna, 13% polyester a 12% metalické vlákno. Díky třpytivému efektu se hodí nejen na tašky, kabelky a psaníčka, ale také třeba na prostírání, běhouny na stůl, koberečky, košíky či podsedáky.

Klubíčko nám věnovalo BezvaPleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Na video z rozbalování balíčku se můžete mrknout sem.

Z Macrame Cotton Lurex si dnes uháčkujeme kapsu na příbor. Snad jakákoliv barva se bude k vánočnímu hodování hodit. Stačí přízi sladit s ostatními doplňky, případně vyrobit komplet sadu včetně prostírání. Kapsa je naprosto jednoduchá. Jedná se o pruh dlouhý 36 cm a široký 7,5 cm. Kapsa vznikne při olemování pruhu přeložením na třetiny a sháčkováním. Abychom nemuseli při obháčkování nastavovat, stačí si odmotat cca 8 metru šňůry, což by Vám mělo vystačit až do konce. Pro mne je totiž největší utrpení šňůry za háčkovat nebo zapošít po skončení háčkování.

Co se týče vzorečku, budeme háčkovat obyčejné krátké sloupky a polodlouhé sloupky na olemu. Nic, co by úplný začátečník nezvládl. Věřím, že kapsa najde u Vás doma uplatnění nejen na štědrý den, ale třeba při slavnostních příležitostech jako je svatba, narozeniny či valentýn. Kapsa spolu s prostíráním může být i krásným dárkem pro kamarádku. No a my se pustíme do práce.

Kapsa na příbor Macrame Cotton Lurex
Příze: YarnArt Macrame Cotton Lurex č. 738, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: půl klubíčka na jednu kapsu
Háček: 4 mm
Rozměry: hotová kapsa délka 24 cm, 9.5 cm šířka, 36 cm před přeložením.
Jehla s velkým ouškem, 20 cm bílé krajky na ozdobení, případně vánoční knoflík, vločka atd.
Časový rozpočet: 60 minut
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Kapsu háčkujeme jako dlouhý pruh. Háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Řadu začínáme náhradou „N“, tj. 1 ŘO místo prvního KS a 2 ŘO místo prvního PDS. Pro rovné hrany háčkujeme první sloupek hned do očka k náhradě, počítáme a poslední sloupek háčkujeme do náhrady z předchozí řady. Náhrada je součástí součtu.

Kapsa Macrame, háček 4 mm
1. řada: 10 ŘO + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS. Dále KS do každého očka. Celkem, včetně náhrady máme 11 sloupků. Otočíme.
3. – 57. řada: N za KS, k náhradě háčkujeme KS, dále KS do KS, počítáme, poslední KS háčkujeme do náhrady. Otočíme.

Olem kapsy Macrame, háček 4 mm
V rohu háčkujeme N za PDS, 5 PDS do stejného očka, dvě řady přeskočíme a háčkujeme KS (jsou tam jakoby předchystaná očka), dvě řady přeskočíme a uháčkujeme vějířek 5 PDS. Jakmile máme 4 opakování (včetně vějířku v rohu), při háčkování KS přeložíme kapsu tak, abychom pomocí KS přiháčkovaly spodní okraj. Dvě řady vynecháme a háček vedeme skrz dvě vrstvy kapsy a háčkujeme vějířek 5 PDS, dvě řady vynecháme, háček vedeme skrz dvě vrstvy a uháčkujeme KS. Opakujeme do konce hrany. Ve spodní části u přeložení končíme KS a PO.

Ustřihneme 8 metrů dlouhý konec, který protáhneme háčkem vnitřkem kapsy na protilehlou stranu. Protáhneme háček skrz dvě vrstvy, uháčkujeme ŘO a kopírujeme vzor na protilehlé straně. Jakmile máme sháčkovanou kapsu, pokračujeme v obháčkování výrobku. V rohu háčkujeme 6 PDS a v horní části háčkujeme ob očko KS, ob dvě očka 5 PDS do vějířku, ob dvě očka KS a PO.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme, dozdobíme krajkou nebo jinou vánoční dekorací.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný věneček Macrame Cotton - www.krampolinka.cz 12.12.2023 at 17:19

    […] Kapsa na příbor Macrame, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..