Kolová sukýnka Diva

23.3.2021

Na dětskou háčkovanou kolovou sukýnku do gumy jsem použila loňskou novinku Alize Diva Ombre Batik. Sukýnka je sice jednoduchá, ale tentokrát přináším pouze nákres a psaný postup. Věřím, že si s ní poradíte (děti, to je motivace) a nakonec budete mít radost, že jste se v háčkování zase posunuli dále.

Alize Diva Ombre Batik je 100% mikroakryl hedvábného vzhledu. Klubíčko, které je tónované do stylu ombré (pomalý přechod barev), má 250 gramů a návin 875 metrů. Diva se hodí na letní topíky, tílka, sukénky, šaty, kardigany, ale i na šátky či plédy. V loňském roce jsem z Divy Ombre Batik háčkovala šaty pro dospělé, video návod zde a z klasické Divy jsem háčkovala topík, video návod zde.

Alize Diva Ombre Batik nám věnoval e-shop www.primaprize.cz, moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde.

Žabkovou gumu na sukýnku jsem zakoupila na www.bubulakovo.cz (guma pletená).

Co se týče sukýnky, koupila jsem pružnou žabkovou gumu, na kterou jsem naháčkovala prvních pár plných řad dlouhými sloupky. Sloupky jsem háčkovala za krajní spodní oblouček (foto pod textem). Pokud gumu natáhnete a sloupky mají vůli, je vše v pořádku. Pokud by sloupky táhly, je potřeba při obháčkování gumy přidat více sloupků. V plných řadách jsem sloupky vůbec nepřidávala, tj. stačilo mi „rozšíření“ a základ sukýnky s naháčkování na gumu.

Po pár řadách jsem aplikovala vzor. V podstatě jsem si našla nákres háčkované dečky a ten jsem upravila a aplikovala na sukýnku. V ideálním případě si nejdříve najdeme nákres dečky a spočítáme si, kolik je potřeba sloupků a podle toho upravit počet sloupků na začátku sukýnky, případně rozšíříte v pravidelných intervalech tak, abychom vzor mohli použít co nejjednodušeji. Poté stačí háčkovat podle nákresu. Nákresy na dečky jsou totiž spočítány tak, aby se automaticky rozšiřovaly do kulata/placata, tj. aby dečka ležela na stole a nevlnila se. V našem případě zvlnění není na škodu. Sukýnka se o to více točí.

Co se týče vzoru, použila jsem na začátku sukýnky dlouhé sloupky a v nákresu se opakují pouze dlouhé sloupky a řetízková očka. Pozor – Alize Diva má návin 100g/350m a duhová klubíčka mají zpravidla 100g/400m, takže návod se s duhovkou může chovat jinak. Sama to však chci vyzkoušet s nějakým jednodušším vzorem, který pro Vás natočím. No a my se pustíme do práce.

Sukýnka Diva
Příze: Alize Diva Ombre Batik číslo 7367, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 1 necelé klubíčko Ombré na uvedenou velikost
Háček: 3 mm a 4 mm
Rozměry: celková délka vč. gumy 35 cm, délka prvních deseti řad 8 cm, délka vzoru od řady 11 – 22 cm
Velikost: dítě cca 5-8 let (záleží na výšce postavy)
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, široká žabková guma 50cm délka, šířka 5 cm, označovač
Časový rozpočet: 10 hodin
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

PDS – polodlouhý sloupek

Sukýnku háčkujeme tzv. dokola, tj. řady neukončujeme. Do druhé řady přejdeme pomocí krátkého sloupku. Zde umístíme označovač. Po deseti řadách ve stejném místě budeme začínat vzorem a do tohoto místa přemístíme označovač.

Sukýnka, Diva, háček 3 mm
1. řada:  161 DS, háčkujeme DS za spodní oblouček na gumičce. Jakmile doháčkujeme na konec gumičky, pomocí KS přejdeme do další řady (umístíme označovač) čímž se současně vytvoří pas. „Šev“ na gumičce přišijeme nebo sháčkujeme v posledním kroku tvoření sukýnky.

2. řada: 162 DS do oček. (KS, kterým přejdeme do druhé řady nám vytvoří 162 sloupek)
3. – 5. řada: 162 DS do oček.

Sukýnka, Diva, háček 4 mm
6. – 10. řada: 162 DS do oček.

Sukýnka VZOR, Diva, háček 4 mm
11. řada: bez ukončení řady háčkujeme vzor. Můj vzor začíná na počtu oček dělitelným devíti (pokud máte jiný vzor, musíte přepočíst počet oček). Vzor se bude opakovat 18x. Háčkujeme +2 ŘO, očko přeskočíme, 8 DS do oček+. Pod první ŘO umístíme označovač, ať víme, kde je začátek vzoru. Vzor mezi znaménky opakujeme.

12. řada: +2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, dva DS sháčkujeme do jednoho očka, 4 DS do oček, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

13. řada: +2 ŘO, DS-2ŘO-DS do DS z předchozí řady, 2 ŘO, dva DS sháčkujeme do jednoho očka, 2 DS do oček, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

14. řada: +2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS-2ŘO-DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, dva DS sháčkujeme do jednoho očka, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

15. řada: +2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS-2ŘO-DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, dva DS sháčkujeme do jednoho očka+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

16. řada: +2 ŘO (nad dvěma sháčkovanými DS z předchozí řady), DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS-2ŘO-DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

17. řada: +DS pod ŘO (to jsou ŘO nad dvěma sháčkovanými DS z patnácté řady), 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 3 ŘO (okénko přeskočíme), DS-2ŘO-DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO (okénko přeskočíme), DS pod ŘO, 2 ŘO, DS pod ŘO, 2 ŘO + Vzor mezi znaménky opakujeme.

18. řada: pozor – doháčkujeme vzor z řady sedmnáct téměř až ke středovému „vějířku“ DS-2ŘO-DS a odtud teprve pokračujeme vzorem – +první DS uháčkujeme do DS před „vějířkem“, 2 ŘO. Do „vějířku“ háčkujeme 5 DS, dále 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS přeskočíme a do následujícího háčkujeme DS-2ŘO-DS, 2 ŘO+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

19. řada: +DS do DS, 2 ŘO, ve „vějířku“ háčkujeme dva DS do prvního DS, 3 DS do následujících DS, 2 DS do posledního DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva DS z předchozí řady, 2 ŘO+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

20. řada: na začátku řady přeskočíme jeden DS a háčkujeme 3 ŘO a +do vějířku 2 DS do jednoho očka, 5 DS do následujících DS, 2 DS do posledního DS, 3 ŘO, přeskočíme DS z předchozí řady, dále 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady, 3 ŘO a přeskočíme DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

21. řada: +3 ŘO, do vějířku 2 DS do jednoho DS, 3 DS do následujících DS, ŘO, DS, ŘO, 3 DS do následujících DS a 2 DS do posledního DS, 3 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

22. řada: +4ŘO, do vějířku háčkujeme 5 DS do následujících DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka do jednoho, ŘO, 5 DS do následujících DS, 4 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

23. řada: +5ŘO, do vějířku háčkujeme 5 DS do následujících DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka do jednoho, ŘO, 5 DS do následujících DS, 5 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

24. řada: +5ŘO, ve vějířku sháčkujeme první dva DS do jednoho očka, 3 DS do následujících DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka do jednoho, ŘO, 3 DS do následujících DS, dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, 5 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

25. řada: +5ŘO, ve vějířku sháčkujeme první dva DS do jednoho očka, 2 DS do následujících DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka do jednoho, ŘO, 2 DS do následujících DS, dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, 5 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS-2ŘO-2DS pod ŘO mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

26. řada: +5ŘO, ve vějířku sháčkujeme první dva DS do jednoho očka, DS do následujícího DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme tři očka do jednoho, ŘO, DS do následujícího DS, dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, 5 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod první oblouček, 2 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod následující oblouček mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

27. řada: +4ŘO, ve vějířku sháčkujeme první dva DS do jednoho očka, DS pod ŘO, DS do spojovacího očka dvou sháčkovaných DS z předchozí řady, DS pod ŘO, poslední dva DS sháčkujeme do jednoho očka, 4 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod první oblouček, 2 ŘO, 3 DS pod prostřední oblouček ze dvou ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod následující oblouček mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

28. řada: +3ŘO, ve vějířku sháčkujeme první dva DS do jednoho očka, DS do DS, dva DS sháčkujeme do jednoho očka, 3 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod první oblouček, 2 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS do prostředního DS z předchozí řady, 2 ŘO, 2DS-2ŘO-2DS pod následující oblouček mezi dva a dva DS z předchozí řady+ Vzor mezi znaménky opakujeme.

29. řada: +3ŘO, ve vějířku sháčkujeme 3 DS do jednoho očka, 3 ŘO, pod ŘO mezi DS háčkujeme vějířek ze 7-mi DS, 2 ŘO, pod ŘO mezi DS háčkujeme vějířek ze 7-mi DS, 2 ŘO, pod ŘO mezi DS háčkujeme vějířek z ze 7-mi DS, 3 ŘO+ Vzor mezi znaménky opakujeme. Jelikož jsme háčkovali dokola, poslední sloupky v posledním vějířku háčkujeme takto: DS, DS, DS, DS, PDS, PDS, KS, PO do DS, PO do DS, PO do tří následujících ŘO a PO do očka, kde jsou tři sháčkované DS. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, sukýnku dozdobíme třeba štítkem. Sešijeme šev na gumě v pasu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

Inspirace, nápady, zkušenosti a tipy na sukýnku Diva od Vás v tomto FB příspěvku.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..