Šálo šátek Design Yarn

2.4.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme další ze série šálo šátků, tentokrát z klasické tří nitkové duhovky Design Yarn.

Duhové klubíčko DesignYarn je tří nitka, směs 50% bavlna a 50% akryl s návinem 1000 metrů a váhou 200 g. Z takové duhovky se dá uháčkovat jednoduchý háčkovaný top velikost 38-40, klasický šátek, vestička, kolová sukýnka pro holčičky nebo krátká šála. Toto konkrétní klubíčko patřilo do charitativního projektu e-shopu Hravá Klubka a nese název České Švýcarsko. Bylo vyrobeno podle fotky. Výtěžek z prodeje limitované edice klubíček putoval v roce 2022 na transparentní účet na podporu požárem zasaženého Hřenska. V limitované edici byly k dispozici dva typy klubíček. Z prvního jsme si uháčkovali půlkruhový šátek Lopesan, video návod zde. No a na toto klubíčko došlo právě teď a vytvoříme si trendy šálo šátek, který můžete nosit jako šátek nebo jako šálu.

Pruhovanou verzi šálo šátku Hravá klubka z klubíček do krabičky kolekce Makronky naleznete ve video návodu zde. No, a protože jsem si nový šálo šátkový střih oblíbila, vytvořila jsem pro Vás další video návod na šálo šátek, tentokrát s jiným vzorem. Sáhla jsem po melírované duhovce, abychom si mohli ukázat vzhled šálo šátku z duhovky. Od šálo šátku čekejte praktičnost než zdobnost.

VIDEO NÁVOD

Duhová klubíčka České Švýcarsko nám věnoval e-shop Hravá Klubka. Rozbalování balíčku můžete zkouknout ve videu zde a článek s dalšími informacemi si můžete přečíst zde.

 • Co se týče šálo šátku, háčkujeme od magického kroužku ze spodního cípu po řadách tam a zpět.  V pravidelných intervalech rozšiřujeme. Jakmile docílíme požadované výšky středu šálo šátku, začneme v pravidelných intervalech ubírat. Díky tomu si můžete pohodlně určovat délku přepony i výši středu. Háčkujeme na kompletní rozměr 200-220 cm a výšku středu 40 cm. Na tuto velikost mi stačilo cca 800 m duhového klubíčka, tří nitka. Co do tvaru Vám při háčkování vznikne tvar hodně dlouhého kosočtverce. Šířka u krku je tak akorát, aby šála hřála, a přitom jste neměli kolem krku zbytečné množství materiálu.
 • Co se týče vzoru, budeme háčkovat krajový vzor, který vždy tvoří dva dlouhé sloupky – řetízkové oko – dva dlouhé sloupky. Na otočení potřebujeme řetízkové a pevné oko, kterým se posuneme pod řetízkové oko. Středový vzor tvoří dlouhé sloupky, sháčkované sloupky a řetízková oka. Opakujeme 6 řad a vždy v sedmé řadě založíme nový sloupec vzoru. To stejné platí u ujímání, tj. v každé sedmé řadě ubereme jeden sloupec. U ujímání doporučuji počítat sloupce. Vždy musíme mít o jeden míň. Tento šálo šátek jsem po ukončení tzv. blokovala.
 • Co se týče úpravy velikosti, celkovou délku šátku určujeme počtem řad. Pokud budeme háčkovat na délku přepony 220 cm, potřebujeme mít na konci poloviny šátku, tj. před ubíráním, délku 100-110 cm. Z duhovky třínitky Vám vyjde šátek o rozměru cca 220 cm a šířka v nejširším bodě je 40 cm. Délku šálo šátku volíme podle výšky postavy. Dlouhé konce můžeme zkrátit uzlem.

TIPY PRO VÁS:
Jak se šálo šátek vypíná? Mrkněte na krátké video sem. K vypínání šálo šátku potřebujeme pěnové puzzle (2x), lékařské tenké jehly a houbičku na nádobí. Šátek vypínáme po jednotlivých vzorech, tj. šesti řadách. Mírně namočenou houbičkou šátek navlhčíme a necháme do druhého dne uschnout. Rozměr před a po vypnutím šálo šátku tvořil 15 cm na délku a cca 4 cm na šířku.

Ať se Vám šálo šátek Design Yarn podaří a máte z něj radost.  Vzor mne nadchl, takže ho určitě ještě někde použijeme. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním šálo šátku Design Yarn? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #salosatekdesignyarn.

Šálo šátek Design Yarn
Příze: duhové klubíčko tří nitka 200g od Hravá Klubka
Spotřeba: 1 klubíčko
Háček: 3 mm
Rozměry: 220 cm po vypnutí na délku a v nejširším bodě 40 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 30 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek
N – náhrada, tj. počet řetízkových ok místo prvního sloupku v řadě, tj. 2 ŘO místo DS. Náhrada je součástí vzoru.

Šálo šátek, háček 3 mm
1. řada: N za DS, DS, DS, ŘO, DS, DS do magického kroužku. Otočíme.
2. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS , ŘO, 2 DS, ŘO, 2 DS – vše pod ŘO. Otočíme.
3. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO, ŘO, 2 DS-ŘO-2 DS pod následující ŘO. Otočíme.

4. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, 5 DS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
5. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, 5 DS do DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

6. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, do čtvrtého DS háčkujeme dva sháčkované DS, ŘO, vracíme se zpět a do druhého sloupku uháčkujeme dva sháčkované DS, DS do posledního DS , ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
7. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, háček vedeme do mezery za křížení a uháčkujeme dva sháčkované DS, ŘO. Vracíme se zpět a háčkujeme dva sháčkované DS do mezery před křížením, DS do posledního DS , ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

8. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, 3 DS pod ŘO mezi křížením, DS do DS , ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.
9. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: 4 ŘO, 5 následujících DS sháčkujeme do jednoho očka, 4 ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

10. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec, tj. 5 DS  pod ŘO, 5 DS pod další ŘO, atd., ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

11. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, 5 DS do následujících DS, ŘO, 5 DS do následujících DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

12. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, do čtvrtého DS háčkujeme dva sháčkované DS, ŘO, vracíme se zpět a do druhého sloupku uháčkujeme dva sháčkované DS, DS do posledního DS, ŘO, DS do prvního DS, do čtvrtého DS háčkujeme dva sháčkované DS, ŘO, vracíme se zpět a do druhého sloupku uháčkujeme dva sháčkované DS, DS do posledního DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

13. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, háček vedeme do mezery za křížení a uháčkujeme dva sháčkované DS, ŘO. Vracíme se zpět a háčkujeme dva sháčkované DS do mezery před křížením, DS do posledního DS , ŘO, DS do prvního DS, háček vedeme do mezery za křížení a uháčkujeme dva sháčkované DS, ŘO. Vracíme se zpět a háčkujeme dva sháčkované DS do mezery před křížením, DS do posledního DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

14. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, 3 DS pod ŘO mezi křížením, DS do DS, ŘO. DS do prvního DS, 3 DS pod ŘO mezi křížením, DS do DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

15. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: 4 ŘO, 5 následujících DS sháčkujeme do jednoho očka, 4 ŘO, 5 následujících DS sháčkujeme do jednoho očka, 4 ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

16. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec, tj. 5 DS  pod ŘO, 5 DS pod další ŘO, 5 DS pod další ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

17. – 21. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11. – 15. řada. 

22. – 99. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Rozšiřujeme vždy pod ŘO o 5 DS, čímž postupně přidáváme v každé sedmé řadě jeden sloupec vzoru. Mezi jednotlivými sloupci (kromě řady rozšíření) háčkujeme jedno ŘO. V šesté řadě vzoru háčkujeme mezi sloupci 4 ŘO.

Střed šálo šátku, háček 3 mm
100. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO. POZOR, tentokrát nerozšiřujeme, ale háčkujeme 5 DS do očka, kterým jsme sháčkovali pět DS v předchozí řadě. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn. Mezi sloupci ŘO neháčkujeme.

101. – 105. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11. – 15. řada. Ve středu šátku máme 16 sloupců vzoru.

Ujímání šálo šátku, háček 3 mm
106. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: 2 ŘO. POZOR přeskočíme první sloupec vzoru a až pod následující ŘO háčkujeme nový sloupec, tj.  5 DS  pod ŘO, 5 DS pod další ŘO, atd. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn. Od tohoto místa vždy v řadě ujímání háčkujeme na začátku a konci řady 2 ŘO.

107. – 111. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11. – 15. řada. Ve středu šátku máme 15 sloupců vzoru.
112. – 117. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 14 sloupců vzoru.
118. – 123. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 13 sloupců vzoru.

124. – 129. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 12 sloupců vzoru.
130. – 135. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 11 sloupců vzoru.
136. – 141. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 10 sloupců vzoru.

142. – 147. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 9 sloupců vzoru.
148. – 153. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 8 sloupců vzoru.
154. – 159. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 7 sloupců vzoru.

160. – 165. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 6 sloupců vzoru.
166. – 171. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 5 sloupců vzoru.
172. – 177. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 4 sloupce vzoru.

178. – 183. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 3 sloupce vzoru.
184. – 189. řada: háčkujeme stejně jako řadu 10. – 15. řada. Ve středu šátku máme 2 sloupce vzoru.

Dokončení šálo šátku, háček 3 mm
190. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: 2 ŘO. POZOR přeskočíme první sloupec vzoru a až pod následující ŘO háčkujeme nový sloupec, tj.  5 DS  pod ŘO, 5 DS pod další ŘO, atd. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

191. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, 5 DS do následujících DS, ŘO, 5 DS do následujících DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

192. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, do čtvrtého DS háčkujeme dva sháčkované DS, ŘO, vracíme se zpět a do druhého sloupku uháčkujeme dva sháčkované DS, DS do posledního DS, ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

193. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, háček vedeme do mezery za křížení a uháčkujeme dva sháčkované DS, ŘO. Vracíme se zpět a háčkujeme dva sháčkované DS do mezery před křížením, DS do posledního DS , ŘO. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

194. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: ŘO, DS do prvního DS, 3 DS pod ŘO mezi křížením, DS do DS, ŘO.  Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

195. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za DS, DS-ŘO-2 DS pod první ŘO. Střed: 5 následujících DS sháčkujeme do jednoho očka. Krajový vzor: 2 DS-ŘO-2 DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn. ŘO na konci a začátku středového vzoru neháčkujeme.

196. řada: ŘO, PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS, ŘO, DS. Sháčkujeme poslední a první DS krajového vzoru. Dále háčkujeme DS pod následující ŘO, ŘO a řadu končíme 2 DS pod ŘO. Otočíme.

197. řada: ŘO, PO pod ŘO z předchozí řady. N za DS, DS pod ŘO. 2 DS do sháčkovaného DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO. Otočíme.
198. řada: ŘO, PO do mezery mezi DS. N za DS. Sháčkujeme dva DS, přičemž háček vedeme do první a druhé mezery. Řadu končíme DS do mezery. Otočíme.
199. řada: ŘO, PO do mezery mezi DS, přízi ukončíme.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Hitparáda TOP 5 návodů duben - www.krampolinka.cz 12.5.2023 at 17:50

  […] Šálo šátek Design Yarn, video návod zde […]

 • Reply Háčkované šaty Vasanta 6.9.2023 at 20:08

  […] Šálošátek Design Yarn […]

 • Reply Podcast z obchůdku Hravá klubka - www.krampolinka.cz 17.10.2023 at 18:55

  […] Šálošátek Design Yarn […]

 • Reply Deka čtyři roční období Hravá klubka - www.krampolinka.cz 17.12.2023 at 23:34

  […] Šálošátek Design Yarn […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..