Kreativ Podzim 2019: tři patra inspirace

15.11.2019

Největší regionální výstava plná podzimně – zimní nálady a nápadů tentokrát ve třech podlažích. Výstaviště Černá louka doslova praská ve švech. Spousty inspirace, tvoření a workshopů na jednom místě. To je ve zkratce Kreativ Podzim 2019.

Směr Ostrava jsem zamířila hned z práce. Stodvacet kilometrů trasa a já celá nedočkavá, čím mne letošní podzimní Kreativ překvapí. Loňské ročníky byly povedené a s vysokou návštěvností a tato výstava pro všechny tvořivé osůbky má u mne již dlouhodobě nastavenou vysokou laťku. Ovšem letošní ročník je opět vylepšený, a to jsem si původně myslela, že už není kam dál posunout hranici. Nejprve turnikety a pokladny. Ti z Vás, kteří nepodcenili přípravu a zakoupili lístky v předprodeji, mohou jít směle kupředu a projít turniketem téměř bez čekání. Pro ostatní jsou v místě dvě pokladny, u kterých byly v pátek mírné fronty do deseti minut. Výstava je pro Vás otevřena v sobotu od desíti do šesti hodin (a je to nejkritičtější den co do návštěvnosti) a v neděli od desíti do čtyř.

Již v přízemí na Vás čekají první stánky a tvořivé dílničky a vstup se jeví celkově prostorněji a vzdušněji. Na levé straně naleznete bistro s posezením, takže kávička a prostor na vstřebání zážitků je zabezpečen. Hned vedle bistra se nacházejí praktické šatny na tašky a ošacení. Pokud ale budete parkovat autem přímo v areálu výstaviště, doporučuji přeběhnout „na lehko“, ať se vyhnete případnému čekání na umístění kabátu.

V letošním roce dostali vystavovatelé daleko více prostoru. Stánky naleznete tradičně jak ve druhém tak nově už i v prvním podlaží, což znamená více dílniček, workshopů a celkově prostoru k načerpání inspirace a atmosféry. Výstava se nese částečně ve vánočním a částečně ještě v podzimním duchu, takže každé zákoutí má své kouzlo. Co do tvoření si na své přijde rozhodně každý. Vystavovatelů je více, jsou různorodější a měla jsem dojem, že je i rozsáhlejší nabídka dílniček. Od korálků, po výrobu vlastních vánočních koulí, mýdel, svíček, lepení, kreslení, stříhání, navlékání, plstění – no zkrátka na co si vzpomenete. Navíc se ve druhém patře v rohu nachází malá herna pro nejmenší. Herně-kreativní prostředí zabezpečil výrobce Dřevěných stavebnic Pony.

Prošla jsem výstavní plochu od přízemí až po střechu a zabralo mi to minimálně dvě hodiny, a to bez návštěvy jediné tvořivé dílničky, takže pokud plánujete v sobotu nebo neděli výlet na Kreativ, určitě počítejte spíše s celodenní akcí. Obzvláště pokud pojedete s dětmi, které propadnou kouzlu tvoření. Co mne nejvíce zaujalo naleznete ve fotogalerii. Letos jsem fotila včetně vizitek, abyste případně mohli vystavovatele rychleji kontaktovat nebo vyhledat.

A dalším unikátem letošního ročníku je, že jsem měla možnost vyzpovídat paní Miriam Lehockou, manažerku výstavy. „Nápad na uspořádání výstavy Kreativ Ostrava vznikl před pár lety a je to originální koncept výstaviště Černá louka. Návštěvnost roste ročník od ročníku a jsem ráda, že můžeme návštěvníky přivítat v nově upraveném a modernizovaném vstupním prostoru našeho výstaviště. Díky pozitivní zpětné vazbě a kapacitním možnostem Černé louky se Kreativ rozrůstá a tím i doprovodný program. Téměř každý třetí vystavující nabízí tvořivou dílničku pro děti či dospělé. V sobotu v odpoledních hodinách budeme vyhlašovat výherce soutěže Quilt s tématikou květy a věřím, že návštěvníky vystavená patchworková díla uchvátí stejně jako mne.“ Tak to musím více než souhlasit. Quilt, kterou pořádá Fajna galanterka, mi připomněla výstavu impresionistických obrazů Moneta.

I v letošním roce jsou obrovským úspěchem Dřevěné květy pana Hobzy z Třebíče. Klobouk dolů za tu práci. Určitě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v pátek bylo v tomto stánku více než tisíc květin (a neustálá fronta). Krásné dekorace pro děti do pokojíčků byly u stánku Tamadi – doplňky a dekorace. Co do klubíček – to jsem nejvíce času strávila u výstavního koutku paní Jany z Levné pletací příze. Ručně barvené buretové hedvábí nebo merino si totiž člověk neosahá každý den. Jinak na Vás klubíčka čekají u Bambulky ElPopo, galanterie Švadlenka (Hlavní tř. 568/73, Ostrava-Poruba), Klubíčka Snů nebo stánek Kreatinka.

Tipem na vtipný dárek pro Vás je suprová keramika Bored Mama. A pokud máte rádi vůni dřeva, doporučuji stánek řezbáře s velkým Ř, a to pana Miloslava Oroše, který Vám své umění ukáže přímo na výstavě. Pan Miloslav má na pultíku naprostý unikát – dřevěný hrací strojek s baletkami (ano i ozubená kolečka jsou dřevěná). A strojek skutečně hraje. Stálicí kreativních výstav jsou Korálki nebo mnou pokaždé obdivovaná Dřevěná fotoalba. V letošním roce jsem zaznamenala i mezinárodní účast. Na výstavě můžete zakoupit autorskou tvorbu slovenské Laser Art Atelier. A víc už neprozradím. Ostatně – to bych musela vyjmenovat všechny z téměř 180-ti vystavovatelů. Seznam naleznete zde.

Letošní ročník jsem si opravdu užila, načerpala inspiraci, odpočinula a zrelaxovala v kreativně nabitém prostředí. Hlavní událost podzimu čeká na Vaši návštěvu ještě v sobotu a neděli 16.-17.11.2019 v Ostravě na Černé louce.

Krásné zážitky a pohodový víkend

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Rozbalování přadének od JaBa Klubka - www.krampolinka.cz 24.9.2022 at 7:52

    […] jsem se s paní Janou potkala na výstavě Kreativ v Ostravě vloni a byla jsem z klubíček doslova unesená. Mám velkou radost, že si luxus ručně […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..