Kulich Just Big

15.11.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme hřejivý kulich z novinkové příze Schachenmayr Just Big.

Schachenmayr Just Big je klubíčko 100g s návinem 85 metrů. Jedná se o silnější přízi ve složení 30% alpaka, 30% vlna merino a 40% akryl. Příze je krásně nadýchaná, jemná, má mírný chloupek, takže při párání potřebujeme mírně nadzvedávat vlákna. Směs alpaky a vlny je perfektní na čepice, šály, tunely nebo oversize vesty a svetry od podzimu do jara.

Představení novinky od velkoobchodu MezShop SK a CZ si můžete prohlédnout v podcastu Povídání u klubíčka zde a článek si přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče kulichu, budeme háčkovat od magického kroužku. Pokud budete háčkovat jednou barvou, háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Pokud budete střídat barvy, máte dvě možnosti. Buď ukončovat řadu pevným okem, viz video, nebo háčkovat také dokola a jen na konci řady měnit barvy. První varianta bude mít šev, druhá varianta bude mít mírné odskoky v řadách. U obou variant vždy počítáme a vždy doporučuji použít označovač do prvního očka.
 • Co se týče vzoru, jedná se o vzor, který jsme ještě neměli, ale vypadá naprosto úžasně, pokud se háčkuje dokola. Jedná se o vzor rybí kost, ale z krátkých sloupků háčkovaných za zadní nitku. Při střídání barev nám vzniká řada s kontrastním středem barvy z předchozí řady. Z tohoto důvodu doporučuji dvoubarevnou variantu, ideální dvě výrazně jiné barvy. Začínala jsem na sedm krátkých sloupků do magického kroužku háčkem 15 mm. Zkusila jsem i osm a základní placka čepice se mi vlnila. Na obvod 51-55 je ideálních 35-36 konečných krátkých sloupků na mé utahování, tuto přízi a uvedený háček. Pokud použijete cokoliv jinak nebo utahujete jinak než já, je nutné si návod přizpůsobit. Směrem k okraji čepice jsem vzala menší háček, aby se okraj zpevnil. Kulich jsem doplnila bambulí velikost 15 cm.
 • Co se týče velikosti kulichu, pro menší kulich potřebujeme méně řad přidávání, pro větší kulich, cca 60 cm obvod hlavy, bych rozšířila max na 40 krátkých sloupků (stejná příze, stejný háček, mé utahování). Pokud se základní placka vlní, máte moc sloupků v magickém kroužku. Pokud se tvoří hned od začátku tzv. kopeček, máte málo sloupků v magickém kroužku. Délku kulichu uzpůsobíme počtem řad podle vlastní velikosti hlavy.

TIPY PRO VÁS:
Z jednoho klubíčka jsem uháčkovala kulich velikost 51-56 cm. Hmotnost čepice byla 75g. Ze dvou klubíček vyrobíte kulich a dvě čelenky. Výrobek háčkujeme spíše „kratší“, mírně povolí a vytáhne se.

Ať se Vám kulich Just Big podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním kulichu Just Big? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichjustbig.

KULICH JUST BIG
Příze: Schachenmayr Just Big, barva 00022 kari a 00052 šedá
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy, pořídíte v oblíbeném e-shopu, lokátor ČR, lokátor SK
Háček: 15 mm a 10/12 mm na okraj
Rozměry: šířka v lemu 23 cm, výška kulichu 21 cm
Jehla s velkým ouškem, bambule
Časový rozpočet: cca 90 minut
Pro odvážné začátečníky

MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
KSRKZN – krátký sloupek rybí kost za zadní nitku
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního KS
PO – pevné oko

Kulich, háček 15 mm, šedá
1. řada: pro začátek kulichu háčkujeme do MK jedno ŘO místo KS. ŘO nepočítáme do součtu. Pokračujeme v háčkování 7 KS do MK. (7)
2. řada: háček vedeme za nitku předchozího KS, dále za zadní nitku prvního KS v řadě, vytáhneme přízi přes dvě očka a s nahozením doháčkujeme KS. Vložíme označovač. Do stejného místa další KSRKZN. Do každého dalšího očka háčkujeme vždy dva KSRKZN. (14)
3. řada: KSRKZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Do stejného místa další KSRKZN. Dále háčkujeme KSRKZN do následujícího očka. Schéma v této řadě je 2 KSRKZN – 1 KSRKZN. Opakujeme do konce řady. Končíme PO. Spočítáme sloupky v řadě. (21)

4. řada: KSRKZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Do stejného místa další KSRKZN. Dále háčkujeme KSRKZN do následujícího očka a KSRKZN do následujícího očka. Schéma v této řadě je 2 KSRKZN – 1 KSRKZN – 1 KSRKZN. Opakujeme do konce řady. Končíme PO. Spočítáme sloupky v řadě. (28)
5. řada: KSRKZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Do stejného místa další KSRKZN. Dále háčkujeme KSRKZN do následujícího očka, KSRKZN do následujícího očka a KSRKZN do následujícího očka. Schéma v této řadě je 2 KSRKZN – 1 KSRKZN – 1 KSRKZN – 1 KSRKZN. Opakujeme do konce řady. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, kari
6. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, šedá
7. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, kari
8. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, šedá
9. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, kari
10. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, šedá
11. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, kari
12. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 15 mm, šedá
13. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Při posledním PO vyměníme barvu příze. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Kulich, háček 12/10 mm, šedá
14. – 15. řada: háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čepice. Řadu končíme PO. Spočítáme sloupky v řadě. (35)

Pozn: Háček v poslední řadě volíme podle toho, jak potřebujeme čepici stáhnout. Počet řad uzpůsobíme délce čepice. Končíme tou barvou, kterou jsme začali háčkování kulichu.

Dokončení
Volný středový konec zapošijeme. Přišijeme bambuli.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Zuzana 2.12.2023 at 2:17

  Dobry den,
  Prosim Vas, myslitez, ze by sla urobit aj z big merino od Dropsu? Je na porovnanie podobna a teda by islo postupovat podla navodu? Alebo by trebalo prisposobovat? Nemam, bohuzial, tolko skusenosti s porovnanim vln 😟 dakujem ♥️😊

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..