Pánský svetr Recital

1.12.2020

Prvotina pro pány – pořádný háčkovaný svetr, na který se přesně hodí novinka YarnArt Recital. 

YarnArt Recial je novinka 2020 a prodává se v krásném melírovém provedení v klubíčku 150 g a návinem 330 metrů. Co do složení je to kombinace 9% alpaka, 10% vlna, 9% viskóza a 72% akryl. Vlákno je chvilku slabší, chvilku silnější a díky tomu vytváří zajímavý a příjemný vzhled. Příze nekouše (vyzkoušeno na chlapovi) a úžasně hřeje. Když mrknete na vzorník, barevně je vyloženě unisex jak pro muže, tak pro ženy. Stejně tak návod na tento svetr.

Přízi YarnArt Recital nám věnoval výhradní dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkuji. Článek k rozbalování balíčku si můžete přečíst zde a na video z rozbalování mrknout sem. Klubíčka zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Na komplet svetr (42-44 velikost, výška 172 cm), 2xčepici a nákrčník byla spotřeba přesně 6 klubíček.

Co se týče svetru je háčkovaný od sedla, na které navazuje tělo svetru. Větší háček zaručuje měkkost, vzorek je dostatečně pružný a díky menšímu háčku a drobné změně vzoru vzniknou parádní patenty. V dalším kroku háčkujeme rukávy a v poslední části obháčkujeme svetr kolem krku menším háčkem. Počet řad jak na přední délce či délce rukávů je potřeba upravit podle Vašeho pánského modelu. Pro větší/menší velikost (o jedno číslo) stačí upravit počet řad sedla. Pro úplně větší či menší velikost musíte přidat pár řetízkových ok v první řadě. Jelikož nemám vyzkoušenou ani jinou velikost, ani jinou přízi, více bohužel neporadím.

Co se týče vzoru, je podobný tomu, co jsme tvořili na homelesce Melody. Střídáme přední reliéfní dlouhý sloupek a klasický dlouhý sloupek vedený do očka. Na patentech se střídají přední a zadní reliéfní sloupky. Vzor úžasně připomíná pleteninu a je zkrátka jednoduše prostě skvělý. Věřím, že po nakoukání videa svetr zvládne i začátečník.

No a protože se nezadržitelně blíží Vánoce (č+23), pustíme se do práce. Svetr jde parádně od ruky, za den máme hotovo.

Svetr Recital
Příze: YarnArt Recital č. 664, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 4.5 klubíčka
Háček: 8 mm, 7 mm, 6 mm, 5 mm
Rozměry: velikost 42-44, šířka v podpaždí 60 cm, celková přední délka 70 cm, rukáv celkem od krku 70 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 15 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek

Svetr se háčkuje od pružného řetízku po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a končí PO. Náhrada není součástí počtu ok. Tělo svetru háčkujeme dokola bez ukončení řad. Pro přechod pro háčkování dokola použijeme KS. Lemy jsou háčkované po řadách menším háčkem. Řada začíná N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a končí PO. Rukávy háčkujeme dokola bez ukončení řad. Pro přechod pro háčkování dokola použijeme KS.

Svetr Recital, háček 6 mm
1. řada: 64 oček pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a háčkujeme roh sedla svetru, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka, rukáv – ŘO, 10 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka, přední díl – ŘO, 20 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka, rukáv – ŘO, 10 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka, zadní díl – ŘO, 20 DS, ŘO, pruh srovnáme a spojíme protilehlé strany pomocí PO.

Svetr Recital, háček 7 mm
3. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, N za DS, pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS, rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 10 sloupcích střídáme PRDS, DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

přední díl – ŘO, DS pod ŘO, na 20 sloupcích střídáme PRDS, DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 10 sloupcích střídáme PRDS, DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

zadní díl – ŘO, DS pod ŘO, na 20 sloupcích střídáme PRDS, DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a PO.

Svetr Recital, háček 8 mm

4. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, N za DS, pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 12 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme DS do DS a pokračujeme PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

přední díl – ŘO, DS pod ŘO, na 22 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme DS do DS a pokračujeme PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 12 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme DS do DS a pokračujeme PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

zadní díl – ŘO, DS pod ŘO, na 22 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme DS do DS a pokračujeme PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a PO.

5. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, N za DS, pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 14 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme PRDS a pokračujeme DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

přední díl – ŘO, DS pod ŘO, na 24 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme PRDS a pokračujeme DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

rukáv – ŘO, DS pod ŘO, na 14 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme PRDS a pokračujeme DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,

zadní díl – ŘO, DS pod ŘO, na 24 sloupcích háčkujeme jak se vzor jeví, v tomto případě začínáme PRDS a pokračujeme DS do DS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a PO.

6. – 17. řada: opakujeme řady 4 a 5. Vždy dáváme pozor, abychom háčkovali reliéfní sloupky do reliéfních sloupků a DS do DS. Délka sedla bude 20 cm.

15. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, N za DS, pod ŘO háčkujeme DS, dále pružný řetízek 18 ŘO, spojíme se s protilehlým rohem (rukávy od teď už háčkovat nebudeme) pomocí DS, který umístíme pod ŘO, dále DS do DS ve véčku, DS pod ŘO a pokračujeme vzorem na předním díle jak se jeví, tj. střídáme PRDS a DS do DS. Na konci předního dílu háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS ve véčku, DS pod ŘO a 18 oček pružného řetízku. Spojíme se s protilehlým rohem a háčkujeme DS do DS ve véčku, DS pod ŘO a pokračujeme vzorem na zadním díle jak se jeví, tj. střídáme PRDS a DS do DS. Na konci řady umístíme DS pod ŘO, DS do DS ve véčku a mezi náhradu a první DS umístíme KS a pokračujeme v háčkování dokola.

Pozn. Do KS umístíme OZNAČOVAČ!

16. řada: Háčkujeme vzor PRDS a DS jak se jeví. V podpažní háčkujeme do každého očka pružného řetízku jeden DS. Celkem máme 142 sloupků.
17. – 50. řada: háčkujeme vzor PRDS a DS do DS. V poslední řadě háčkujeme na posledních čtyřech očkách PRPDS, PDS do DS, PRKS, KS do KS a končíme PO.

Pozn. Počet řad upravíme na výšku pánského modelu! Tento svetr je háčkovaný pro výšku 172 cm.

Lem, svetr Recital, háček 6 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem PRDS a ZRPDS kolem DS, opakujeme, končíme PO.

Lem, svetr Recital, háček 5 mm
2. – 6. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem PRDS a ZRPDS kolem DS, opakujeme, končíme PO.

Rukáv, svetr Recital, háček 7 mm
Začínáme v zadní části svetru a v tomto případě háčkujeme nejdříve do pružného řetízku, a poté pokračujeme v háčkování sedla.

1. řada: N za DS pod ŘO ve véčku, DS pod ŘO ve véčku, dále DS do každého očka pružného řetízku, DS do véčka a pokračujeme v háčkování vzoru jak se jeví, tj. střídáme PRDS a DS do DS. Na konci řady umístíme KS mezi náhradu a první DS a háčkujeme dokola bez ukončení řad.

Pozn. V této řadě, pokud si troufáme, můžeme v podpaždí navázat přímo na vzorek, tj. háčkujeme do těla svetru přes pružný řetízek PRDS a DS do očka pružného řetízku.

2. – 38. řada: háčkujeme vzor jak se jeví, tj. PRDS a DS do DS. V poslední řadě na posledních čtyřech očkách háčkujeme PRPDS a PDS do DS, PRKS a KS do DS, PO.

Rukáv, svetr Recital, háček 6 mm
39. řada: N za DS, +PRDS, DS, sháčkujeme třetí a čtvrtý sloupek jako PRDS a pátý a šestý sloupek jako DS+, schéma opakujeme. Končíme PO.

Rukáv, svetr Recital, háček 6 mm
40. řada: N za DS, háčkujeme PRPDS a ZRPDS. V místech sháčkování si dáváme pozor, abychom háček vedly kolem obou sháčkovaných sloupků! Končíme PO.

Rukáv, svetr Recital, háček 5 mm
41. – 50. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem PRDS a ZRPDS kolem DS. Opakujeme, řadu končíme PO.

Postup zopakujeme i na protilehlé straně s tím, že nejdříve háčkujeme do sedla svetru a končíme háčkováním do pružného řetízku.

Horní lem, svetr Recital, háček 5 mm
Pozn. Po uháčkování dvou řad vyzkoušíme, zda-li otvorem projde hlava. Pokud je otvor příliš veliký, použijeme menší háček, pokud je malý, použijeme hned od první řady háček 6 mm.
1. řada: N za DS, háčkujeme PRDS přičemž háček vedeme do těla svetříku (překročíme pružný řetízek) a DS do očka pružného řetízku. Opakujeme, končíme PO.

Horní lem, svetr Recital, háček 6/5 mm
2. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem PRDS a ZRPDS kolem DS. Opakujeme, řadu končíme PO.
3. – 6. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS a ZRPDS, opakujeme, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply Markéta 29.6.2022 at 12:40

  Dobrý den krásný svetr škoda že není plánek od sedla kousek. Když mám velké video kazí se kvalita a moc nevídím co děláte.

 • Reply Adventní tvoření nejen pro milovnice háčku - www.krampolinka.cz 23.9.2022 at 15:28

  […] Video návod na pánský svetr Recital zde […]

 • Reply Milena Skřičilová 3.8.2023 at 10:15

  Dobrý den, mohu se zeptat, kolik má cm svetr přes prsa?
  Děkuji
  Milena

  • Reply Krampolinka 6.8.2023 at 8:54

   Jakmile na něj ve skladu narazím, tak přeměřím, pokud není v horní části návodu uvedeno.

 • Reply Milena Skřičilová 10.8.2023 at 8:19

  Dobrý den, omlouvám se, ale nevím zda platí ten rozměr přes prsa 60cm? Děkuji Milena

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..