Kulich Nepál Ombre

8.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme kulich Nepál Ombre s jednoduchým copánkovým vzorem.

Vlna Hep Nepál Ombre je klubíčko 100g/190 metrů, směs 75% akryl a 25% vlna. Příze mírně pruží a díky návinu se hodí na výrobky od podzimu do chladného jara. Vlna Vás ve výrobku hezky zahřeje a materiál nekouše (odzkoušeno na dítěti 7 let). Z jednoho klubíčka vyrobíte jednu dospělou čepici velikost 56-57 cm. Novinka Nepál Ombre je k dostání v 8 barevných kombinacích a je kombinovatelná s VlnaHep Nepál, která má taktéž osm barev.

Rozbalování balíčku s oběma novinkami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Moc děkuji za možnost přízi Nepál představit.

Co se týče kulichu, je naprosto jednoduchý. Háčkujeme nejdříve pružný lem, který tvoří obyčejné krátké sloupky za zadní nitku. Jakmile uháčkujeme lem na obvod hlavy, protilehlé konce sháčkujeme a na vzniklý patent doháčkujeme tělo čepice. Ve vzoru postupně ubíráme, abychom čepici směrem k bambuli postupně zúžili. Každý máme jinou hloubku hlavy, takže počet řad těla čepice je potřeba uzpůsobit hloubce hlavy. Čím více řad, tím delší/hlubší čepice. V posledním kroku čepici stáhneme volným koncem a dozdobíme bambulí a štítkem.

Co se týče vzoru, budeme háčkovat krátké sloupky, dlouhé sloupky a dvakrát nahazované dlouhé sloupky. Pro zvládnutí vzoru doporučuji na první řadu krátkých sloupků těla čepice použít spoustu označovačů. Sice bude první řada vypadat jako vánoční stromeček, ale zjednodušíte si práci. Princip vzoru spočívá v tom, že háčkujeme první řadu předních reliéfních sloupků ob řadu (právě do řady s označovači) a vytvoříme základ pro „povrchové“ háčkování. Dále je již vzorek jednoduchý. Prokládáme jednu řadu krátkých sloupků, která slouží jako kontrolní počet, zda-li jsme omylem někde nerozšířili, tj. tento počet ok musíme mít po celou dobu háčkování do doby zúžení vzoru stejný jako na začátku. Druhou řadu tvoří kombinace krátkých sloupků a reliéfních sloupků, které háčkujeme buď do reliéfních sloupků ob řadu, nebo provedeme křížení ve vzoru, čímž vznikne jednoduchý copánkový vzor.

Věřte, že je vzorek relaxační a vypadá složitější, než ve skutečnosti je. Jakmile založíte první řadu vzoru, poté jde již vše samo. Co se týče rozpočtu vzoru, potřebujeme počet ok dělitelný šesti. Vzhledem k tomu, že u této čepice se počet řad lemu rovná počtu ok těla čepice, potřebujete počet řad lemu čepice taktéž dělitelný šesti.

No a my se pustíme do háčkování. V návodu naleznete nejdříve návod na dospělou velikost čepice a následuje dětská velikost. Video návod je zpracován na dospělou velikost čepice, ale ukazuji, jak zkrátit výšku vzoru, aby se hodil na dětskou čepici.

Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichnepalombre. Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří a máte hlavu v teple celou sezónu.

Kulich Nepál Ombre
Příze: Vlna Hep Nepál, 1 klubíčko barva č. 7405 nebo 7401, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 1 klubíčko = dospělá velikost čepice
Háček: 5 mm na lem a 5/6 mm na tělo čepice podle utahování
Rozměry: dětská velikost – obvod 50-52 cm, výška 20 cm, šířka 23 cm v lemu; dospělá velikost – obvod 56-57 cm, výška 21 cm,  šířka 25 cm v lemu
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
2NPRDS – 2x nahazovaný přední reliéfní dlouhý sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme po řadách. Řada začíná 1 ŘO jako náhrada za KS a končí pevným okem. V každé druhé řadě doporučuji přepočítat KS.

Kulich – dospělá velikost 56-57 cm, lem, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme 9+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)

5. – 72. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. Pruh přeložíme na polovinu a sháčkujeme krátké volné konce pomocí PO. Přízi neukončíme. První řadu těla čepice VŽDY háčkujeme stejnou barvou, jako je lem čepice.

Kulich – dospělá velikost 56-57 cm, tělo čepice háček 5 mm
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Řadu neukončíme pevným okem, ale háčkujeme tzv. dokola (73 KS).
Pozn. Pro začátečníky doporučuji první KS po náhradě označit označovačem. Dále označujeme každý třetí sloupek do konce řady, tj. potřebujeme 24 ks označovačů.

Kulich – dospělá velikost 56-57 cm, vzor, háček 6 mm
2. řada: Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. (73)
Pozn. Pro začátečníky označovače necháváme stále v první řadě beze změny.

3. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, očko přeskočíme a ve stejném místě háčkujeme PRDS kolem KS z první řady, kde máme označovač. Opakujeme schéma do konce řady, tj. KS do KS, KS do KS, očko přeskočíme a ve stejném místě háčkujeme PRDS kolem KS z první řady, kde máme označovač. Vznikne nám základ pro 12 copánkových sloupců (sekvence KS, KS, PRDS, KS, KS, PRDS tvoří základ jednoho sloupce vzoru.)
Pozn. Označovače můžeme z první řady vydělat.

4. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do PRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.
5. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, 2NPRDS, přičemž háček vedeme napříč do druhého PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS a háčkujeme druhý 2NPRDS, přičemž háček vedeme zpět kolem prvního PRDS. Vznikne překřížení ve vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Máme 12 x překříženo, tj. 12 copánkových sloupců.
6. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do 2NPRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.

7. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, PRDS kolem prvního 2NPRDS, KS do KS, KS do KS, PRDS kolem druhého 2NPRDS.
8. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do PRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.
9. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, PRDS kolem prvního PRDS , KS do KS, KS do KS, PRDS kolem druhého PRDS. Vznikne prodloužení pasáže copánkového vzoru. Toto prodloužení u dětské čepice neděláme.

10. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do PRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.
11. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, 2NPRDS, přičemž háček vedeme napříč do druhého PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS a háčkujeme druhý 2NPRDS, přičemž háček vedeme zpět kolem prvního PRDS. Vznikne překřížení ve vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Máme 12 x překříženo, tj. 12 copánkových sloupců.
12. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do 2NPRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.
13. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, PRDS kolem prvního 2NPRDS, KS do KS, KS do KS, PRDS kolem druhého 2NPRDS.

14. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do PRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 73 KS včetně náhrady.
15. řada: V této řadě postupně ubíráme KS sloupky a čepici začneme zužovat. Háčkujeme KS do KS, dva KS přeskočíme, přičemž v místě druhého KS háčkujeme PRDS kolem PRDS. Opakujeme do konce řady, zúžíme o 24 KS.
16. řada: Háčkujeme KS do KS, KS do KS, KS do PRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 49 KS včetně náhrady.

17. řada: V této řadě postupně ubíráme KS sloupky a pokračujeme ve zužování čepice. Háčkujeme 2NPRDS kolem druhého PRDS a dále 2NPRDS kolem prvního PRDS. V této řadě KS vůbec neháčkujeme.

18. řada: Háčkujeme KS do 2NPRDS. Opakujeme do konce řady. PŘEPOČÍTÁME, že máme 25 KS včetně náhrady. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec navlečeme do jehly a v rubové straně provlékáme (NEPROŠÍVAT) volnými oky poslední řady. Stáhneme čepici, převrátíme na lícovou stranu a vyzkoušíme.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední čtyři řady a uháčkujeme další dvě řady bez ubírání. Poté začneme ubírat a délku čepice nastavíme o jednu – dvě řady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme posledních šest řad a proces zužování aplikujeme už od řady 13.

Kulich – dětská velikost 50-52 cm, lem, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme 9+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (10 KS včetně náhrady)

5. – 59. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. Pruh přeložíme na polovinu a sháčkujeme krátké volné konce pomocí PO. Přízi neukončíme. První řadu těla čepice VŽDY háčkujeme stejnou barvou, jako je lem čepice.

Kulich – dětská velikost 50-52 cm, lem, háček 5/6 mm podle utahování
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Řadu končíme PO. (60 KS)
Pozn. Pro začátečníky doporučuji první KS po náhradě označit označovačem. Dále označujeme každý třetí sloupek do konce řady, tj. potřebujeme 20 ks označovačů.

2. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. (60 KS)
Pozn. Pro začátečníky označovače necháváme stále v první řadě beze změny.

3. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme PRDS kolem KS z první řady, kde máme označovač. Dále KS do KS, KS do KS. Opakujeme schéma do konce řady, tj. PRDS kolem KS z první řady, kde máme označovač a dále KS do KS, KS do KS. Řadu končíme PO.
Pozn. Označovače můžeme z první řady vydělat.

4. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do PRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 60 KS včetně náhrady.
5. řada: ŘO místo prvního KS. Schéma pro tuto řadu: Háčkujeme 2NPRDS, přičemž háček vedeme napříč do druhého PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS. Háčkujeme 2NPRDS, přičemž háček vedeme zpět kolem prvního PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS. Vznikne překřížení ve vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Máme 10 x překříženo, tj. 10 sloupců plastického vzoru.
6. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do 2NPRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 60 KS včetně náhrady.

7. řada: ŘO místo prvního KS. Schéma: háčkujeme PRDS kolem 2NPRDS. KS přeskočíme a dále háčkujeme KS do KS, KS do KS. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
8. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do PRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 60 KS včetně náhrady.
9. řada: ŘO místo prvního KS. Schéma: háčkujeme PRDS kolem PRDS. KS přeskočíme a dále háčkujeme KS do KS, KS do KS. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

10. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do PRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 60 KS včetně náhrady.
11. řada: ŘO místo prvního KS. Schéma pro tuto řadu: Háčkujeme 2NPRDS, přičemž háček vedeme napříč do druhého PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS. Háčkujeme 2NPRDS, přičemž háček vedeme zpět kolem prvního PRDS, KS přeskočíme a háčkujeme KS do KS, KS do KS. Vznikne překřížení ve vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
12. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do 2NPRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 60 KS včetně náhrady.
13. řada: ŘO místo prvního KS. V této řadě ubíráme sloupky a postupně zužujeme. Schéma: háčkujeme PRDS kolem 2NPRDS. KS přeskočíme a dále háčkujeme KS do KS. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Zúžíme o 20 sloupků.

14. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do PRDS, KS do KS. Opakujeme do konce řady.  Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 40 KS včetně náhrady.
15. řada: ŘO místo prvního KS. V této řadě ubíráme sloupky a postupně zužujeme. Schéma: háčkujeme PRDS kolem PRDS. KS přeskočíme a dále PRDS kolem PRDS, KS přeskočíme. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Zúžíme o 20 sloupků.
16. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do PRDS, KS do KS, KS do KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. PŘEPOČÍTÁME, že máme 20 KS včetně náhrady, přízi neukončíme, volný konec navlečeme do jehly a v rubové straně provlékáme (NEPROŠÍVAT) volnými oky poslední řady. Stáhneme čepici, převrátíme na lícovou stranu a vyzkoušíme.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední čtyři řady a uháčkujeme další dvě řady bez ubírání. Poté začneme ubírat a délku čepice nastavíme o jednu – dvě řady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme posledních šest řad a proces zužování aplikujeme už od řady 11.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 8.12.2022 at 8:33

    […] osmém okénku na nás vykoukne další video návod na parádní a teplý KULICH NEPÁL OMBRE. Pokud máte chuť vyzkoušet úplně jednoduchý copánkový vzor, je tento kulich pro Vás to […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..