Kulich Start

3.1.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme rychlý a jednoduchý kulich z novinky Vlna Hep Start.

Vlna Hep Start je klubíčko 100% akrylu o hmotnosti 50g a 150m. Jedná se o novinku letošní sezóny a klubíčko je díky své nízké ceně určeno pro začátečníky, na spotřební rychlé projekty nebo na velké projekty typu deka, kdy cena hraje zásadní roli. Materiálově se hodí na sezónu podzim a jaro na čepice, šály, plédy či svetříky. Celoročně pak na deky, polštáře a další homedekor. Vlna Hep Start se vyrábí v neuvěřitelné barevné škále, kdy i jedna barva má několik odstínů. Věřím, že si každý vybere.

Přízi Vlna Hep Start koupíte v oblíbeném e-shopu. Klubíčka a celou barevnou škálu jsme si představili v podcastu Povídání u klubíčka #80 zde a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče kulichu, háčkujeme nejdříve lem čepice z krátkých sloupků. Na lem čepice vystavíme tělo kulíšku. Háčkujeme do potřebné výšky bez ujímání. Vrchol čepice pouze stáhneme, dozdobíme bambulí cca 18 cm průměr. Háčkovala jsem dokola, tj. bez ukončení řady. Čepice nemá šev. Pokud bych střídala barvy, také bych háčkovala dokola i za cenu drobných barevných odskoků při střídání barvy. Šev by totiž ubíhal doleva a byl by zbytečně viditelný.
  • Co se týče vzoru, tento jsme ještě neměli. Vypadá jako pletený vzor „hrášek“ a moc se mi líbí. Lem čepice jsem háčkovala z krátkých sloupků za zadní nitku. Výši lemu určuje počet ok řetízku. Lem je háčkovaný ze dvou pramenů, takže je krásně pevný a kolem uší poskytne tepelný komfort. Tělo kulíšku tvoří tři sháčkované dlouhé sloupky, řetízkové oko a pevné oko. Díky tomu vznikne plastický vzor, který je krásný na lícové i rubové straně. Stačí si vybrat, která strana se Vám líbí víc. Spodní stranu lemu jsem obháčkovala řadou krátkých sloupků rybí kost.
  • Co se týče úpravy velikosti, velikost kulíšku určuje délka základního lemu. Pro menší čepici háčkujeme méně řad lemu a méně řad vzoru na těle čepice. Na čepici jsem spotřebovala necelá dvě klubíčka.

TIPY PRO VÁS:
Vzor je poměrně hutný a díky dvojitému lemu se čepice hodí i na mírnou zimu.

Ať se Vám kulich Start podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou kulichu Start? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichstart.

KULICH START
Příze: Vlna Hep Start, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: necelá 2 klubíčka, barva 41027 a 41179
Velikost: 55-56 cm obvod hlavy
Rozměry: šířka 23 cm, výška 20 cm
Háček: 4 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, bambule Bambulky výhodně
Časový rozpočet: cca 180 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
3DS – tři sháčkované dlouhé sloupky
KSRK – krátký sloupek rybí kost – nejdříve nabereme vlákno sousedního sloupku, poté vedeme háček za zadní nitku následujícího oka, nabereme přízi a protáhneme okem na háčku, s nahozením doháčkujeme krátký sloupek

Kulich Start, háček 4 mm, z jednoho klubíčka táhneme přízi ze středu a druhé vlákno vně klubíčka
1. řada: 9 ŘO +1ŘO na otočení (náhrada za první KS)
2. řada: háček vedeme do druhé očka řetízku a uháčkujeme KS. Dále KS do každého očka. Včetně náhrady máme 10 sloupků. Otočíme.

3. řada: ŘO místo prvního KS (vložíme označovač). Dále háčkujeme KSZN hned do očka k náhradě. Dále KSZN do konce řady. Řadu končíme KS do očka náhrady z předchozí řady. POČÍTÁME sloupky v každé řadě. Otočíme.
4. – 69. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3
70. řada: lem spojíme pomocí pevných ok.

Háčkujeme na délku 45 cm. Výška lemu má cca 6 cm.

Vzor na kulichu, háček 4 mm, háčkujeme jedním vláknem stejné barvy, jako je lem (šedá)
1. řada: 2 ŘO místo DS, dále 3DS, ŘO a PO do jednoho očka. Háčkujeme jakoby ob řadu lemu, tj. do vystouplých částí lemu čepice vždy 3DS, ŘO a PO do jednoho očka. Řadu neukončíme a háčkujeme tzv. dokola. Doporučuji shlédnout video.
2. – 6. řada: háček vedeme do očka, kterým jsme sháčkovali tři DS z předchozí řady. Háčkujeme 3DS, ŘO a PO do jednoho očka.

Střádíní barev na kulichu, háček 4 mm, háčkujeme jedním vláknem hořčicová
7. – 19./20. řada: háček vedeme do očka, kterým jsme sháčkovali tři DS z předchozí řady. Háčkujeme 3DS, ŘO a PO do jednoho očka. Poslední vzor v řadě háčkujeme jako KS, PO a PO do sháčkovaného očka z předchozí řady. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec, kterým stáheneme vrchol čepice.

Lem kulichu, háček 4 mm, háčkujeme dvěma vlákny příze
1. řada: přízi navážeme v místě švu, uháčkujeme ŘO. Dále háčkujeme KSRK (doporučuji shlédnout video). Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek a velkou bambuli cca 18 cm.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaná homeleska nebo kulich Bublina - www.krampolinka.cz 9.1.2024 at 19:00

    […] se týče vzoru, konkrétně tento jsme ještě neměli, ale je podobný vzoru na kulichu Start. Budeme háčkovat čtyři sháčkované dlouhé sloupky, řetízkové oko a pevné oko, vše do […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..