Kulišanka Bambi

28.10.2017

Kulišanka napravo, kulišanka nalevo, mám ji prostě ráda a tak zkouším různé typy přízí, kombinuji, testuji a baví mě to. Je to taková malá háčkovací alchymie a když se nic nepokazí, tak vznikne slušivý model podobný ušance.

Na Bambi od Vlnapu jsem slyšela jak chválu tak kritiku. Byla to výzva hodná pokoření, a tak vznikla první kulišanka vínová a vzápětí zelenkavá. Bambi, ačkoliv se tváří jako dvojče Dolphin Baby nebo Dolce, je jim pouze sestrou. Není identická návinem leč na omak téměř totožná. Na čepičku jsem však zvolila o půl čísla větší háček než běžně a dobře jsem udělala. Ale možná to bylo i zvoleným vzorečkem (propíchnutý PDS), který lehce stahuje. Nicméně se mi konečný vzhled líbil a tady je slíbený návod.

Kulišanka Bambi
Velikost: 37-38 cm, 1-2 měsíce
Příze: Vlnap Bambi, spotřeba jedno klubíčko od barvy, zakoupíte zde  Místo Bambi můžete použít Himalaya Dolphin Baby nebo YarnArt Dolce
Háček: číslo 6,5 mm a 6 mm
Označovač nebo kousek příze
Na dozdobení knoflík a bambule kupovaná nebo háčkovaná (návod na háčkovanou bambuli zde na webovce v zálože „Bambule“)
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PDS-P – polodlouhý sloupek píchnutý doprostřed PDS v předcházející řadě, háček vedeme mezi první a zbylými dvěma nitkami skrz.

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS. Čepička je od druhé řady háčkovaná dokola, lem je háčkován tam a zpět.

Zelenkavá (88213), háček číslo 6.5 mm
1. řada: 9 PDS do magického kroužku, PO
2. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (18 PDS), do posledního očka vložíme označovač, uděláme KS, který se započítává do součtu řady následující a háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P, háčkujeme PDS-P, tj. propíchneme PDS z předchozí  řady háčkem mezi první a zbylé dvě nitky a uděláme PDS, (27)
4. řada: háčkujeme PDS-P do každého PDS z předchozí řady (27)
5. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P, (36)
6. – 11. řada: háčkujeme PDS-P do každého PDS z předchozí řady (36), v poslední řadě bude třicátý pátý KS a třicátý šestý bude PO

LEM, háček 6 mm
1. řada: N za PDS, 4 PDS-P do následujících 4 oček, 20 KS, 5 PDS-P, otočíme (zůstane nám na zátylku 6 oček, které neháčkujeme)
2. řada: N za PDS 4 PDS-P do následujících 4 oček, 20 KS, 5 PDS-P, otočíme
3. řada: N za PDS 4 PDS-P do následujících 4 oček, 20 KS, 5 PDS-P, otočíme
4. řada: N za KS, háčkujeme KS, otočíme
5. řada: čepičku olemujeme PR KS ideálně kontrastní přízí.

Ukončíme. Volné konce zapravíme tak, že očistíme přízi od žinylky  a nitky spojíme s nejbližším sousedním volným koncem na dva suky. Šňůrky jsou tvořeny copánky upletené ze stejné příze. Ustřihneme přízi cca 80 cm dlouhou, cca 5 ks pro jednu pletenou šňůrku. Připevníme v rozích lemu a zapleteme do pletýnky. Přišijeme cedulku a bambulku, případně dozdobíme bambulkami i šňůrky čepičky.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! Pokud jste prodejci této příze, můžete návod volně sdílet (s odkazem na tento web). 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaná čepice Nevada Kočka - www.krampolinka.cz 17.9.2023 at 7:02

    […] Co se týče vzoru, na patent jsem použila rozšířený krátký sloupek za zadní nitku. Na čepici jsem použila propichovaný polodlouhý sloupek. Díky tomuto vzoru krásně vynikly barevné přechody v klubíčku. Vzorek jsme poprvé použili už v roce 2018 na kulišance z Everyday Big, návod zde, a pak ve video návodu na kulišance Bambi z žinylky, video návod zde. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..