Kulišanka Everyday Big Colors (EBC)

15.10.2018

Propichovaný polodlouhý sloupek a vykrojená čepička, tzv. kulišanka (kulíšek a ušanka v jednom) – tak na tuto kreaci z doslova vlastního soudku jsem právem pyšná.

Propichovaný polodlouhý sloupek (strašný to název) připomíná tuniské háčkování a zatím jsem tento vzorek nikde nenašla, takže je stále dost možné, že se jedná o světový unikát. Vykrojená čepička má ve světě několik variant, ale já si vytvořila svou se třemi typickými prvky, které v této kombinaci také nikde neexistují a jedná se tedy o originální design. Když se tyto dvě záležitosti potkaly, vznikla luxusní čepička a já se dnes s vámi podělím o návod.

Čepička je háčkována z příjemné akrylové antipillingové příze Himalaya Everyday Big Colors (100g/80m) a použila jsem háček 10 mm na čepičku a 8 mm na olem. Spotřeba pro tuto velikost byla klubíčko a pár metrů ze druhého. Na celý set i s nákrčníkem je však potřeba koupit klubíčka tři. Co se týče propichovaného polodlouhé sloupku – je to takový kouzelný vzorek. Co jsem vypozorovala, tak polovině háčkařek se buď vůbec nedaří, tj. nahazují jinak než já, a druhé polovině se čepičky prazvláštně tvarují. Vzorek se totiž chová krapet jinak než ostatní – čepička je o něco tužší než ostatní čepičky a nesnese klasické přidávací schémata. Takže platí pozvolna přidávat = hezčí tvar. Rozšiřuje se stejně, jako při rozšiřování např. PDS do mezer, tj. propíchnete polodlouhý sloupek a do stejného místa vedete pak háček ještě jednou a je to.

Co se návodu týče, pokud utahujete jinak než já, budete mít jinou přízi nebo jiný háček, musíte se řídit citem a přidávání poupravit podle sebe. Pokud si nejste jistí, jak se propichovaný polodlouhý sloupek dělá, můžete mrknout na video v návodu na Kulišanku Sweetroll nebo Kulišanku Bambi.

Často se také ptáte na šíři vykrojení na zátylku. Zde platí pravidlo podobné jako u ušanek. Počet ok vydělíte pěti a tu jednu pětinu na zátylku (plus cca dvě očka) neháčkujete, např. pokud máme konečný počet ok 50 děleno 5 = 10 ok, ale neháčkujeme 12 ok na zátylku, 9 ok jsou PDS kolem uší, 20 ok jsou KS kolem obličeje a posledních 9 ok jsou opět PDS kolem uší.

Možná kulišanka vypadá složitěji, než ve skutečnosti je. Jestli se však přenesete přes všechna úskalí, tj. vzorek vzoruje a čepička má krásný tvar, odmění vás super výsledek, který báječně sedí na hlavě, čepička kryje ouška, je na zavazování, hřeje a ještě vyvolá doslova za pár kaček vlnu obdivu skrz konečný vzhled.

Takže se do ní pustíme.

Kulišanka EBC, obvod 47-49 cm, hloubka 17 cm, 2-3 roky
Příze: Himalaya Everyday Big Colors, zakoupíte na mojegalanterka.cz, dvě klubíčka
Háček: 10 mm, 8 mm na zpevňování lemu

Na dozdobení knoflík, štítek, bambulku – na kulíšku je háčkovaná z příze YarnArt Rumba, více o návodech na háčkované bambule naleznete zde
Hodinový rozpočet: cca 2.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PDS-P – propíchnutý polodlouhý sloupek, tj. háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, tj. mezi první a zbylé dvě nitky SKRZ! 
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
První dvě řady končíme pevným okem a začínáme náhradou N, tj. jedno volné ŘO za PDS. Od třetí řady háčkujeme dokola. Lem čepičky háčkujeme tam a zpět a zde začínáme vždy náhradou N, tj. jedno volné ŘO za KS nebo PDS.

Kulišanka EBC, háček 10 mm
1. řada: 9 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 18 PDS, PO
3. řada: N, háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P, odtud háčkujeme propichovaný PDS (háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, pícháme mezi první a zbylé dvě nitky skrz), řadu neukončujeme PO, ale háčkujeme dokola. Do místa přechodu si nezapomeneme dát označovač nebo kousek příze. V této řadě máme 24 PDS-P.
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P (32 PDS-P)
5. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (32 PDS-P)
6. řada: zdvojíme každý šestý PDS-P (37 PDS-P)
7. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (37 PDS-P)
8. řada: zdvojíme pět PDS-P rovnoměrně v celé řadě tak, abychom se dostali na konečný počet 42 PDS-P
9. – 16. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (42 PDS-P)

LEM, háček 8
1. řada: N za PDS, 8 PDS, 14 KS, 9 PDS, OTOČIT a háčkujeme zpátky, na zátylku nám zůstane 10 ok, které neháčkujeme
2. řada: N za PDS, 8 PDS, 14 KS, 9 PDS, otočit a háčkujeme zpátky
3. řada: N za PDS, 8 PDS, 14 KS, 9 PDS, pokračujeme s olemem čepičky. Po bocích klapek háčkujeme 3 PDS, do zátylkové části 10 KS, po boku druhé klapičky 3 PDS, v rohu, kudy budeme provlékat šňůrku 2 PDS a přední obličejovou část olemujeme ZRKS, přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, uháčkujeme/našijeme bambulku. Pro copánkovou šňůrku ustříhneme 6 stejné dlouhých provázků, přepůlíme, liščí smyčkou protáhneme do rohu klapičky a zapleteme do pletýnky. Kulišanku dozdobíme knoflíkem nebo štítkem.

 

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaná čepice Nevada Kočka - www.krampolinka.cz 17.9.2023 at 6:17

    […] v klubíčku. Vzorek jsme poprvé použili už v roce 2018 na kulišance z Everyday Big, návod zde, a pak ve video návodu na kulišance Bambi z žinylky, video návod […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..