Kulišanka Velvet

13.1.2019

Lurexová nitka v žinylce – tak to je Kartopu Velvet. Čepice s odleskem je příjemný módní doplněk. Pořídíte na www.toptex.cz.

Kartopu Velvet patří do třídy silnějších žinylkových přízí. Oproti Yumurcaku je Velvet doplněná stříbrnou nitkou a překvapivě – vůbec nekouše. Žinylka si zachovala svou klasickou jemnost. Ve 100 gramovém klubíčku na Vás bude čekat 95 metrů příze ve složení 92% polyester a 8% metalické vlákno. Žinylka je namotaná na dvou šňůrkách a v průběhu práce mohou z konců vypadávat drobné chomáčky. Po skončení háčkování je dobré volný konec nejdříve prošít a poté se zbavit žinylky a nitky zasukovat ideálně s jiným volným koncem dohromady. U copánků je dobré konce opálit nad svíčkou (pozor, ať nezahoříte).

Ačkoliv má Velvet poměrně malý barevný výběr, můžete kombinovat se zmíněným Kartopu Yumurcakem, Vlnap Bambi nebo novou Etrofil Yonka. Velvet je příjemnou variantou, jak ozvláštnit svoje dílko. Třpytivost a odlesk je totiž stále IN, více ve videu z rozbalování balíčku zde.

My si dnes uháčkujeme kulišanku (kulíšek a ušanka v jednom) se zajímavým vzorečkem. Tento typ vzorečku jsem háčkovala už v roce 2017-2018, ale nebyl vůbec čas na natočení videa. U vzorečku je totiž jeden fígl, který je potřeba okoukat a vysvětlování by zabralo spousty času, takže dnes návod i s videem.

Kulišanka Velvet, obvod 41-42 cm, cca 4-6 měsíců, naležato 15 cm
Příze: Kulišanka Velvet (na obrázku barvy meruňková 02 a šedá 14), spotřeba půl z každého klubíčka, zakoupíte na www.toptex.cz
Háček: 7 mm a 6 mm

Na dozdobení knoflík, štítek a bambule
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PO – pevné oko
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek
Mrkněte na videa zde

Náhrada N jedno volné ŘO za PDS a 1 ŘO za KS. Ve vzorku děláme 2 ŘO jako N za PDS. Čepička je háčkovaná po řadách, končí PO a začíná náhradou N.

Velvet, meruňková, háček 7 mm
1. řada: 8 PDS do MK, PO
2. řada: N za PDS, zdvojíme každý PDS, tj. 16 PDS, PO
3. řada: N za PDS, háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS , tj. 22 PDS, PO
4. řada: N za PDS, háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS,  tj. 30 PDS, PO
5. řada: N za PDS, zdvojit desátý a dvacátý PDS, tj. 32 PDS, PO
6. řada: N za PDS a KS do mezery, PDS a KS do mezery, očko vynechat, opakovat. Vznikne nám 22 sloupců, končíme PO a pomocí PO přejdeme do mezery..

Šedá, háček 7 mm
7. řada: 2 ŘO a hned k náhradě uděláme KS, VZOREČEK – PDS přičemž vedeme háček OB řadu do zadní nitky a uděláme PDS, KS háčkujeme do stejné mezery, ale háček vedeme pod spoj KS+PDS z MINULÉ řady, opakujeme. Pouze v této řadě nám bude vzoreček fungovat u těch oček, které jsme v šesté řadě vynechali, jinak háčkujeme PDS a KS do mezery. Od následující řady nám vzoreček bude fungovat po celou řadu. Na konci řady PO a pomocí PO přejdeme do další mezery.

Meruňková, háček 7 mm
8. řada: 2 ŘO a hned k náhradě uděláme KS, odtud a dále háčkujeme vzoreček PDS do zadní nitky ob řadu a KS pod spoj v minulé řadě, opakujeme.

9. – 15. řada: střídáme barvičky, řady jsou stejné jako 8. řada, končíme šedou

Šedá, háček 7 mm
16. řada: N za KS, přičemž obháčkujeme celou čepičku tak, že jednou háčkujeme KS ob řadu do zadní nitky a jednou KS mezi PDS a KS z minulé řady, celkem 44 KS

LEM, šedá, 6 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS, 15 KS, 9 PDS, otočíme (na zátylku neháčkujeme 11 oček)
2. řada: N za PDS, 8 PDS, 15 KS, 9 PDS, otočíme
3. řada: N za PDS, 8 PDS, 15 KS, 9 PDS, otočíme
4. řada: přední část čepičky olemujeme ZRKS, bok klapiček PDS, zátylek, tj. zadní vykrojení – 11 KS.

DOKONČENÍ
Pro copánky si ustřihneme 4 stejně dlouhé kousky příze, provlečeme liščí smyčkou u ucha na olemu čepičky a zapleteme do pletýnky. Zopakujeme na druhé straně. Nezapomene připlést i volné konce (vyhneme se zapošívání). Zapošijeme volné konce, dozdobíme cedulkou/knoflíkem, našijeme bambulku. Volné konce na copánku opatrně opálíme nad svíčkou.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu!!!! Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..