Kytičková čepice Mirka

15.5.2020

Tak já s tím letošním jarem nevím. Bude teplo, bude zima? Ještě, že jsem slíbila videonávod na jarní-podzimní čepici z příze Niťárna Mirka. Čepice je ve velikosti pro mé dítko a už jsme ji stačily i vyvětrat. Teploty kolem desíti stupňů totiž této čepičce sluší.

Příze Niťárna Mirka se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 90 metrů a jedná se o 100% opalovanou ekologicky barvenou česanou bavlnu. Na první dojem je spíše tvrdší, používáním změkne. Je super na hračky. Navíc je to výrobek české firmy Niťárna Česká Třebová, má český atest TZÚ a je tedy vhodná pro děti do tří let. Certifikát ke stažení zde. Mirka se vyrábí i ve směsovém provedení 60% bavlna a 40% viskóza. Podle složení bych řekla, že bude měkčí než klasická Mirka, ale vyzkoušeno nemám.

Co se týče čepice a vzoru, tento návod je zpracován pro velikost 49-50 cm (3-5  let) a ve videu si ukážeme, jak přidávat v kytičkovém vzoru. Velikost čepičky si pak můžete upravit podle potřeb. Cca 23 kytiček Vám bude stačit na čepičku pro miminko s obvodem hlavičky 35 cm a váhou cca 3.5 kg. Doporučuji nejdříve shlédnout video a připravit si psaný návod, a poté se pustit do práce. Popis vzoru v psaném návodu se totiž může jevit složitě, ale opak je pravdou.

Jarní čepice bývají co do hloubky krapet kratší. Tato má 17 cm na uvedený obvod, ale určitě upravte podle velikosti hlavičky dítka. Kytičkový vzorek se může zdát náročnější na zpracování, proto mírně pokročilým začátečníkům doporučuji připravit dostatek označovačů, se kterými háčkování určitě zvládnete.

Přízi Mirka nám věnoval e-shop www.jablicko17.cz. Kamenou prodejnu galanterie naleznete v Koryčanech a nově i ve Vyškově. Video z rozbalování balíčku zde.

A my se do ní pustíme, teploty nám kolísají, tak ať máte v zásobě jednu praktickou bavlněnou čepičku na teploty kolem deseti stupňů nad nulou.

Kytičková čepice Mirka
Příze: Niťárna Mirka, tyrkysová 5744, růžová 3444, zakoupíte na www.jablicko17.cz
Spotřeba: dvě necelá klubíčka, ze zbytku můžete uháčkovat třeba srdíčko s rouškou, návod zde
Háček: 4 mm
Rozměry: obvod 49-50 cm (3-5 let), délka čepičky 17 cm, šířka v lemu 21 cm a po použití 22.5 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro mírně pokročilé začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek

Čepice se háčkuje od MK po řadách. Řadu ukončíme PO a začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za PDS a 1 ŘO za KS. Od třetí řady lze čepičku háčkovat tzv. dokola bez ukončení řad. Vyhnete se švu, ale v závěru musíte mít o jednu řadu méně vzoru a více řad KS, aby se odskok tzv. zahladil. Jak na magický kroužek naleznete v samostatném videu zde.

ČEPICE, Mirka, háček 4 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, spojíme PO (10 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (20 PDS).

3. řada: pro první kytičku – 2 ŘO jako N za PDS, dále 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do třetího očka od háčku a protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme k náhradě, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 7 oček na háčku, ŘO (toto ŘO je tzv. spojovací očko). Pro další kytičky – 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do očka, kde končí předchozí kytička, protáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme do sousedního očka, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme všech 7 oček na háčku, ŘO. Opakujeme po celou řadu. Na konci máme 18 sloupců kytiček. Končíme PO.

Tip: Do úplně prvního spojovacího očka (druhého očka náhrady) si vložíme označovač, abychom věděli, kam vést PO. Do každého třetího spojovacího očka vložíme označovače, abychom měli jistotu, že v následující řadě nepřeskočíme ani jednu kytičku. Navíc nám označovače pomohou při rozšiřování ve vzoru.

Háčkujeme beze švu: Pokud budeme háčkovat dokola, po osmnácté kytičce háčkujeme 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do spojovacího očka osmnácté kytičky, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do spojovacího očka úplně první kytičky, protáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme do následujícího spojovacího očka následující kytičky, protáhneme přízi a sháčkujeme sedm oček na háčku, ŘO. V přechodu vznikne otvor, který zapošijeme volným středovým koncem. Do spojovacího očka vložíme označovač nebo kousek příze, abychom si označili začátek a konec řady pro další háčkování. Pokud budeme háčkovat dokola, háčkujeme pouze 13 řad, dále 6 řad KS a poslední sedmou řadu ZRKS. Pro přidávání ve vzoru pokračujeme podle návodu až se dostaneme na 38 kytiček.

4. řada: Pro první kytičku – N za PDS, 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do třetího očka od háčku, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do spodního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do následujícího spodního spojovacího očka, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 7 oček na háčku, ŘO.

Pro druhou kytičku – 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do horního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do spodního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do následujícího spodního spojovacího očka, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 7 oček na háčku, ŘO.

Rozšíření ve vzoru – 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do horního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do spodního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme POD ŘO z předchozí řady, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 7 oček na háčku, ŘO. 2 ŘO, nahodíme, háček vedeme do horního spojovacího očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme POD ŘO z předchozí řady v rámci stejné kytičky (tam, kde končí předchozí kytička), protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do spojovacího spodního očka kytičky, protáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme 7 nitek na háčku, ŘO. Na jednu kytičku z předchozí řady máme dvě kytičky v této řadě.

Dále rozšiřujeme ve schématu kytička – kytička – 2 kytičky. Opakujeme. Řadu končíme PO. Máme základ pro 23 kytiček.

5. řada:  V této řadě háčkujeme dle schématu kytička – kytička – kytička – 2 kytičky. Řadu končíme PO. Máme základ pro 28 kytiček.
6. řada:  V této řadě háčkujeme dle schématu kytička – kytička – kytička – kytička – 2 kytičky. Řadu končíme PO. Máme základ pro 33 kytiček.

7. řada:  V této řadě rozšíříme pouze pětkrát, tj. rozšíříme každou šestou kytičku, abychom se dostali na konečný počet 38 kytiček. Řadu končíme PO.
8. – 14. řada: háčkujeme 38 kytiček dokola, řadu končíme PO.

Tip: pokud háčkujeme beze švu, háčkujeme pouze 13 řad a následně 6 řad KS. Poslední řada jsou ZR KS.

LEM, Mirka, háček 4 mm
15. řada: N za KS, háčkujeme KS pod ŘO a KS do spojovacího očka, opakujeme, řadu končíme PO (76 KS+N)
16. – 17. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, řadu končíme PO (76KS+N)
18. řada: N za KS, háčkujeme ZR KS, řadu končíme PO (76+N)

Dokončení čepice
Volné konce zapošijeme, čepičku dozdobíme knoflíkem nebo látkovou cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..