Deka Dolphin

3.3.2020

Všem nastávajícím maminkám, kterým se za devět měsíců narodí miminko do zimní sezóny by se mohla hodit praktická háčkovaná deka z měkoučké žinylkové příze.

Na deku jsem použila klubíčka Himalaya Dolphin Baby. Ve 100 gramovém klubíčku máme 120 metrů polyesteru. Spotřeba na tuto deku je pět klubíček od jedné barvy nebo 4 a půl klubíčka od jedné barvičky a půl klubíčka bílé na okraj. Deka je ideální doplněk do kočárku nebo se na domácí válení. Ačkoliv se jedná o polyester, děti ji zpravidla milují pro jemnost a měkkost materiálu.

Co se týče provedení, deka je háčkována od základního řetízku po řadách tam a zpět jednoduchým vzorem. Poté je celá deka obháčkována dlouhými sloupky a v poslední řadě jsou ozdobné obloučky. Ty se hodí především pro holčičku. Vzoreček je unisex, takže se deka bude hodit i pro chlapečky. V tomto případě místo obloučků uháčkujte ještě jednu řadu dlouhých sloupků. Deka je určena pro sezónu podzim až jaro. Tak se do ní pustíme.

Deka Dolphin
Příze: Himalaya Dolphin Baby č. 80333, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Spotřeba: 5 klubíček meruňková, 1 klubíčko bílá
Háček: 8 a 7 mm (kdo hodně utahuje, bude potřebovat háček 9 mm)
Rozměry: 96 cm výška, 73 cm šířka
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
KS – krátké sloupky
PDS – polodlouhé sloupky

Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu začínáme náhradou „N“, tj. 2 ŘO za DS/PDS. Řadu končíme PDS do náhrady. Základy háčkování zde.

TIP: Novým klubíčkem začínáme ideálně na konci řady, nikoliv uprostřed. Zapošitím by se mohla změnit struktura vzoru!

Dolphin Baby, meruňková, háček 8 mm
1. řada: uháčkujeme volný základní řetízek v délce 48 ŘO. Pokud utahujete, zkuste tzv. pružný řetízek, případně na první řadu vezměte o číslo větší háček. Pokud je to Vaše první setkání s žinylkou a nevidíte očka, zkuste si dát do každého pátého očka označovač pro lepší orientaci v další řadě.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka, otočíme, háčkujeme zpět. Na konci řady máme 46 sloupků včetně náhrady.
3. řada: N za PDS, +očko vynecháme, do následujícího očka háčkujeme 3 PDS, dvě očka vynecháme, do třetího očka háčkujeme 3 PDS+ opakujeme vzor mezi znaménky, na konci řady vynecháme jedno očko, do následujícího uháčkujeme 3 PDS, očko vynecháme a uháčkujeme PDS a poslední PDS do náhrady, otočíme, háčkujeme zpět. Máme základ pro 17 sloupců, řada končí dvěma PDS.

4. řada: N za PDS, vzor, tj. 3 PDS do mezery mezi PDS z předchozí řady, končíme PDS a PDS do náhrady, otočíme, háčkujeme zpět.

Pozn. Řadu končíme dvěma PDS a začínáme jedním PDS. Háčkováním tam a zpět to bude vzhledově vycházet jakoby ob řadu. Tím se udrží hezký rovný okraj. Může se Vám lépe háčkovat i na opak, tj. řadu končíme PDS do náhrady a začínáme řadu dvěma PDS.
5. – 61. řada: opakujeme řadu 4.
62. řada: N za PDS, háčkujeme po jednom PDS do následujících tří oček, očko vynecháme, +háčkujeme pět PDS do následujících pěti oček, očko vynecháme+, vzor mezi znaménky opakujeme. Na konci řady háčkujeme PDS a PDS do náhrady. Celkem musíme dosáhnout na počet 46 PDS.

OLEM, Dolphin Baby, meruňková, háček 7 mm (vyzkoušíme první řadu, pokud příliš utahujeme, vypářeme a ponecháme háček č. 8!)
1. řada: háčkujeme delší stranu, N za DS, 4 DS do rohu deky, dále na každou vodorovnou řadu uháčkujeme jeden DS, do rohu háčkujeme 5 DS, dále po kratší straně háčkujeme DS do každého očka, v rohu háčkujeme 5 DS, pokračujeme v háčkování delší strany, tj. DS na jednu vodorovnou řadu a v rohu háčkujeme 5 DS. Po kratší straně háčkujeme DS do očka, končíme DS a PO.

Pozn. Pokud háčkujete sedmičkou háčkem a okraj jakoby stahuje deku a má tendence jakoby se stavět, tj. vytváří misku, je potřeba vyměnit háček za osmičku. Pokud háčkujete osmičkou háčkem, je možné, že kratší strany deky budete muset háčkovat háčkem 7 mm a delší strany deky háčkem 8 mm.  Pokud háčkujete háčkem osm a delší okraj se vlní, vyměňte háček za sedmičku.

2. – 3. řada: N za DS, do středu vějířku uháčkujeme 6 DS, očko přeskočíme a pokračujeme v háčkování DS do DS. V následujících rozích háčkujeme 7 DS a před a za „rohem“ vynecháváme jedno očko. Končíme DS do vějířku a PO.

OBLOUČKY, Dolphin Baby, bílá, háček 8 mm (vyzkoušíme první řadu, pokud příliš utahujeme, vypářeme a ponecháme háček č. 8!)
1. řada: N za DS, 6 DS do středu vějířku z předchozí řady, očko vynechat, KS, 2 očka vynechat, +5 DS, očko vynechat, 2 KS do jednoho očka, dvě očka vynechat+, vzor mezi znaménky plus opakujeme. V rozích háčkujeme 7 DS do středu vějířku z předchozí řady, před a za „rohem“ vynecháváme jedno očko. Pokud se nám okraj příliš vlní, vyměníme háček za č. 7 mm, pokud okraj příliš táhne, vyměníme háček za 9 mm.

Dokončení
Volné konce deky nejdříve zapošijeme, poté konce zbavíme žinylky a zasukujeme. Spíše volně, používáním se deka bude různě napínat a konce by mohly praskat. Mrkněte na video, jak na zapravení konců žinylky zde. Deku dozdobíme například hlavou myšky nebo knoflíkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..