Kytičková homeleska Mool

15.12.2020

Napadlo Vás někdy zdvojit duhové klubíčko a uháčkovat i něco jiného než šátek? No já byla zvědavá, jak to dopadne a vznikla tato dětská homeleska s myškou.

Klubíčko MOOL je vyrobeno u nás v České republice a toto konkrétně je tří nitka umotaná z černé, ostře růžové a bílé – typická kombinace pro myšku Minnie. Klubíčko má návin 750 metrů a složení 50% akryl a 50% bavlna. Mix bavlny a akrylu je ideální pro tvoření projektů od jara do podzimu. Když však přízi zdvojíme, získáme šesti-nitku, což už je silnější materiál, ze kterého můžeme uháčkovat třeba čepici. Na jaře i na podzim krásně zahřeje, můžete kouzlit s barvami podle svého, využijete menší náviny duhovek, nebo si můžete nechat namíchat svou vlastní barevnou kombinaci.

Klubíčka MOOL vyrábí i-prize.cz. Článek o duhovkách a nabídce MOOL si můžete přečíst v tomto článku. Na video z rozbalování balíčku se můžete podívat sem. Já moc děkuji za možnost MOOL vyzkoušet.

Co se týče homelesky, je uháčkovaná ze zdvojené příze, tj. vznikla šestinitka, aby čepice hezky hřála. Pro zdvojení táhneme jednu nitku z prostřed klubíčka a jednu vně. Pokud máte navíječ, můžete si vytvořit zdvojené klubíčko rovnou. Pozor – odmotejte maximálně 1/3, aby Vám zůstalo případně na šátek. Ten se bude háčkovat z klasické trojnitky!

Homeleska je háčkovaná od magického kroužku po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou, a proto je pro rovný šev nutné střídat vedení háčku jednou hned k náhradě a jednou do vedlejšího oka. Co se týče vzorečku, kombinujeme tzv. start stitch – hvězdičkový vzoreček v jedné řadě a v druhé háčkujeme polodlouhé sloupky. Nebudu nic zastírat – ačkoliv se vzorek jeví jednoduše, spousta začátečníků s ním bojuje. Snažila jsem se postup a rozšiřování zjednodušit co nejvíce to šlo, ale osobně si myslím, že úplný začátečník se s touto čepicí bude zbytečně trápit. Doporučuji vyzkoušet pár obyčejných čepic a k této se jednoho dne vrátit, případně vyzkoušet šátek, na který dojde řada později.

Co se mi velice osvědčilo je počítání, a to po každé jednotlivé řadě. Na homelesce jsem postupně zmenšovala háčky, takže i lem čepice je háčkovaný ve stejném duchu jako celá homeleska. Pro poslední řadu krátkých sloupků je potřeba čepici nejdříve zkusit. Jakmile budeme háčkovat druhou a třetí řadu díky menšímu háčku a krátkým sloupkům se obvod rapidně zmenší, takže odporučuji poslední řady KS háčkovat o číslo větším háčkem a před ukončením práce čepici dítěti vyzkoušet.

No a my jdeme na to.

Kytičková homeleska Mool
Příze: duhovka Mool MIX, barva č. 122, zakoupíte na www.i-prize.cz 
Spotřeba: půlka klubíčka návinu 750 m, zůstane na malý šátek pro dítě
Háček: 5 mm, 4 mm, 3 mm
Rozměry: obvod 50-51 cm, 24.5 cm výška, 22 cm šířka lem
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 4 hodiny
Pro pokročilé

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

kytička 5 nitek na háčku – háček vedeme do spojovacího očka, za nožku předešlé kytky, do očka, kde končí předešlá kytka, do sousedního očka (na háčku máme 5 nitek/4 kroky), nahodíme a sháčkujeme do jednoho spojovacího očka, ŘO – viz obrázek

kytička 6 nitek na háčku – háček vedeme do spojovacího očka, za nožku předešlé kytky, do očka, kde končí předešlá kytka, do sousedního očka, do sousedního očka (na háčku máme 6 nitek, 5 kroků), nahodíme a sháčkujeme do jednoho spojovacího očka, ŘO – viz obrázek

Homeleska se háčkuje od magického kroužku. Řadu končíme PO a začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního polodlouhého sloupku, 1 ŘO místo KS. V řadách, kde jsou kytičky začínáme na 3 ŘO. Náhrada NENÍ součástí počtu sloupků. Hlídáme si rovnost švu, tj. PDS začínáme k náhradě a kytičku do sousedního očka. POČÍTÁME počet sloupků i kytiček po každé řadě. Jak na magický kroužek naleznete v tomto videu zde.

Homeleska Mool, zdvojená příze, háček 5 mm
1. řada: 2 ŘO a dále 10 PDS do MK, končíme PO
2. řada: N za PDS, zdvojíme každé očko, tj. háčkujeme dva PDS do jednoho očka, končíme PO. (20)
3. řada: N za PDS, háčkujeme schéma PDS – PDS – 2 PDS, končíme PO. (26)

4. řada: pro první kytku háčkujeme 3 ŘO, háček vedeme do druhého očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do třetího očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do prvního sloupku, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi (na háčku 5 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO. Pro další kytičky háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi, háček vedeme kolem posledního sloupku kytičky, vytáhneme přízi, háček vedeme do sloupku, kde končí předešlá kytička, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi (na háčku 5 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO. Opakujeme kytičky do konce řady, celkem máme 26 kytek.

5. řada: N za PDS, háčkujeme PDS tak, že jednou vedeme háček do spojovacího očka kytičky, uháčkujeme PDS, dále vedeme háček pod ŘO kytičky, uháčkujeme PDS, opakujeme, v řadě máme 52 PDS.

6. řada: pro první kytku háčkujeme 3 ŘO, háček vedeme do druhého očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do třetího očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do prvního sloupku, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi (na háčku 6 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO.

Pro druhou kytičku háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi, háček vedeme kolem posledního sloupku kytičky, vytáhneme přízi, háček vedeme do sloupku, kde končí předešlá kytička, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka (na háčku 6 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO.

Pro další kytičku háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi, háček vedeme kolem posledního sloupku kytičky, vytáhneme přízi, háček vedeme do sloupku, kde končí předešlá kytička, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi (na háčku 5 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO. V této řadě máme schéma kytička 6 nitek – kytička 6 nitek – kytička 5 nitek. Opakujeme schéma do konce řady, celkem máme 34 kytek.

7. řada: N za PDS, háčkujeme PDS tak, že jednou vedeme háček do spojovacího očka kytičky, uháčkujeme PDS. Dále vedeme háček pod ŘO kytičky, uháčkujeme PDS. POZOR v této řadě rozšiřujeme, tj. zdvojíme každý 6-tý sloupek. Celkem máme 80 PDS.

8. řada: pro první kytku háčkujeme 3 ŘO, háček vedeme do druhého očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do třetího očka od háčku, vytáhneme přízi, háček vedeme do prvního sloupku, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi (na háčku 6 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO. Pro druhou kytičku háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi, háček vedeme kolem posledního sloupku kytičky, vytáhneme přízi, háček vedeme do sloupku, kde končí předešlá kytička, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, háček vedeme do sousedního očka (na háčku 6 nitek), s nahozením sháčkujeme do spojovacího očka, ŘO. Opakujeme kytičky 6 nitek do konce řady, celkem máme 40 kytiček.

Pozn. Pokud potřebujeme větší velikost, můžeme v této řadě kombinovat kytičky šest a pět nitek. Pro velikost 56-57 potřebujeme 46 kytiček. Rozšíření můžeme provést i v následující řadě a osmdesát PDS rozšířit na 88 PDS, čímž získáme 46 šestinitkových kytiček v řadě 10.

9. řada: N za PDS, háčkujeme PDS tak, že jednou vedeme háček do spojovacího očka kytičky, uháčkujeme PDS. Dále vedeme háček pod ŘO kytičky, uháčkujeme PDS. Celkem máme 80 PDS.

10. – 17. řada: opakujeme řady 8 a 9

Homeleska Mool, zdvojená příze, háček 4 mm
18. – 20. řada: opakujeme řady 8 a 9

Homeleska Mool, zdvojená příze, háček 3 mm
21. – 23. řada: opakujeme řady 8 a 9
24. – 25. řada: N za KS, háčkujeme 80 KS, řadu končíme PO.

Pozn. Před ukončením příze čepici vyzkoušíme na hlavě. Pokud je čepice příliš pevná a nepružná, vypáráme poslední dvě řady a KS háčkujeme háčkem 4!

Aplikace myšky
Na aplikaci jsem použila YarnArt Cotton Soft šedočernou přízi a 3 mm háček. Aplikace se skládá z jednoho velkého úplného kolečka a dvou menších nedodělaných. Uši přišijeme k hlavní části, dozdobíme mašlí a takto aplikaci našijeme na čepici.

Velké kolečko, 3 mm
1. řada: N za DS, 12 DS do MK, končíme PO.
2. řada: N za DS, 2 DS do jednoho očka, končíme PO. (24)
3. řada: N za DS, schéma DS – DS – 2 DS, končíme PO. (36)

Menší kolečko, 3 mm
1. řada: N za DS, 12 DS do MK, končíme PO.
2. řada: N za DS, schéma DS – 2 DS, poslední dvě očka háčkujeme jako PO.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Našijeme knoflíky nebo aplikaci myšky.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..