Letní top Diva

25.7.2020

V dnešním videonávodu si spolu uháčkujeme letní síťovaný top z příze Alize Diva. Je to taková předpremiéra a zkouška na další háčkované šaty z příze Alize Diva Ombre Batik. Kdo chce mít tedy náskok, může se pustit do práce z duhového klubíčka. Nebo si dát nanečisto tento jaroletní outfit.

Alize Diva se prodává ve 100 gramovém klubíčku s návinem 350 metrů. Jedná se o 100% mikroakryl. Vlákno je krásně stočené. Diva má nádhernou paletu barev, mírně pruží a má lesk. Hodí se na oblečení od jara do podzimu. Jen pamatujte na to, že je to spíše splývavý materiál, který na první dojem chladí, ale v horku Vás bude spíše hřát. Obzvláště pokud výrobek zkombinujete například se spodničkou. Každopádně na chladnější večery se rozhodně letní outfit z Divy určitě šikne. Navíc můžete kombinovat Alize Diva Batik nebo Alize Diva Ombre Batik. Tenčí, zato pružnou variantou je Alize Diva Stretch.

Alize Divu mám doma už pár let. Nutně jsem ji potřebovala, protože se mi zkrátka líbila. Na tento model jsem použila z domácích zásob klubíčko bílé a šedavou. Bohužel pochybilo, takže jsem pořídila klubíčka do barvy na www.primaprize.cz.

Co se týče střihu, top jsem začala od živůtku shora pružným řetízkem a pokračovala polodlouhými sloupky. Háčkovala jsem dokola bez ukončení řad. V jedné řadě se opakují polodlouhé sloupky do mezer a vzorek žrabování. Zvláštností je nejen dvojí vzor, ale i změna velikosti háčků v jedné řadě. Díky tomu si můžete vytvořit podprsenkovou část podle vlastního uvážení a proporcí. Já rozšiřovala jednou hned na počátku vzoru, ale není problém rozšířit i v následující řadě. Důležité je mít v poslední řadě živůtku stejný počet jako na začátku před aplikací vzoru. PRO ROVNOST VZORU PŘED PRVNÍM RELIÉFEM háčkujeme PDS jednou hned k reliéfu a v druhé řadě končíme do mezery před reliefem (stejně jako u rovného švu u čepice). STEJNĚ POSTUPUJEME i na konci vzorované části po posledním reliéfním sloupku!

Po lemu následuje změna barvy a rozšiřující se síťový vzor jinou barvou. Délka topu i šířka záleží na Vás. Ve videu uvidíte „nařasenou“ variantu, v psaném návodu napíši obě varianty. V posledním kroku jsem naháčkovala ramínka a obháčkovala vrchní část živůtku. Top je na výrobu velice jednoduchý, navíc příze mírně pruží. Krásný bude jak dvoubarevný, tak v kombinaci s Divou Batik případně v mono. Pro větší-menší velikost musíte upravit počet oček pružného řetízku podle vlastního obvodu. Při výrobě vždy dobře naplánujte barevnou kombinaci dle vlastní postavy. Důležité také je, zda-li podobný typ oblečení doma již máte, abyste se v tomto střihu cítili pohodlně. Top sluší spíše vyšším a hubeným postavám.

No a my se pustíme do dílka.

Top Diva
Příze: Alize Diva bílá 055 a šedá 348 zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 1 a půl klubíčka bílé, 2 klubíčka šedé – vše na uvedenou velikost
Háček: 2 mm, 3 mm a 5 mm
Rozměry: výška živůtku 14 cm vč olemu, délka šatovky 36 cm vč olemu, délka živůtku pod prsy 42 cm, spodní šířka topu v nařaseném provedení, j. 47 sloupců má 71 cm, velikost 40-42
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 7 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek, polodlouhý sloupek do mezer
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
2DS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Živůtek háčkujeme po řadách dokola. První řada končí PO a začíná náhradou N za první PDS. Dále jsem háčkovala bez ukončení řad. Šatovka je háčkovaná po řadách, řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za první DS a 3 ŘO za první 2DS a končí PO. Šev šatovky vede v zadní části.

Živůtek, Diva, bílá, háček 2 mm
1. řada: 139 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Včetně náhrady máme 140 PDS. Pruh narovnáme a spojíme pomocí PO s protilehlou stranou

Živůtek, Diva, bílá, háček 3 mm a 5 mm
3. řada: 140 PDS do mezer, řadu neukončíme PO, ale pokračujeme PDS do mezery a háčkujeme tzv. dokola
4. řada: 3 mm háček – N za PDS, háčkujeme 50 PDS do mezer. 5 mm háček – háčkujeme PRPDS a hned k reliéfnímu sloupku uháčkujeme PDS, tj. zdvojíme 40x sloupek z předchozí řady. Končíme 41 PRPDS. 3 mm háček – háčkujeme 49 PDS do mezer. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování do mezer.

Pozn. Vzor vždy začíná a končí PRPDS. Hlídáme si „rovnost“ strany vzorované části. Háčkujeme PDS do mezery hned ke vzoru a po ukončení vzorované části hned do mezery a v následující řadě jakoby do mezery před vzorem a ob mezeru po vzorované části. Po třetí a čtvrté řadě si spočítáme, že máme správný počet reliéfních sloupků (ve vzoru může zprvu vše zanikat).

5. – 26. řada: 3 mm háček – háčkujeme PDS do mezer, 5 mm háček – háčkujeme vzor, kdy střídáme PRPDS a PDS hned k reliéfnímu sloupku. Opakujeme.

Pozn. Šíři živůtku určuje velikost poprsí. V přední části můžeme místo PRPDS háčkovat přední reliéfní dlouhý sloupek pro větší velikost nebo naopak místo háčku 5 mm použít háček 4 mm pro menší velikost. Také nařasení živůtku, tj. prostor v přední části získáme tak, že můžeme v páté řadě provést ještě jedno rozšíření, tj. do jednoho PRPDS uháčkujeme 2 PRPDS a v následující řadě srovnáme do vzoru tj. PRPDS a PDS.

Živůtek, Diva, bílá, háček 3 mm 
27. řada: háčkujeme PDS do mezer, ve vzorované části sháčkujeme vždy dvě očka do jednoho PRPDS (40x), dále 50 PDS do mezer, celkem máme 140 oček jako na začátku. Pokud je to pro někoho příliš volné, upravíme si velikost podle vlastního obvodu pod prsy.
28. řada: háčkujeme 140 PDS do mezer.

29. řada: háčkujeme 138 PDS do mezer, poslední dva sloupky jsou KS a končíme PO. Tím se srovná hrana na živůtku, která vznikla háčkováním dokola.

Šatovka topu, Diva šedá, háček 3 mm
PRO NAŘASENOU VERZI:
1. řada: N za DS, 3 DS do sousedního očka, 2ŘO, +dvě očka vynechat, 3 DS do následujícího očka, 2ŘO+, vzor opakujeme, řadu končíme PO. Máme základ pro 47 sloupců

PRO MÉNĚ NAŘASENOU VERZI
1. řada: N za DS, 3 DS do sousedního očka, 2ŘO, dvě očka vynechat, +3 DS do následujícího očka, tři očka vynechat, 2ŘO, 3 DS do následujícího očka, dvě očka vynechat, 2ŘO+, vzor opakujeme, řadu končíme PO. Máme základ pro 40 sloupců.

2. řada: N za 2DS, +2DS do prvního DS, ŘO, 2DS do druhého DS, 2ŘO, které tvoří mezeru mezi sloupci+, vzor opakujeme, končíme PO.
3. řada: N za DS, +3 DS pod ŘO, 2ŘO, které tvoří mezeru mezi sloupci (tam tři DS neháčkovat)+, vzor opakujeme, končíme PO.
4. řada: N za 2DS, +2DS do prvního DS, ŘO, 2DS do druhého DS, 2 ŘO, které tvoří mezeru mezi sloupci+, vzor opakujeme, končíme PO.
5. řada: N za DS, +5 DS pod ŘO, 2 ŘO, které tvoří mezeru mezi sloupci (tam DS neháčkovat)+, vzor opakujeme, končíme PO.
6. řada: N za 2DS, +2DS do prvního DS, ŘO, 2DS do třetího DS, ŘO, 2DS do posledního DS, 2 ŘO, které tvoří mezeru mezi sloupci+, vzor opakujeme, končíme PO.

7. řada: N za DS, +DS do prvního 2DS, DS pod ŘO, DS do druhého 2DS, DS pod ŘO, DS do posledního 2DS, 2 ŘO+, vzor opakujeme, končíme PO.
8. – 31. řada: opakujeme řady šest a sedm.

Spodní olem topu Diva, šedá, háček 3 mm
32. řada: N za KS, +šest 2DS do prostředního DS, KS pod ŘO mezi sloupci+, vzor opakujeme, končíme PO, přízi ukončíme.

Ramínka topu, Diva bílá, háček 3 mm
Odměříme si místo pro ramínka ideálně podle sebe nebo podle spodního prádla. Já jsem začínala na hraně vzoru.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 57. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS. V podpaždí jsem vynechala 25 oček.

Pro druhé ramínko opět začínáme na hraně vzorku
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 57. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS.

Olem výstřihu a ramínek, Diva bílá, háček 3 mm
Obháčkujeme výstřihovou část a ramínka, poté obháčkujeme levou stranu živůtku v podpaždí a ramínko a následně pravou stranu živůtku v podpaždí a ramínko. Přízi navazujeme vždy v zadní části.
Háčkujeme +5 PDS, očko vynecháme, KS, očko vynecháme+, vzor opakujeme na ramínkách, v podpaždí a zadní části. V přední části háčkujeme +5 PDS, KS, očko vynechat+.

Dokončení topu
Volné konce zapošijeme, top dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Monika 20.2.2022 at 14:15

  Dobrý den, chci dcera uháčkovat letní top. Její 14 let -36-38 velikost. Můžete mi poradit na kolik oček začíst. Moc děkuju za pomoct. Přeji vám mnoho hezkých projektů. Monika

  • Reply Krampolinka 20.2.2022 at 18:30

   Bohužel jsem háčkovala pouze velikost v návodu.

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..