Svetr Allegro

6.3.2021

Svetr typu cocoon (kokon) je populární záležitostí již druhou sezónu. My si dnes společně uháčkujeme dámský svetr z příze YarnArt Allegro. 

YarnArt Allegro se prodává ve 50g klubíčku s návinem 140 metrů. Jedná se o směsové klubíčko 13% vlny, 41% polyamidu a 46% akrylu. Vlákno je jakoby ploché s mírným chloupkem a denim washed (šoupaným) vzhledem. Díky chloupku jde hůře párat, za to výrobek pak vzhledově vypadá jako v mírném oparu. Celkově je Allegro díky složení krásně hřejivé a měkoučké, nekousavé. Kromě svetříků bude krásné na sety čepice, tunel případně pléd a pončo od podzimu do jara. Allegro se vyrábí v jednobarevné a melírované verzi, takže můžete tvořit parádní kombinace. Příze má český atest TZÚ a je vhodná pro děti do tří let.

YarnArt Allegro nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkuji a klubíčka zakoupíte na PletemeSi.cz nebo Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Co se týče svetru, háčkujeme obdélník na výšku. Začínáme od spodního lemu směrem nahoru. Délka obdélníku závisí na délce zad, případně požadované délce výrobku. Šíři obdélníku zjistíte tak, že si změříte tričko s krátkým rukávem (od konce rukávu ke druhému). Výši skladu obdélníku si můžete upravit podle silných ramenou, případně ruky, ale opět stačí přiložit k tričku nebo svetříku a podle toho uděláte hloubku průramku (viz obrázek pod textem).

Co se týče vzorečku, jednodušeji to už myslím ani nejde. Použila jsem úplně obyčejné dlouhé sloupky za přední a zadní nitku, což nám vytvořilo nenápadný, ale zajímavý vzor. Vzoreček jsem aplikovala jak na přední olem, tak na spodní olem. Na rukávech jsem háčkovala dlouhé sloupky pouze za zadní nitku. Rukávy jsem zužovala a mám je možná i zbytečně dlouhé (dvakrát ohrnuto), takže stačí oproti návodu upravit počet řad rukávu na požadovanou délku.

Střih jsem si zamilovala už vloni. Vyrobili jsme si svetřík Floxy nebo svetřík Candy. Svetřík Allegro je zas o poznání vylepšený. Tak se do něj pustíme.

Svetr Allegro
Příze: YarnArt Allegro č. 745, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 9 klubíček na uvedenou velikost
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: základní obdélník šířka 62 cm, výška 73 cm, šířka předního dílu 17 cm, délka naháčkovaného rukávu 55 cm (na dvě ohrnutí), délka spodního olemu 5 cm, velikost 38-42
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 2xoznačovač
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PDSZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
DS – dlouhý sloupek
DSPN – dlouhý sloupek přední nitka
DSZN – dlouhý sloupek zadní nitka

Svetr háčkujeme základního řetízku. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Pro rovnost stran háčkujeme první DS za přední nebo zadní nitku hned do prvního očka, počítáme sloupky v řadě a poslední sloupek za přední/zadní nitku jakoby přeskočíme. Při naháčkování předního a spodního dílu, stejně tak rukávu, háčkujeme dva DS na jedno „okénko“. Při háčkování rukávu háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do další řady přejdeme pomocí KS.

Svetr základní obdélník, háček 5 mm
1. řada: 89 ŘO řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: do každého očka řetízku za jednu nitku háčkujeme řadu DS. Včetně náhrady (2 ŘO na otočení) máme 90 DS.

Svetr, základní obdélník, háček 6 mm
3. řada: N za první DS, hned do prvního očka háčkujeme DSPN, dále DSPN do každého sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Počítáme. V řadě máme celkem 90 sloupků včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: N za první DS, hned od prvního očka háčkujeme DSZN, dále DSZN do každého sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Počítáme. V řadě máme celkem 90 sloupků včetně náhrady. Otočíme.
5. – 47. řada: opakujeme řady 3 a 4, v poslední řadě ukončíme přízi.

Pozn. Háčkujeme na velikost 63 cm šířka a 73 cm výška obdélníku, tj. pokud utahujete jinak než já, přeměřte a uzpůsobte si počet řad, příp. sloupků.

Vytvarování svetru
Obdélník rozložíme před sebe, lícem dolů, krátkou poslední stranou nahoru. Nachystáme si dva označovače. Od horního okraje odpočítáme 25 řad a k této řadě přeložíme horní okraj obdélníku. Označovačem spojíme krajní oko 25 řady a krajní oko poslední řady. Postup zopakujeme na protější straně. Vzniklé otvory tvoří průramek rukávu (pokud potřebujete hlubší, překládáte horní okraj např. ke 28 řadě od horního okraje). Budeme pokračovat na spodní straně svetříku, tam, kde je volný konec a první očko řetízku z první řady.

Svetr přední olem, háček 6mm
1. řada: N za DS, DS do stejného okénka. Do každého „okénka“ háčkujeme dva DS, přičemž jeden háčkujeme jakoby do očka a jeden za náhradu/DS z vodorovné řady. V místě spojení označovačem sháčkujeme dané místo pomocí DS. Dále pokračujeme na horní straně obdélníku vzorem, tj. 90 DSZN (případně, jak se vzor jeví). Na protilehlé straně sháčkujeme pomocí DS místo, kde je označovač a pokračujeme dva DS na jedno okénko do konce řady. Otočíme.

2. řada: rubová strana, N za DS, DSPN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSPN (pokud háčkujete jinak, než je návod, tuto řadu si uzpůsobíme), řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
3. řada: N za DS, DSZN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSZN, řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
4. – 13. řada: střídáme řadu 2 a 3, v poslední řadě přízi neukončíme a budeme pokračovat spodním olemem.

Pozn. Poslední řadu můžeme háčkovat háčkem 5 mm pro pevnější okraj. Háček vyměníme za 6 mm pro obháčkování spodního lemu.

Svetr spodní olem, háček 6 mm
1. řada: N za DS, DS do stejného okénka. Do každého „okénka“ háčkujeme 2 DS, přičemž jeden háčkujeme jakoby do očka a jeden za náhradu/DS ze svislé řady. Jakmile doháčkujeme po spodní okraj základního obdélníku, háčkujeme 90 DS za jednu nitku (základní řetízek). Poté pokračujeme obháčkováním předního dílu, tj. 2 DS na jedno „okénko“. Otočíme.
2. řada: N za DS, DSZN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSZN, radu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.
3. řada: N za DS, DSPN do stejného očka a dále háčkujeme řadu DSPN , řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme a hlídáme si rovnost stran.

Pozn. Poslední řadu můžeme háčkovat háčkem 5 mm pro pevnější okraj. Také si upravíme počet řad na potřebnou délku svetru.

Rukáv, háček 6 mm
1. řada: navážeme přízi v místě sháčkování (byl tam označovač). N za DS, DS do stejného okénka. Dále háčkujeme dva DS na jedno okénko, přičemž háčkujeme jeden DS za DS/N z vodorovné řady a jeden DS do očka. Na konci řady háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a zde uháčkujeme KS. Vložíme označovač.
2. 3. řada: háčkujeme DSZN.
4. řada: háčkujeme DSZN, v místě, kde je označovač a začíná/končí nová řada sháčkujeme dva DS do jednoho očka. Do místa sháčkování přesuneme označovač.

5. – 6. řada: háčkujeme DSZN.
7. řada: háčkujeme DSZN, v místě, kde je označovač sháčkujeme dva DS do jednoho očka. Do místa sháčkování přesuneme označovač.
8. – 31. řada: háčkujeme DSZN a v každé třetí řadě sháčkujeme dva DS do jednoho očka. Do místa sháčkování přesuneme označovač.

Rukáv, háček 5 mm
32. – 33. řada: háčkujeme DSZN, před koncem řady háčkujeme PDSZN, PDSZN a přejdeme na krátké sloupky za zadní nitku.
34. řada: KSZN, poslední dvě očka před koncem řady háčkujeme jako PO za zadní nitku, PO za zadní nitku. Končíme PO a PO.

Pozn. Rukáv je poměrně dlouhý, tj. na dvě ohrnutí. Pokud chceme kratší rukáv, háčkujeme méně řad.

Postup zopakujeme na protilehlém rukávu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetr dozdobíme štítkem, případně doplníme o knoflíky. Knoflíky musí být pouze tak veliké, aby prošly mezerou mezi DS na předním olemu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Zuzana Kopečná 7.3.2021 at 18:35

  Dobrý den, Krampolínko,

  děkuji vám za perfektní instruktáž k tvorbě jednoduchých a slušivých modelů.
  Mohla byste vytvořit návod na model, který by byl inspirován:
  https://www.youtube.com/watch?v=0WWubi9-i2s
  a
  https://www.youtube.com/watch?v=JLu66NKsDDE

  Byly bychom vám vděčné!
  Hlavně my, které to prostě nedáváme v cizích jazycích.

  Předem děkuji za pochopení a vstřícnost!!!

  Zuzana K.

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..