Mýty o daních, živnostenském oprávnění a prodeji háčkovaných výrobků

2.1.2018

V dnešním článku se podíváme na to, co udělat proto, abychom se vyhnuli problémům při prodeji háčkovaných výrobků a současně neporušili zákon. Odborný článek pro vás připravila odbornice na slovo vzatá přímo tak nějak lidově řečeno od fochu, paní účetní Kateřina Hlavová. V případě dotazů se na paní Katku určitě můžete obrátit buď na webové stránce Ucetnictvi-Hlavova nebo sociální síti KACUCA.

„Panuje hodně mýtů, že při prodej výrobků tvořený maminkami nebo i babičkami v důchodu,  se mohou prodávat bez živnostenského listu, že se jedná o příležitostný prodej. Opak je pravdou. Byť jediná věc, která je vyrobená za účelem prodeje a zisku musí podléhat zdanění a musíte mít na něj živnostenské oprávnění.

Příklad co je příležitostný prodej: Mezi nejčastější případy patří třeba jednorázový prodej výpěstků z vlastní zahrádky, poskytnutí poradenství, rady nebo jednorázové služby. Mezi příležitostné příjmy ale patří třeba pomoc s větším nákupem, sekání zahrady nebo skládání dříví. Patří sem například příjmy z pěstitelství nebo chovatelství. Patří sem i prodej oblečení po dětech.

Jak si založit živnost:

Základ je zajít na živnostenský úřad a udělat si živnostenské oprávnění, v případně ručních pracích (háčkování, pletení, šití) je to živnost volná.

Pokud jste na rodičovském příspěvku, v invalidním či starobním důchodu, zaměstnanec, máte živnost vedlejší a nemusíte platit sociální pojištění,  zdravotní pojištění se platí vždy, ale i zde jsou úlevy a platíte ho pouze z daňového základu

Sociální pojištění:  při založení živnosti musíte na OSSZ nahlásit, že provozujete živnost. Neplatíte žádné zálohy, musíte však po zdaňovacím období (tedy jednou za rok po podání daňového přiznání, nejpozději do konce dubna podat na OSSZ „přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok …“, zde máte uvedený daňový základ (výdělek rozdíl mezi příjmy a výdaji). Abyste sociální pojištění nemuseli platit, nesmí přesáhnout pro rok 2017 částku 67 756,– Pokud tuto částku přesáhnete, musíte sociální pojištění zaplatit za celý rok. Nebojte, ve většině případů se na tuto částku nedostanete

Zdravotní pojištění:  I zde byste měli nahlásit, že máte živnost. Zde koluje, že se neplatí nic, není to pravda. Pouze v prvním roce podnikání neplatíte zálohy. Po podání „přehledu přehledu příjmů a výdajů za rok …“ se vám z daňového příjmu vypočte zdravotní pojištění a zároveň se vypočtou zálohy na další rok. Opět nebojte, nejsou to vysoké částky. Příklad 1:  daňový základ mám 10 000,– doplatit na zdravotním pojištění musím 675,– zálohy na další rok jsou 57,–příklad 2: daňový základ mám 50 000,– doplatit na zdravotním pojištění musím 3 375,– zálohy na další rok mám 282,–

Daň z příjmů: Na FÚ chodit, že jste založili živnost, nemusíte, živnostenský úřad jim to přepošle sám. Vám domů přijde dopis, že Vám bylo přiděleno daňové identifikační číslo, je to RČ a pod ním budete evidovaný na FÚ.

Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu. Daňové přiznání se podává jednou ročně vždy do 31.3. za předešlý rok. Daňové přiznání se může udělat dvojím způsobem, buď paušálem, nebo daňovou evidencí.

U ručních pracích se nejčastěji dělá paušálem, bývá výhodnější a je jednodušší. Zde se sledují jen příjmy. Výdaje se uplatňují 60%. Musíte doložit pouze příjmy a nemusíte uvádět na daňovém přiznání zásoby. Platíte 15% daň ze zbytkové částky. Příklad, tj. pokud máte příjmy 100 000.– Kč, paušální výdaje tvoří 60%, tj. 60 000.– si můžete odečíst, zaplatíte 15% daň ze zbytku, tj. ze 40 000.–, tj. 6000.– Kč odvedete na účet finančního úřadu.

U daňové evidence musíte doložit příjmy, výdaje, vést sklad, a to proto, aby bylo možno uvést stav zásob ke konci roku.

U obou variant si můžete od letošního roku uplatnit slevu na dítě, ale POZOR, může jí uplatnit jen jeden z rodičů, takže pokud jí již uplatňuje otec dítěte tak vy nemůžete.  Podmínka uplatnění dětí je příjem za rok 2017 vyšší než  66 000,–. Částky pro rok 2017 jsou: na první dítě 13 404,– na druhé dítě 19 404,– na třetí a další dítě je 24 204,–

Jaké doklady byste při prodeji měli dávat a jaké uschovávat.

Pokud máte platby přes účet měli by jste vystavovat  vždy doklad na zboží, a to  fakturu.  Pokud máte platbu v hotovosti, tak doklad o prodej – paragon nebo příjmový doklad.  U obou případů vždy musíte mít pro sebe kopii. Současně záleží na pracovníku finančního úřadu, který doklad vám uzná při následné případné kontrole.

Příjmy – jsou veškeré platby za vaše výrobky. Musíte vždy uchovávat pro daňové přiznání, ať děláte daně paušálem nebo daňovou evidencí

Výdaje: Do výdajů se dá dát plno věcí: v první řadě určitě materiál: nákup příze látek, nitě, potřebné pomůcky: háčky, stroj, nůžky, metr, vše co k háčkování, pletení nebo šití potřebujete, dále se dá i uplatnit výroba razítka, štítky když si je necháváte dělat, pokud prodáváte třeba na fleru tak provizi, dále pak poštovné. Dá se jednou za čas třeba uplatnit nákup telefonu. Pak se může uplatnit i platba internetu, elektrika, to ale procentuélně, pokud šijete doma nemůžete dát celou elektriku. Dokladů je prostě plno. Ty se musí dokládat a uchovávat s příjmy pokud daňové přiznání děláte daňovou evidencí.

Sklad: Skladové zásoby doporučuji vždy vést, máte tak přehled jaké příze, látky doma máte. Nejednoduší je si v pc udělat tabulku, kam si vše bude zapisovat a při použití odepisovat. Pokud budete dělat daně daňovou evidencí je i povinnost na daňovém přiznání uvádět zásoby. Počítá se pouze materiál. Je to částka, kterou vypočtete tak že:příklad mám doma 10 klubíček za 30,– Tudíž zásoby jsou za 300,–

Příjmy a výdaje musíte mít archivované po dobu 5 let

Já doporučuji vždy schovávat všechny doklady, vždy se až pak rozhodnu jak daně udělám zda paušálem nebo daňovou evidencí, rozhodnu se vždy pro výhodnější  variantu.

Na závěr bych asi doporučila si na daně najít účetní, která vám určitě daně udělá a využije všechny možnosti, abyste platili co nejméně.“

Toliko slova odborníka paní Kateřina Hlavové, kterou můžete pro dotazy kontaktovat na webové stránce Ucetnictvi-Hlavova nebo sociální síti KACUCA.

Přeji všem pohodové „danění“ a jelikož neznalost zákona neomlouvá, raději doporučuji všem obětovat tisíc korun na vystavení živnostenského listu a trochu toho času stráveného na úřadech, než mít oči pro pláč v případě, že vás nějaká „dobrá“ duše „nahlásí“ patřičnému úředníku, případně si vaši „háčkovací“ aktivitu vyčíhne pracovník finančního úřadu sám.

Krásný den všem

Katka

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Markéta 15.1.2018 at 20:48

    Dobrý den, děkuji za super článek. Jen mám pocit, že u danění paušálem neplatí automaticky danění 15 % zbytkové částky, jak je uvedeno. Mám za to, že z celkové vymřené daňové povinnosti se odečte sleva na dani, která na osobu činí cca 24 tis., takže při nižších příjmech se daň de facto neplatí.

  • Reply Michaela 2.4.2018 at 20:03

    Dobrý den, děkuji moc za článek. Jen jsem teď trochu zmatená, jak je to s tím zdravotním pojištěním. Já myslela, že se odvádí 13,5%, dle článku mi to vychází za 6,75%. A je nutné vystavovat faktury, když zákazníci platí na účet? děkuji 🙂

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..