Neobyčejně obyčejná bambulka. S návodem

31.10.2016

Bambule kam se podívám. Na čepicích, na šálách, na hračkách, na šátcích, na rukavicích. Jsou všude a jsou s námi už pár let. Povýší výrobek do nové dimenze a se zimní módní vlnou se množí jako houby po dešti. Bambulky jsou různé. Malé, velké, srdíčkové, chlupaté, kožešinkové. Variant je spousta.

Výroba bambulek byla onehdy součástí učebních osnov. Jak je tomu dnes bohužel nevím. Každopádně pamatuji sama sebe, jak jsem se mořila s papírovou šablonou, jehlou s velkým ouškem  a motala a motala a motala. Novodobá vychytávka na bambulky vypadá např. takto. Je to už moderní věc, fungující v podstatě bez jehly. Přízí omotaná plastová půlkolečka se ve finále spojí, sváží a hula hop, bambulka z vlny je na světě.

Jiný způsob jak přijít k bambulce je koupit si jednu hotovou, např. zde. Jenže i tohle má svá úskalí. Co když zrovna Vaše háčkovaná/pletená čepička potřebuje bambulku větší či menší, v jiném odstínu nebo provedení?

A v tomto případě Vám spěchám představit letošní vychytávku. Efektní příze KARTOPU. Mám vyzkoušeno a jsem nadšená už pár měsíců a jelikož výhradním dovozcem těchto přízí do České Republiky je paní Magdalénka Halamová, mimo jiné velice příjemná, ochotná a šikovná dáma, ráda bych Vám tyto bambulkovací příze představila:

 • Efektní přízi KARTOPU Simli Tavsan (54 Kč)
 • Efektní přízi KARTOPU Zebra (42 Kč)
 • Efektní přízi KARTOPU Yumos (36 Kč)

Příze KARTOPU můžete pořídit na nově zprovozněném webu kartopu.cz nebo ve facebookové skupince Příze Kartopu.

Pokud však chcete ověřenou klasiku, Zebru i Yumos nahradíte přízí Decofur od Alize a tu koupíte například zde.

Na výrobu bambulí budeme potřebovat:

 • Jednu z uvedených přízí
 • Háček 6, 5,5 nebo 5
 • Duté vlákno, koupíte např. zde

Bambulku z KARTOPU Tavsan Simli, háček 6/5,5, velikost 10 cm vyrobíme takto:

 1. řada: 6 DS do magického kroužku
 2. řada: 2 DS do každého DS z předchozí řady (12 DS)
 3. řada: 2 DS do každého DS z předchozí řady (24 DS)
 4. řada: 24 DS
 5. řada – do ukončení – postupně sháčkujeme vždy dva DS z předchozí řady do 1 PDS. Tímto způsobem budeme ubírat až do úplného stažení. Nakonec utáhneme magický kroužek a volnou šňůrku protáhneme skrz bambulku. Uvážeme s druhým koncem na uzlík a před přišitím nejdříve nití prošijeme oba volné konce za uzlíkem a poté teprve přišíváme na výrobek.Bambulku z Tavsan Simli NEPLNÍME. Drží sama krásně tvar. POZOR: Nehledejte zbytečně očka, píchejte do mezery mezi DS. Příze je nepřehledná, musíte hodně používat hmat 🙂 Pokud se ztratíte, špatně se páře a zpravidla je nutné bambulku úplně „zrušit“ (chloupky se zacuchtají) a začít znovu. Takže raději pomalu.Dobrá zpráva. V tomto typu bambulky se nějaké očko sem tam krásně ztratí, takže nezoufejte, pokud přeskočíte 🙂 Jen zkuste dodržet počet očiček. Je nutné zkrátka počítat.

Velikost bambulky si můžete regulovat dle potřeby tím, že vyrobíte větší-menší počáteční kuličku. Mrkněte na fotky do galerie pod článkem.

Bambulku z KARTOPU Zebra nebo KARTOPU Yumos, háček 5,5/5, velikost 8-10 cm vyrobíme takto:

  1. řada: 6 PDS do magického kroužku
  2. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (12 PDS)
  3. řada: 2 PDS do každého DS z předchozí řady (24 PDS)
  4. řada: 24 PDS
  5. řada: 24 PDS
  6. řada – do ukončení – postupně sháčkujeme vždy dva PDS z předchozí řady do 1 KS. Tímto způsobem budeme ubírat až do úplného stažení. Před úplným ukončením BAMBULKU VYCPEME dutým vláknem. Nakonec utáhneme magický kroužek a volnou šňůrku protáhneme skrz bambulku. Uvážeme s druhým koncem na uzlík a před přišitím nejdříve nití prošijeme oba volné konce za uzlíkem a poté teprve přišíváme na výrobek. Hodně utahuji, pokud máte volná očka a vycpávka vám vykukuje ven, je potřeba zvolit buď menší háček nebo PDS nahradit KS a tím pádem ale i přidat na počtu řad!

POZOR: Příze je také nepřehledná, musíte hodně používat hmat 🙂 Pokud se ztratíte, špatně se páře a zpravidla je nutné bambulku úplně „zrušit“ (chloupky se zacuchtají) a začít znovu. Takže raději pomalu.

Dobrá zpráva. I v tomto typu bambulky se nějaké očko sem tam krásně ztratí, takže nezoufejte, pokud přeskočíte 🙂 Jen zkuste dodržet počet očiček a hmatem kontrolovat, aby nebyly velké mezery skrz pozdější vycpávku.

Velikost bambulky si můžete regulovat dle potřeby tím, že vyrobíte větší-menší počáteční kuličku. Mrkněte na fotky do galerie pod článkem.

Pokud se bambulky zadaří, určitě do komentíku nahrajte fotečky pro inspiraci pro ostatní.

Můžete mrknout do mojí galerie, jaké bambulky lze vyrobit a kombinovat s hotovými výrobky.

Aby Vám z Krampolinka.cz nic neuniklo, můžete se přihlásit k odběru novinek. Výrobky a mé tvoření můžete sledovat na facebookové stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení.

Příjemné bambulkování.

Katka

BAMBULKA SIMLI TAVSAN

BAMBULKA ZEBRA

BAMBULKA YUMOS

Hotové výrobky
 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..