Novinka: YarnArt Angora DeLuxe

30.1.2019

Nadýchaná, jemná, lehoučká a tenká – to je mohérová příze YarnArt Angora DeLuxe – novinka pro letošní zimo-jarní sezónu.

V balí(č)ku, který zaslal výhradní dovozce přízí značky YarnArt do České republiky BezvaPleteni.cz na mne vykoukla dvě klubíčka této krásky. Jedno klubíčko má 100 gramů s návinem 520 metrů, a i když je příze tenoučká, na testování na čepičku jsem použila háček 5 mm a na vzdušný vzorek na pléd/šátek/dečku pro miminko háček 10 mm. Musím říct, že při větším háčku krásně vynikl materiál – byl více nadýchaný a zdál se mi subjektivně měkčí.

Možná někomu při přečtení názvu přijde na mysl angorský králík, ovšem nenechte se zmást. Mohérovou přízi produkují angorské kozy, takže se jedná o přízi „živočišného“ původu a nese si tedy s sebou i spoustu zajímavých „přírodních“ vlastností. Například to, že v zimě zahřeje a pozor, v létě má tendence chladit. Mohérové vlákno je jedním z nejpevnějších a je zpravidla mícháno s jinými druhy příze, od vlny, přes alpaku až po levnější akryl. Každopádně Angora DeLuxe obsahuje 70% mohéru a jen 30% akrylu, takže je krásně jemná, nadýchaná a neškrábe (ovšem poslední zmíněné je velmi individuální). Největší předností mohéru je to, že hřeje. Sice nevede tolik teplo jako klasická vlna/merino, ale za to když se „rozžhaví do běla“, tak hřeje a hřeje a hřeje. Navíc mohér není tolik háklivý na údržbu jako zmíněná vlna. Na etiketě je doporučeno ruční praní, ale vlákno je pevnější, tím pádem odolnější. Pozor, nežehlit!

Zajímavý poznatek při psaní tohoto článku – zkuste si dát na chvilku Angoru DeLuxe do klína. Asi stejný pocit, jako když si na Vás sedne kočička nebo pejsek – teplo.

Testovací čepička z Angory je háčkovaná háčkem 5 mm a jedná se o rádoby kytičkový vzorek z nahazovaných PDS. Poslední tři řady jsou KS. Pro obvod 35-37 cm jsem napočítala 70 KS. Příze má jemný chloupek. Pokud máte kousací a žužlací dítko, určitě bych se nepouštěla do hraček (pokud nebudou sloužit jako rekvizita na focení). Pokud máte nekousací dítko, hračky bych nezavrhovala. Je to krásný materiál na nějakého retro méďoše.

Přízi bych viděla na sezónu jaro nebo podzim, případně chladné letní večery v podobě šátku/plédu. Při zhuštěném vzorku (viz čepička) by výrobek posloužil i na přechody zima-jaro nebo podzim-zima. Určitě by byl zajímavý háčkovaný kardigan, doplňky na focení nebo netradičně deka k televizi. Příze je totiž tenká a lehoučká, takže Vás výrobek rozhodně do gauče nazamáčkne. Kdo s mohérem ještě nepracoval – dejte mu šanci. Zkusit se má všechno.

Moc děkuji BezvaPleteni.cz za možnost přízi vyzkoušet a podat Vám všem report. Jak vypadá  Angora DeLuxe „live“ a co vše skrýval balík značky YarnArt se můžete podívat zde nebo do galerie pod článkem. Já se osobně těším na další tvoření nejen s Angorou, ale i dalšími YarnArtovskými vychytávkami v podobě šňůr, špagátů a jiných „mazlidel“.

Pohodový den všem

KR

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..