Pončo Mohair Classic

30.1.2020

Vždycky jsem si přála mít něco z mohéru. Nadýchaný a mírně rozostřený vzhled výrobků mi připomíná sníh, horký šálek čokolády a perníčky. A ačkoliv je sníh letos v nedohlednu, spokojila jsem se s pončem na košili nebo rolák.

YarnArt Mohair Classic je 100 gramové klubíčko s návinem 220 metrů a složením 70% mohér a 30% akryl. Je nadýchané a vlákno má načechraný chloupek. S velkou šikovností lze párat, ovšem když se chloupky zacuchtají, může to být problém řešitelný pouze nůžkami. Proto jsem neměla tendenci vymýšlet složité vzory a zvolila jsem úplně obyčejné dlouhé sloupky. A kvůli volnému pohybu rukou jsem vytvořila horní jakoby kruhový díl háčkovaný dokola s naháčkovaným předním a zadním dílem a dlouhým rozparkem, který začíná hrubě nad předloktím.

Ve spojení s mohérem Vás určitě napadne kousavost. Pokud nesnesete vlnu, do mohéru se nepouštějte. Ale pokud alespoň krapet ano, tak konkrétně Mohair Classic bude super vrstva na oblečení a musím říct, že navzdory použití velkého háčku a tím pádem větších oček, pončo krásně hřeje. Už jsem ho využila nejen do práce, ale i k posezení u telky v chladnějších večerech. Výhodou je volnost rukou díky rozparku. Nejlepší kombinace je pončo a košile. Navíc – tento volný ležérní střih zamaskuje i různé disproporce.

Co se týče přidávání – pončo je zpracováno pro velikost 38-40 a obvod 75B. Pokud jste obdařeni větším obvodem hrudníku, je možné, že budete muset ve čtvrté řadě zopakovat rozšiřování. Viděla bych to na páté až desáté očko dle Vašeho obvodu hrudníku. Počet rozšířených oček zjistíte tak, že si ve třetí řadě spočítáte, kolik oček máte v deseti centimetrech, a počet ok vynásobíte počtem cm Vašeho hrudníku. Podle počtu ok upravíte přidávání ve čtvrté řadě U mne je rozdíl mezi obvodem hrudníku a pončem cca 30 cm. Co se týče délky ponča, zde si určitě zvolíte podle vlastní výšky. Stačí přidat pár řad a je vystaráno.

Přízi YarnArt Mohair Classic nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky.

Pončo Mohair Classic, velikost 38-40
Příze: YarnArt Mohair Classic, č. 107 světle modrošedá nebo č. 114 tmavě šedá, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: dvě a půl klubíčka na uvedenou velikost
Háček: 8 mm, 6 mm na lem
Rozměry: výška sedla 23 cm, šířka předního/zadního dílu 57 cm, délka předního/zadního dílu cca 35 cm, lem kolem krku 4 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 5-6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý slupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Sedlo háčkujeme po řadách, řada končí PO a začíná náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO/3 ŘO za DS. Pro rovný šev jednou vedeme háček přímo k náhradě, v následující řadě do vedlejšího očka. Vždy počítáme a konečný počet ok nás navede, kam vedeme háček pro poslední sloupek v řadě. Přední a zadní díl háčkujeme po řadách tam a zpět, začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO/3 ŘO za DS. Základy háčkování zde.

KRUHOVÉ SEDLO, pončo, Mohair Classic, háček 8 mm
1. řada: řetízek 65 ŘO + 2 ŘO (N) na otočení
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme DS, do následujícího očka háčkujeme 2 DS, schéma rozšíření pro tuto řadu je 1 DS – 2 DS, opakujeme, končíme DS, pomocí PO spojíme s protilehlou stranou (98 DS).
Pozn. pokud budeme háčkovat pružný řetízek, vezmeme si háček 7 mm, ale DS háčkujeme 8 DS.
3. – 15. řada: N za DS, střídáme vedení háčku – jednou k náhradě a poté do sousedního očka, háčkujeme DS do DS, končíme PO (98 DS).

ZADNÍ a PŘEDNÍ DÍL, pončo, Mohair Classic, háček 8 mm
Práci rozdělíme na 47 oček zadní díl, 2 očka vynecháme (nebudeme háčkovat, je to rozparek), 47 oček přední díl a 2 očka jsou rozparek. Díl háčkujeme po řadách tam a zpět. Počítáme, abychom omylem nerozšiřovali. Pro první sloupek vedeme háček k náhradě a končíme DS až do náhrady, otočíme a opět háček vedeme nejdříve k náhradě a na konci řady do náhrady. Tím si udržíme rovnost stran.

ZADNÍ DÍL, pončo, Mohair Classic, háček 8 mm
16. – 35. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, končíme PO (47).

Zopakujeme postup pro přední díl.

LEM předního a zadního dílu, Mohair Classic, háček 6 mm
V poslední řadě předního dílu neukončíme přízi a v dolním rohu háčkujeme 4 DS, po bocích háčkujeme 2 DS na jednu vodorovnou řadu, v podpaždí 2 PRDS a podél celého spodního lemu háčkujeme PRDS a ZRDS. Já jsem háčkovala pouze jednu řadu, ale můžete háčkovat klidně dvě řady. Přízi ukončíme.

LEM kolem krku, Mohair Classic, háček 6 mm
1. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer – pozor, háček vedeme do mezer, nikoliv mezi DS, jelikož první řada byla již rozšiřována ve schématu 1 DS – 2 DS, končíme PO, máme 66 DS
2.- 6. řada: N za DS, háčkujeme PRDS a ZRDS, končíme PO a v dalších řadách PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem, knoflíkem. Přišijeme bambuli.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 17.12.2022 at 12:06

    […] YarnArt Mohair – pončo Mohair […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..