Pončo Vizon Anatolia

1.11.2020

Když se tvoří nákrčník, v průběhu kreativního procesu dojde ke změně a vznikne něco mezi pončem a vestou. To je příběh dnešního háčkovaného ponča s třásněmi z novinkové příze Vizon Anatolia.

Klubíčko NAKO Vizon Anatolia je 100% prémiový akryl a prodává se ve 100 g s návinem 210 metrů. Díky složení je předurčené na podzim a jaro, ale mírnou zimu určitě přečkáte. Klubíčko je parádně samovzorovací a vyrábí se v zajímavých barevných kombinacích. Kromě ponča vyrobíte i super vestu, svetřík, pléd, čepici či nákrčník.

Nako Vizon Anatolia nám věnoval Vlna-Hep, výhradní dovozce NAKO do České republiky. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a klubíčka zakoupíte na www.mojegalanterka.cz.

Co se týče ponča, připravila jsem pro Vás nákres technického postupu. Háčkujeme jakoby ve čtyřech krocích. Začínáme od pružného řetízku od vrchní části (1). Díky střídání háčků od šestky až po devítku nám stačí pro velikost 38-40, horní obvod 80A/75B pouze dvojí přidávání. Pro větší poprsí nebo větší velikost budete muset upravit buď počet řetízkových ok nebo četnost rozšiřování – přidávání. Z počátku háčkujeme po řadách reliéfní sloupky, dále vzorem dlouhých sloupků za zadní nitku tzv. dokola bez ukončení řad, abychom se vyhnuli švu.

Navazuje přední a zadní díl vytvořený z dlouhých sloupků za přední a zadní nitku háčkovaný po řadách tam a zpět – část 2. V části 3 dojde ke spojení dílů pomocí pružného řetízku. Jednak vzniknou otvory pro volný pohyb rukou a současně docílíme i rozšíření spodní části ponča. Pokračujeme v háčkování dlouhých sloupků za zadní nitku tzv. dokola, bez ukončení řad. Pončo dozdobíme třásněmi, obháčkujeme kapsy a naháčkujeme rolák v potřebné délce – část 4. V případě praní v pračce pozor na třásně! Doporučuji je prošít jehlou a nití a tím zafixovat k ponču, aby se praním neuvolnily a nezmizely odpadem pryč.

Pončo je velikostně spočítáno na výšku 168 cm. Je možné, že pro jinou konfekční velikost (či jiné poprsí) bude vzhled na postavě jiný! Vzhledem ke dvojímu přidávání si troufám říct, že pončo zvládne i mírně pokročilý začátečník. No a my se pustíme do práce.

Pončo Vizon Anatolia
Příze: NAKO Vizon Anatolia č. 80837, zakoupíte www.mojegalanterka.cz
Spotřeba: čtyři klubíčka, pro delší pončo spotřeba pět klubek
Háček: 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm
Rozměry: velikost 38-40, šířka 61 cm a délka od krku po spodní lem (bez roláku) 61 cm, celková délka roláku 26 cm – rolák se ohrnuje
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, největší krabička od zápalek na tvorbu střapců
Časový rozpočet: 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
DS ZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
DS PN – dlouhý sloupek za přední nitku (u předního a zadního dílu)

Pončo se háčkuje od pružného řetízku (část 1). Protilehlé konce spojujeme až ve druhé řadě a pomocí PO. Háčkujeme reliéfními sloupky. Řadu končíme PO a začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO za první DS/PDS. Tělo ponča háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Tím se vyhneme švu. Pro háčkování tzv. dokola použijeme KS. Poslední řadu při háčkování tzv. dokola zakončujeme PDS, PDS, KS, KS, vše za zadní nitku a PO.

Přední a zadní díl (část 2) háčkujeme po řadách tam a zpět. Hlídáme si počet oček a rovnost stran. Pro sháčkování předního a zadního dílu použijeme pružná očka. Spodní díl (část 3) háčkujeme opět tzv. dokola bez ukončení řad. Poslední řadu ukončíme PDS, PDS, KS, KS, vše za zadní nitku a PO menším háčkem.

Rolák (část 4) naháčkujeme na pružný řetízek a háčkujeme tzv. dokola. Předposlední řadu končíme PDS, PDS, KS, KS, vše za zadní nitku a PO. Poslední řadu tvoří reliéfní sloupky. Jak na pružný řetízek naleznete v tomto videu zde.

Pončo Vizon, háček 6 mm
1. řada: 56 oček pružného řetízku a 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku od háčku a uháčkujeme PDS, do následujícího očka jeden PDS, do následujícího dva PDS. Schéma do konce řady je 2 PDS – 1 PDS. Narovnáme pruh a spojíme protilehlé konce pomocí PO (83).

Pončo Vizon, háček 7 mm
3. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO (83).
4. řada: N za DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO (83).

Pončo Vizon, háček 8 mm
5. řada: N za DS, háčkujeme PRDS, ZRDS, PRDS, ZRDS, PRDS a 2 DS do stejného místa. Dále háčkujeme ZRDS, PRDS, ZRDS, PRDS, ZRDS, PRDS a 2 DS do stejného místa, tj. od tohoto místa háčkujeme schéma 6 reliéfních + 2 DS (ty následují vždy po PRDS). Řadu končíme PO (112).
6. řada: N za DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Tam, kde jsme háčkovali DS háčkujeme nejdříve ZRDS a dále PRDS a pokračujeme dle toho, jak se vzor jeví. Řadu končíme PO (112).

Pončo Vizon, háček 9 mm
7. řada: N za DS, háčkujeme DS do každého očka. Řadu neukončíme, ale háček vedeme mezi náhradu a uháčkujeme KS a pokračujeme vzorem bez ukončení řady (112).
8. – 15. řada: háčkujeme DS ZN a háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. V poslední řadě budeme řadu končit PDS, PDS, KS, KS – vše za zadní nitku a PO. (112)

Pončo Vizon, háček 9 mm, přední díl
1. řada: N za DS, háčkujeme DS PN, včetně náhrady máme 50 sloupků. Otočíme a háčkujeme zpět. Pro rovnost stran háček vedeme za nitku hned k náhradě. Na konci řady poslední nitku neháčkujeme, ale háčkujeme poslední sloupek do druhého očka náhrady z předchozí řady.
2. řada: N za DS, háčkujeme DS ZN, včetně náhrady máme 50 sloupků. Poslední sloupek háčkujeme do druhého očka náhrady z předchozí řady.
3. – 10. řada: opakujeme řady 1 a 2. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pončo Vizon, háček 9 mm, zadní díl
1. řada: vynecháme jedno očko a navážeme přízi. POZOR! Háčkujeme ve stejném směru, jako na předním díle, tj. N za DS, háčkujeme DS PN, včetně náhrady máme 60 sloupků. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. řada: N za DS, háčkujeme DS ZN, včetně náhrady máme 60 sloupků. Počítáme. Poslední sloupek háčkujeme do druhého očka náhrady z předchozí řady.
3. – 10. řada: opakujeme řady 1 a 2. V poslední řadě přízi neukončíme, ale ubezpečíme se, že máme háčkovat řadu DS ZN!

Pončo Vizon, háček 9 mm, spodní díl
1. řada: N za DS, háčkujeme DS ZN. Na konci řady uháčkujeme pružný řetízek z 8 oček a spojíme se s předním dílem. Pokračujeme v háčkování DS ZN. Na konci řady předního dílu uháčkujeme pružný řetízek z 8 oček a spojíme se se zadním dílem. Háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS. Další řady háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady PO. (128)

Pozn. Spodní šířku ponča určuje počet oček pružného řetízku. Pokud potřebujete širší pončo, přidejte více oček!

2. – 11. řada: háčkujeme DS ZN bez ukončení řady (128).

Pončo Vizon, háček 7 mm, spodní díl
12. řada: háčkujeme DS ZN, řadu končíme PDS, PDS, KS, KS – vše za zadní nitku a PO. (128)

Pozn. Počet řad spodního dílu upravíme na vlastní výšku!

Olem rukávové části, háček 7 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme dva PDS na jednu svislou řadu a jeden PDS do oček pružného řetízku. Řadu končíme PO. Postup zopakujeme i u druhé rukávové části.

Rolák ponča, háček 7 mm
1. řada: přízi navážeme v části rozparku (nespojená první řada). N za DS, háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. Řadu neukončíme. Mezi náhradu a první očko vedeme háček a uháčkujeme KS.
2. – 14. řada: háčkujeme DS ZN bez ukončení řady (58). V poslední řadě háčkujeme PDS, PDS, KS, KS – vše za zadní nitku a končíme řadu PO.
15. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.

Pozn. Počet řad roláku upravíme podle toho, jak jsme zvyklé nosit roláky. Tento je na jedno ohrnutí.

Střapce
Připravíme si největší krabičku od zápalek. Krabičku na výšku omotáme 5x, přízi ukončíme. Přestříhneme a nitky pomocí liščí smyčky připevníme do každého čtvrtého očka na spodním lemu ponča. K protažení použijeme háček.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Pončo dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Lucka T. 29.8.2023 at 12:06

  Dobrý den, Krampolinko.

  Příze Nako Vizon Anatolia již není k sehnání. Z jaké jiné příze by, prosím, šlo toto pončo uháčkovat?

  Děkuji za tipy.

  Přeji hezký zbytek léta.

  Lucka T.

  • Reply Krampolinka 30.8.2023 at 18:27

   Klubíčko mělo 100g/210metrů, takže zkuste cokoliv s tímto podobným návinem, nebo 50g/105m v menším balení. Ať se povede.

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..