Vintage ramínko – dárek na poslední chvilku

13.12.2018

Přípravy na svátky vrcholí a najednou v záchvatu vánočního amoku vyskočí neutuchající potřeba obdarovat i sousedku z domu nebo „kolegyni“ z práce. Tak či tak, tip na dáreček na poslední chvíli se vždycky hodí. A pro tuto příležitost tady máme rychlovku s názvem „vintage“ ramínko.

Ramínko je totiž věc praktická. Jednak některé kousky oblečení po klasických ramíncích sjíždí, takže je věčně hledáte na dně šatníku, jednak mít stylový kousek třeba u vstupních dveří je možná už otázka dekorační. Toto ramínko je snadné, výrobu zvládne každý začátečník a pokud máte zbytek bílé nebo přírodní příze, máte už téměř vyhráno. Malé úskalí možná spočívá v získání kovové části ramínka (alias kovový háček). Ten se mi podařilo vypreparovat z plastového ramínka (stejně se lámou), takže nic nebránilo tvorbě.

Ramínko jsem tvořila jako dekoraci na focení miminkovského outfitu do nově připravované knihy návodů. Ačkoliv je to téměř banální záležitost, říkala jsem si, že se může někomu takhle před Vánocemi návod hodit. Ramínko pravda neunese kožený kabát, ale lehký šátek nebo jiný kousek lehkého oblečení rozhodně ano, a jak píši v úvodu, mít vintage dekorativní kousek u vstupního vchodu zavání „domácí“ vítací atmosférou, takže nakonec, proč neobdarovat kolegyně v práci nebo kamarádky. Užitek vždy ramínko najde.

Vintage ramínko, dětská velikost (vhodné jako dáreček při narození miminka), dospělácká velikost viz konec návodu
Příze: použila jsem zbytky a tuším, že to byla Himalaya Bamboo Deluxe, ale stejně bude fungovat i YarnArt Ideal, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz 
Háček: 4 mm

Na dozdobení knoflík, štítek, kovový háček získáte z plastového ramínka (jak správně vypreparovat zjistíte ve fotogalerii), duté vlákno
Hodinový rozpočet: cca 30 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
Náhrada N jedno ŘO za KS. Od druhé řady je ramínko háčkované dokola.

DVOJMO např. Deluxe Bamboo nebo YarnArt Ideal
1. řada: 7 KS do MK, PO
2. řada: N za KS, zdvojíme každý KS, tj. 14 KS, háčkujeme dokola
3. – 25. řada: háčkujeme 14 KS dokola
Půl hotového ramínka vycpeme dutým vláknem. Kovový háček (i s kouskem plastu) přiháčkujeme ve 26. řadě do ramínka.
26. – 47. řada háčkujeme 14 KS dokola, průběžně vycpáváme dutým vláknem.
48. řada až do stažení: sháčkujeme dva KS dohromady, uděláme KS, opakujeme až do stažení (cca 50 řad). Před koncem ještě vycpeme dutým vláknem. Malý otvor sešijeme jehlou a volným koncem.

Hlídáme si stejnou tloušťku vycpání (já vždy tzv. šoulala jako doutník nebo šulánky, abych měla stejnou tloušťku ramínka, duté vlákno se válením rovnoměrně rozprostře).

Dospělácká velikost
Pro větší ramínko háčkujeme řady 1-35, poté vycpeme a přidáme háček a pokračujeme do řady 36-68, kdy začneme ubírat. Před ukončením nezapomeneme vycpat.

Dokončení
Zapošijeme volným koncem otvor na boku ramínka. Přišijeme štítek nebo knoflík.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu!!!! Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..