Rukavičky Maldivas

17.2.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduché rukavičky pro miminko 0-6 měsíců. Budeme háčkovat z příze Katia Maldivas.

Katia Maldivas je klubíčko 150 gramů s návinem 435 metrů. Co do složení je to směsová příze 60% bavlna a 40% akryl. Maldivas je měkoučká melírovaná příze, která se hodí na jaře a na podzim na oblečení, tj. čepičky, svetříky, nákrčníky, rukavičky, deky do kočárku, případně celoročně na hračky. Pokud ji použijete na pletení, příze bude vytvářet zajímavý efekt.

Přízi Katia Maldivas nám zaslal e-shop PrimaPrize.cz, moc děkuji. Video z rozbalování balíčku můžete shlédnout zde a článek si přečíst zde.

Co se týče rukaviček, budeme háčkovat od magického kroužku dokola bez ukončení řad. Začátečníkům doporučuji použít označovač nebo si začátek řady značit volným středovým koncem. Budeme háčkovat polodlouhé sloupky do mezer. Lemy tvoří přední a zadní reliéfní sloupky. Zavazování rukavičky je vyřešeno vně uháčkovanou šňůrkou, která je připevněna k lemu rukavičky, abychom ji neztráceli.

Rukavičky vzorem ladí ke svetříku Maldivas a v podstatě jsem z jednoho klubíčka uháčkovala dětský svetřík, video návod zde, a tyto rukavičky. Na šňůrky mi už nezůstalo, tak jsem použila jednobarevnou přízi Himalaya Himagurumi. Můžete však použít jakoukoliv přízi Jeans. Tak se do nich pustíme, jaro klepe na dveře.

Rukavičky Maldivas
Příze: Katia Maldivas č. 88, zakoupíte na Primaprize.cz Místo Maldivas můžete použít Himalaya Perlina
Spotřeba: jedno klubíčko 150 g
Háček: 4 mm
Rozměry: 10.5 cm délka, 6.5 cm šířka
Velikost: 62-68, 0-6 měsíců
Jehla s velkým ouškem, nůžky, označovač
Časový rozpočet: 60 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek, polodlouhý sloupek do mezer
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
MK – magický kroužek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Háčkujeme od magického kroužku tzv. dokola bez ukončení řad. Začátek řady si značíme označovačem. Lem háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a končí pevným okem.

Rukavička, háček 4 mm
1. řada: do MK háčkujeme 2 ŘO místo prvního PDS, 5 PDS. Stáhneme MK. Končíme PO. (6)
2. řada: 2 ŘO místo prvního PDS a hned do očka k náhradě uháčkujeme PDS. Dále zdvojíme každé očko, tj. do jednoho očka uháčkuji 2 PDS. (12) Do následující řady přejdeme pomocí PDS, který háčkujeme mezi náhradu a první sloupek. Sem umístíme označovač.

3. řada: k PDS přidáme ještě jeden sloupek, do následující mezer mezi sloupky uháčkujeme PDS. Schéma pro tuto řadu jsou 2 PDS – PDS a od této řady háčkujeme do mezer mezi sloupky, nikoliv do oček. (18)
4. řada: v této řadě háčkujeme schéma 2 PDS – PDS – PDS do mezer. (24)
5. – 12. řada: háčkujeme PDS do mezer. (24) V poslední řadě předposlední sloupek háčkujeme KS a řadu končíme PO. Tím zarovnáme hranu háčkování dokola a můžeme začít lem rukavičky opět náhradou.

Rukavička lem, háček 4 mm
13. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. (24)
14. – 18. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS kolem PRPDS a ZRPDS kolem ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme. (24)

Rukavička šňůrka, háček 4 mm
Ustřihneme dvě šňůrky dlouhé 230 cm. Spojíme je k sobě, přeložíme na půl a pomocí háčku protáhneme kolem reliéfního sloupku na lemu rukavičky. Šňůrky rozdělíme na půl a ze dvou nitek uháčkujeme první ŘO. Dále háčkujeme 35-36 ŘO podle utahování. Postup zopakujeme u druhé poloviny a uháčkujeme 35-36 ŘO. Vznikly dvě šňůrky z řetízkových ok, pevně spojené s lemem rukavičky bez nutnosti zapošívat volné konce.

Dokončení
Volné konce zapošijeme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..