Sáček na potraviny Provázkový Ariadne

24.2.2020

Být GREEN je IN. Dnes ráno jsem otevřela ledničku a jen tak pro zajímavost jsem spočítala, kolik igelitových sáčků se mi v ledničce vyskytlo. Stav: 8 x igelitový pytlík (jablka, pomeranče, mandarinky, citrony, mrkev, celer, petržel, cibule). Řekla bych celkem neutěšený stav, až jsem se zastyděla, když si uvědomíme, kolik ledniček kolem sebe máme.

Nejsem výrazně zaměřená na EKO-BIO, ale někdy mám záchvěvy pro-green záchrany světa. A tak vznikl tento sáček na ovoce/zeleninu. Zvolila jsem „tvranlivou“  přízi firmy Chemlonka Ariadne s názvem Provázková (100% polyamid). Krapet tužší materiál slibuje pevnost a pratelnost je na 40°. A pozor dámy (pánové), pytlík o rozměru 27 x 19 centimetrů pojme minimálně kilo jablek, pomerančů, mandarinek, svazek banánů atd. To nejlepší si nechávám na konec. Spotřeba – 1 klubíčko 50 g. Ano ano, takže sumasumárum cena cca 23 Kč za jeden znovupoužitelný, pratelný pytlík. Nenechte se zmást barvičkou – bílou jsem zvolila pro pocit čistoty, ale Provázková existuje i v tmavších odstínech, takže můžete ladit podle vlastních představ.

Nejedená se o kdovíjaký háčkovací nebo kreativní převrat, ale tak nějak osobně jsem cítila potřebu vytvořit něco praktického, užitečného a znovupoužitelného. Navíc Provázková tomu dost nahrává. Materiál se Vám nevytáhne a přitom je sáček lehoučký. U vrcholu sáčku je praktický tunýlek, kudy provlečete provázek/mašličku (ideálně něco hladkého) a stačí zavázat. Pokud budete chtít pytlík zavěsit (například ořechy do špajzky), stačí vyrobit praktické poutko.

Vzoreček na pytlíku je možná zbytečně zdobný – jenže jsem na něj narazila na Pinterestu a musela jsem zkrátka vyzkoušet. Vynikne hlavně v okamžiku vložení potravin. Navíc, pokud s pytlíky zamíříte rovnou do obchodu (zdroje sáčků), tak ať můžete v košíku dělat „parádu“.

Sáček Provázkový, 27 x 19 cm
Příze: Chemlonka Ariadne Provázková s perličkovým zákrutem, bílá 01-25 nebo oranž/cihla, spotřeba 1 klubíčko, k zakoupení na www.chemlonka.cz
Háček: 3.5 mm
Spínací špendlík, označovač, 1 metr mašle/klouzavého provázku, brzdička na šňůrky, štítek, jehla, nit
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek do mezer
DS – dlouhý sloupek
3DS – 3xnahazovaný dlouhý sloupek – 3 x nahodíme přízi na háček, s nahozením zpracujeme první dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky a s posledním nahozením zpracujeme poslední dvě nitky

Začínáme řetízkem, který obháčkujeme po obou stranách. Dále háčkujeme po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou „N“, tj. 1 ŘO místo prvního KS, 2 ŘO místo prvního PDS nebo DS, 5 ŘO místo prvního 3DS. Poslední řady sáčku tvoří základ pro tunýlek, kdy háčkujeme po řadách tam a zpět.

Provázková bílá, háček 3.5 mm
1. řada: uháčkujeme 42 ŘO.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku, uháčkujeme DS a vložíme sem označovač, dále háčkujeme DS do stejného očka a odtud DS do následujících oček, na konci řetízku, do posledního očka uháčkujeme 5 DS a pokračujeme háčkováním na protilehlé straně, kdy háčkujeme DS do mezery, tj. háček vedeme mezi sloupky. Do posledního očka, tj. tam, kde máme označovač, uháčkujeme 3 DS, v řadě máme celkem 85 oček, řadu končíme PO.

3. řada: N za KS, dále háčkujeme řetízek 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka), do čtvrtého očka od náhrady uháčkujeme KS, pokračujeme vzorem +9 ŘO, do pátého očka od háčku PO, dále 4 ŘO a KS do pátého očka+, vzor mezi znaménky + opakujeme 7x, poté jednou háčkujeme KS do čtvrtého očka a opět opakujeme vzor mezi znaménky 8x. U posledního vzorku háčkujeme opět KS do čtvrtého očka, řadu končíme PO. Máme základ pro 18 sloupců.
4. řada: N za 3DS, 4 KS do smyčky z minulé řady, 3DS do KS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO.

5. řada: N za KS, 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka) KS háčkujeme do 3DS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO.
6. – 20. řada: opakujeme řady vzorku dle řady čtyři a pět.

TUNÝLEK
21. řada: N za PDS, dále háčkujeme PDS do KS a PDS do 3DS. Uháčkujeme 39 PDS, a poté 5 x sháčkujeme po dvou PDS a pokračujeme v háčkování PDS do konce řady, na konci řady práci otočíme a háčkujeme zpět. V této řadě máme 85 PDS.
22. řada: N za PDS, háčkujeme 84 PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky, na konci řady práci otočíme a háčkujeme zpět.

23. – 27. řada: N za PDS, háčkujeme 84 PDS, háčkujeme po řadách tam a zpět až do spotřebování příze. Pokud utahujete jinak než já, nebo použijete jiný materiál, je možné, že uháčkujete jen 25. – 26. řad, nebo naopak více.

DOKONČENÍ
Horní lem sáčku přeložíme napůl a pomocí špendlíků přichytíme a jehlou a nití přišijeme. Vznikne nám tunýlek, kterým provlečeme buď ozdobnou mašličku nebo šňůrku, kterou zakončíme tzv. brzdičkou. Zapošijeme volné konce, přišijeme cedulku nebo knoflík.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Chemlonka Ariadne: exkurze do ráje · Háčkování návody Krampolinka 26.9.2022 at 7:01

    […] a vyrobte si čepičku Clipper, čepičku Medvídkovou, homelesku Paola nebo pytlík na potraviny z příze […]

  • Reply Háčkované srdce Chemlonka - www.krampolinka.cz 18.12.2023 at 15:34

    […] Sáček na potraviny Provázkový, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..