Šála Mohair De Luxe

20.12.2023

Novinkové nadýchané klubíčko Vlna Hep Mohair De Luxe mne vyloženě nadchlo. Vyzkoušela jsem z něj uháčkovat šálu technikou C2C, tedy z rohu do rohu.

Vlna Hep Mohair De Luxe je klubíčko 150g s návinem 810m a jedná se o směs 84% akryl a 8% vlna a 8% mohér. Klubíčko je krásně nadýchané, příze má jemný chloupek a vzoruje do pruhů. U přízí s chloupkem musíme být opatrní při párání. Doporučuji jednotlivé sloupky mírně nadzvedávat a chloupky od sebe případně roztrhnout pomocí silnější jehly. Tato příze se hodí od šály, šátku, plédu, lehkého kardiganu až po čepice (vlákno zdvojíme). Mohér i vlna krásně hřejí, takže byť je příze tenká, výrobek Vás krásně zahřeje. Mohair De Luxe je letošní novinka a vyrábí se zatím v osmi odstínech.

Přízi Vlna Hep Mohair De Luxe jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 68 a více si můžete přečíst v článku o novinkách Vlna Hep zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče šály, nejdříve si uháčkujeme trojúhelník, kdy jedna ze stran tvoří šířku šály. Jakmile jsme se šířkou šály spokojení, na jedné straně postupně vzorek ujímáme a na druhé straně naopak přidáváme. Této technice se říká C2C – corner to corner – z rohu do rohu. Mohair De Luxe vzoruje do pruhů a tímto způsobem získáme pruhy diagonálně. Jak na „zalomení“ hrany naleznete ve videu. Háčkovala jsem háčkem 4 mm a zdá se mi to vůči vzorku velikostně akorát.
  • Co se týče úpravy velikosti, pokud chcete šiřší/užší šálu, stačí vytvořit více/méně řad trojúhelníku, a poté postupovat podle návodu. Pro delší šálu můžete výrobek nastavit stejnou barvou druhým klubíčkem.

TIPY PRO VÁS:
Mohair De Luxe bude slušet i jiný krajkový vzor nebo cokoliv s dírkami. Vynikne lehkost materiálu. Pokud spojíte protilehlé konce pomocí pevných ok, vznikne krásný nákrčník nebo tunel na omotání. Výrobek pereme ve vlažné vodě v ruce. Změkčovadla (aviváž) a ždímání kroucením bych určitě nedoporučovala.

Ať se Vám šála Mohair De Luxe podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním této šály/nákrčníku? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #salamohairdeluxe

ŠÁLA MOHAIR DE LUXE
Příze: Vlna Hep Mohair De Luxe, barva 7404
Spotřeba: 1 klubíčko
Háček: 4 mm
Rozměry: šíře 29-30 cm, délka 170 cm
Jehla s velkým ouškem
Časový rozpočet: cca 20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
3SDS – tři sháčkované dlouhé sloupky
KYTIČKA – 3SDS-2ŘO-3SDS-2ŘO-3SDS
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý slupek

Šála, háček 4 mm
Počet řetízkových ok na začátku řady nebo ve vzoru záleží na našem utahování. Počet oček přizpůsobíme.

1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO místo prvního DS, kytička, končíme 2NDS, MK stáhneme. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO místo DS. Do stejného místa háčkujeme 3 DS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do očka náhrady a 2NDS. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO místo DS. Do prostředního z DS háčkujeme kytičku, ŘO (volitelné), KS do KS, ŘO (volitelné). Do prostředního z DS háčkujeme kytičku, ŘO (volitelné) a 2NDS. Otočíme.
4. řada: 3 ŘO místo DS. Do stejného místa háčkujeme 3 DS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do KS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do očka náhrady a 2NDS. Otočíme.

5. řada: 3 ŘO místo DS. Do prostředního z DS háčkujeme kytičku, ŘO (volitelné) KS do KS, ŘO (volitelné). Do prostředního z DS háčkujeme kytičku, ŘO (volitelné) KS do KS, ŘO (volitelné). Do prostředního z DS háčkujeme kytičku, ŘO (volitelné) a 2NDS. Otočíme.
6. řada: 3 ŘO místo DS. Do stejného místa háčkujeme 3 DS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do KS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do KS, 2 ŘO, KS do středu kytičky,  2 ŘO, 3 DS do očka náhrady a 2NDS. Otočíme.

7. -23. řada: háčkujeme stejně jako řady 5 a 6. Vznikne nám trojúhelníkový šátek o rozměru cca 29×29 cm. Lícovou stranu tvoří kytičky, rubovou stranu tvoří DS a KS. Končíme řadou DS a KS.

Pozn. Počet řad tvoří šířku šály. Pokud chceme užší šálu, háčkujeme méně řad. Vždy končíme řadou, kde jsou DS a KS.

Zalomení do tvaru pruhu, háček 4mm
24. řada: 3 ŘO místo prvního DS, přeskočíme první skupinku DS a háčkujeme KS do KS. Dále pokračujeme vzorem dle řady č. 5, přičemž na konci řady rozšíříme o jeden vzor. V řadě máme 12 sloupců vzoru. Otočíme.
25. řada: Háčkujeme jako řadu 6. Na konci řady háčkujeme 3 DS do KS, 2 ŘO a končíme KS do středu kytičky. Otočíme.
26. řada: Háčkujeme 3 ŘO místo prvního DS a háčkujeme kytičku do prostředního z DS. Dále pokračujeme jako v řadě č. 3, přičemž na konci řady rozšíříme o jeden vzor. V řadě máme 12 sloupců vzoru. Otočíme.
27. – 117. řada: háčkujeme jako řady 25. a 26. Končíme řadou kytiček.

Zalomení k ukončení háčkování šály, háček 4 mm
118. řada: 4 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, dále 3 DS do KS, 2 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 3 DS do KS, 2 ŘO a končíme KS do středu kytičky. Otočíme.
119. řada: Háčkujeme 3 ŘO místo prvního DS a háčkujeme kytičku do prostředního z DS, ŘO (volitelné), KS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme kytičku do prostředního DS, ŘO háčkujeme KS do KS (nebo pod krajní oblouk). Otočíme.

120. řada: 4 ŘO, KS do středu kytičky, 2 ŘO, 3 DS do KS, 2 ŘO. Opakujeme do konce řady. Končíme KS do středu kytičky. Otočíme.
121. řada: 3 ŘO, kytička do prostředního DS, ŘO (volitelné), KS do KS, ŘO (volitelné). Opakujeme do konce řady. Končíme ŘO a KS do KS (nebo krajní oblouk). Otočíme.
122.  – 137. řada: opakujeme řady 120 a 121.
138. řada: 2 ŘO, do středu kytičky uháčkujeme pevné oko. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Šálu dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..