Šátek Begonia Melange

14.4.2019

Tak trochu jiný typ šátku. Čtverec a dva cípy. Jarní a letní sezóna může začít.

YarnArt Begonia Melange je jednou za dalších letošních novinek. Jedná se o mercerovanou bavlnu o návinu 169 metrů v 50 gramovém klubíčku. Příze má lesklý vzhled a především český atest pro děti do tří let, takže kromě šátků můžete tvořit čepičky, deky do kočárku nebo miminkovský outfit.

Přízi pro projekt věnovalo www.bezvapleteni.cz. Klubíčka ve větším balení můžete zakoupit na www.pletemesi.cz, v menším na www.mojegalanterka.cz.

A jak na tento šátek? Jedná se v podstatě o 9xčtverečků sháčkovaných dohromady do čtverce. Ke čtverci jsou naháčkované cípy a celý projekt je pak obháčkovaný dokola. Velikostně je šátek uni, cca od dvou let až do sta a tento princip můžete použít v podstatě na jakýkoliv materiál. Zvětšení – zmenšení naleznete v závěru článku.

Takže se do něj pustíme.

Šátek Begonia Melange, čtverec 23×23 cm, délka s cípem 54 cm
Příze: YarnArt Begonia Melange č. 0192, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz nebo na www.pletemesi.cz (celý balík), spotřeba 2 klubíčka
Háček: 3 mm
Štítek, aplikace nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 6 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
2DS – 2x nahazovaný DS
DS3 – sháčkované 3 DS dohromady
Čtverečky jsou háčkovány od středu a průběžně napojovány/sháčkovány. N neboli náhrada prvního sloupku v řadě, tj. 1 ŘO = KS, 3 ŘO = DS. Cíp je háčkovaný po řadách tam a zpět.

ČTVEREČEK, Begonia Melange, háček 3 mm 
1. řada: do MK N za DS, 2 DS, 5 ŘO, 3 DS, 5 ŘO, 3 DS, 5 ŘO, 3 DS, 3 ŘO a DS vedený do třetího ŘO prvního sloupku (zůstaneme tak v půli obloučku)
2. řada: N za KS a KS, dále 5 ŘO, DS3, 5 ŘO, KS pod oblouček z první řady, opakujeme dokonce řady, PO do N
3. řada: N za DS, do stejného místa 3 DS, dále KS pod oblouček, dále 5 ŘO, KS pod oblouček a následují 4 DS do KS z předchozí řady, 3 ŘO, 4 DS do stejného KS z předchozí řady, dále KS pod oblouček, opakujeme do konce řady, při spojení s posledními 4 DS uděláme jen jedno ŘO a DS do třetího očka prvního sloupku (zůstaneme tak v půli obloučku)
4. řada: N za DS, pod DS/oblouček dále 3 DS, DS do KS z předchozí řady, 5 ŘO, KS pod oblouček, dále 5 ŘO, DS do KS z předchozí řady a do rohu 4 DS pod oblouček, 3 ŘO a 4 DS pod stejný oblouček, opakujeme, končíme 3 ŘO a PO do třetího očka prvního sloupku.

Při spojování motivků využíváme obloučku v rohu motivku a dále dlouhý sloupek, který vedeme do KS z předchozí řady. Uháčkujeme 9 motivků, které spojíme do čtverce. Mrkněte na nákres šátku nebo video.

Čtverec otočíme jako kosočtverec, ke kterému naháčkujeme cípy. Spodní strany šátku se háčkují rovně, ubíráme v horní části částku (tu kterou máme kolem krku). Mrkněte na nákres. Zapošijeme volné konce čtverečků, ať se nám to nemíchá do cípů.

CÍP, Begonia Melange, háček 3 mm
1. řada: N za DS, dále 2 DS do stejného místa pod oblouček motivku, 2 ŘO, háček vedeme do spoje mezi DS a vějířek ze 4 DS, zde uděláme 2 DS, dále 2 ŘO, dále vedeme háček do KS motivku, zde 2 DS a 2 ŘO, dále vedeme háček do spoje mezi DS a vějířek ze 4 DS, zde uděláme 2 DS a 2 ŘO, dále vedeme háček pod oblouček motivku a uděláme 2 DS a 2 ŘO. Toto opakujeme po celé jedné boční délce čtverce (3×3 motivky). Na konci řady (tam, kde budeme postupně ubírat) uděláme pouze 1 DS, otočíme a háčkujeme zpět.
2. řada: 5 ŘO a háček vedeme pod 2 ŘO z předchozí řady. Vzorek je 2 DS pod ŘO a 2 ŘO. Na konci řady (rovná hrana) uděláme jen 1 ŘO a 2DS do N z předchozí řady, otočíme.
3. řada: N za DS, 2 DS do stejného místa, háčkujeme 2 DS pod ŘO, 2 ŘO, na konci řady (ubíráme) uděláme pouze 1 DS pod 5 ŘO z předchozí řady, otočíme
4.-28. řada: opakujeme řadu 3, hlídáme si ubírání a rovnou hranu.

Mrkněte na nákres nebo video.
Postup zopakujeme na druhé straně čtverce. U druhého cípu neukončíme přízi, ale budeme pokračovat olemem.

OLEM, Begonia Melange, háček 3 mm
1. Pod menší oblouček uháčkujeme 7 DS, pod větší oblouček KS. Opakujeme po hranách šátku. V rozích háčkujeme 10 DS.

ŠŇŮRKY, Begonia Melange
Ustřihneme dostatečně dlouhé provázky příze (cca 12 pramenů). Pomocí liščí smyčky přiděláme v horních cípech šátku a zapleteme do copánku.

Dokončení
Zapošijeme volné konce.  Dozdobíme knoflíkem, kytičkou, aplikací, cedulkou.

TIP
Šátek pohodlně zvětšíte, pokud si uděláte motivků 16, 20, 24, atd.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

ZDROJ: Motiv čtverce číslo 14, Kawaii Motif 130, Nihon Vogue-Sha 2015

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 17.12.2022 at 12:12

    […] Begonia – co třeba šátek ze čtverců, cedulka na dárek, svetr na baňku, svetr na víno, klobouček Begonia, kuřátko Begonia, […]

  • Reply YarnArt klubka z outletu za super cenu - www.krampolinka.cz 22.2.2023 at 18:32

    […] Begonia – co třeba šátek ze čtverců, cedulka na dárek, svetr na baňku, svetr na víno, klobouček Begonia, kuřátko Begonia, […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..