Zigzag svetr

10.11.2021

Dnes si společně uháčkujeme svetr s kulatým sedlem v dospělácké velikosti. Použila jsem novinky Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik.

Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik je jemná a měkoučká akrylová příze s antipillingovou úpravou. V klubíčku 100g máme 250 metrů a řadí se do kategorie přízí od podzimu do jara. Lze zakoupit v jednobarevné a batikové verzi. Oba druhy jsou krásně kompatibilní. Elen Baby se hodí na svetříky, čepice, šály, nákrčníky, tunely, plédy, ponča, ale i na dětské přikrývky do kočárku či hračky. Příze má totiž český atest TZÚ a splňuje podmínky pro děti do tří let.

Novinková klubíčka Elen Baby a Elen Baby Batik nám zaslal český výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Rozbalování balíčku a barvičky si můžete prohlédnout ve videu zde nebo přečíst článek zde. Na svetřík jsem dokupovala v textilcentru U Soldána a další klubíčka u MojeGalanterka.cz. 

Co se týče svetříku je háčkovaný od pružného řetízku. Kombinujeme bílou a batikovou modrou po řadách. Díky vedení háčku ob řadu do stejné barevné řady vzniká tento zajímavý zigzag efekt. Podobný vzor jsem použila i na čepici Bamboo. Přidáváme v rámci vzoru nejdříve přidáváním řetízkových ok, poté dvakrát přidáváním sloupců. Jakmile pochopíte přidávání, můžete sedlo rozšiřovat podle vlastní velikosti. Rozdělit kruhové sedlo lze jednoduše. Počet sloupců/oček vydělíme počtem tři, tj. 60 sloupců : 3 = 20 sloupců,  a poté číslo vydělíme počtem dva, tj. 20 sloupců : 2 = 10 sloupců. Svetr by měl 20 sloupců na předním a 20 sloupců na zadním díle a 10 sloupců na každý rukáv. U tohoto svetru jsem si toto rozdělení upravila na vlastní postavu, tj. 18 sloupců tvoří přední a zadní díl a 12 sloupců tvoří rukávy. Jinou velikost, než je v návodu, jsem neháčkovala a tedy s jinou velikostí neporadím, musíte zkoušet.

Co se týče údržby, samozřejmě je lepší prát svetr v ruce. Vyzkoušela jsem pračku na 30 stupňů a 800 otáček a krásně přežil.

Vaše háčkované svetříky pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Zigzag svetr
Příze: Vlna-Hep Elen Baby a Elen Baby Batik. Zakoupíte v oblíbeném e-shopu.
Spotřeba: 5 klubíček  Elen Baby bílá č. 4002 a 2 klubíčka Elen Baby Batik modrá č. 5114
Háček: 5 mm, 6 mm
Velikost: 40-42
Rozměry: přední délka 64 cm, šířka 46 cm, délka rukávu měřeno od podpaždí 51 cm
Cenový rozpočet: cca 440 Kč
Jehla s velkým ouškem, označovače, štítek
Časový rozpočet: 25 hodin
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Svetr je háčkovaný od pružného řetízku od kruhového sedla po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2/3 ŘO místo DS a řada končí pevným okem do druhého očka náhrady.  Věnujeme pozornost střídání barev a na konci řady při střídání barev hodně utahujeme. Tělo svetru a rukávy jsou háčkovány tzv. dokola bez ukončení řad. Olem na rukávech tvoří reliéfní sloupky. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PRDS a končí PO.

Svetr, sedlo, háček 5 mm, bílá
1. řada: začínáme na 60 oček pružného řetízku + 2 ŘO (N místo DS), otočíme.
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme DS a do stejného místa uháčkujeme další DS. Dále háčkujeme 2 DS do každého očka. (120+N) Narovnáme pruh a háček vedeme do druhého očka náhrady, uháčkujeme PO.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
3. řada:  2ŘO za DS, DS do očka k náhradě, ŘO, očko přeskočíme, DS. V této řadě háčkujeme vzor +DS, DS, ŘO, očko přeskoč+ . Vzor opakujeme do konce řady. Na konci řady se přesvědčíme, že nemáme začátek nikde překroucený. Háček vedeme do druhého očka náhrady, protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvu.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, modrá
4. řada:  3ŘO za DS. Bílou řadu jakoby založíme vzad a háčkujeme modrou barvou do vynechaných bílých ok. Do vynechaného očka háčkujeme DS-2ŘO-DS. Vzor opakujeme do konce řady. Řetízková očka jsou spíše volnější. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvu.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
5. řada: máme jakoby zdvojenou řadu. V zadní části je bílá barva, ve přední části je modrá barva. 3ŘO za DS.  V této řadě háčkujeme bílou barvou do bílé barvy. Skrz střed modrého véčka protlačíme řetízkové očko bílého véčka ze třetí řady. Pod řetízkové očko středem modrého véčka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou. Máme 40 sloupců vzoru.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, modrá
6. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem bílého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z modrého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
7. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem modrého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z bílého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, modrá
8. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem bílého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z modrého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
9. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem modrého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z bílého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, modrá
10. řada: 3ŘO za DS. V této řadě rozšiřujeme první a dále každý čtvrtý sloupec. Háček vedeme středem bílého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z modrého véčka a pod řetízková očka háčkujeme rozšířený vzor, tj. DS-2 ŘO-DS-2 ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Do následujících tří po sobě jdoucích véček háčkujeme klasický vzor DS-2ŘO-DS, ŘO mezi sloupci.  Opakujeme schéma 2-1-1-1-1, ale jen do počtu 50 sloupců.    Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou. Máme 50 sloupců vzoru.

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
11. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem modrého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z bílého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Stejně postupujeme i v místě rozšíření.  Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou. (50 sloupců)

Svetr, sedlo, háček 6 mm, modrá
12. řada: 3ŘO za DS. Háček vedeme středem bílého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z modrého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. Vzorek opakujeme do konce řady. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou. (50 sloupců)

Svetr, sedlo, háček 6 mm, bílá
13. řada: 3ŘO za DS. V této řadě rozšiřujeme hned první a dále každý pátý sloupec, celkem 10x. Rozšíření opticky vychází ve středu mezi rozšířenými sloupci z desáté řady. Háček vedeme středem modrého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z bílého véčka a pod řetízková očka vedeme háček a uháčkujeme rozšíření tj. DS-2ŘO-DS-2ŘO-DS, dále ŘO mezi sloupci. DDo následujících tří po sobě jdoucích véček háčkujeme klasický vzor DS-2ŘO-DS, ŘO mezi sloupci. Opakujeme schéma 2-1-1-1. Na konci řady po posledním véčku ŘO neděláme. Háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou. Máme 60 sloupců vzoru.

14. – 24. řada: opakujeme řadu 11 a 12, střídáme barvy. Končíme modrou barvou do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Pozn. Pokud potřebujeme ještě jednou rozšířit, postupujeme stejně jako u řady 11 nebo 13, důležité je umístit rozšíření do středu již rozšířených sloupců.

Svetr, spojení sedla, háček 6 mm bílá
Svetr si rozdělíme 18 sloupců tvoří přední a zadní díl, 12 sloupců tvoří rukávy. Podpaždí doporučuji nejdříve spojit spínacím špendlíkem a vyzkoušet na svou postavu. Pokud sedlo nesedí, přidáme buď jednu-dvě řady sedla nebo upravíme počet vynechaných sloupců pro rukávy.

25. řada: 2 ŘO za DS. Háček vedeme středem modrého véčka, prstem protlačíme řetízková očka z bílého véčka a pod ŘO vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS. Takto uháčkujeme 18 sloupců.  Uháčkujeme 1 očko pružného řetízku. Přeskočíme 12 sloupců pro rukáv a připojíme se do 13 sloupce rovnou pod ŘO ve véčku, tj. DS-2ŘO-DS. Pokračujeme v háčkování na zadním díle. Háčkujeme 18 sloupců celkem. Dále uháčkujeme 1 očko pružného řetízku, přeskočíme 12 sloupců pro rukáv a připojíme se do prvního sloupce, ale pozor VZOREM, tj. od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.

26. řada: háček vedeme mezi náhradu a první sloupec, podeberme modrou náhradu z předchozí řady a zde uháčkujeme DS. Do tohoto místa vložíme označovač. Do středu bílého véčka protlačíme modrá řetízková očka a zde uháčkujeme 3 DS, pod modré ŘO mezi sloupci pod ŘO uháčkujeme DS. Takto střídáme vzor na předním díle. Do pružného řetízku uháčkujeme DS a pokračujeme na zadním díle. Začínáme do středu véčka pod ŘO uháčkujeme 3 DS. Na konci zadního dílu uháčkujeme DS do očka  pružného řetízku. V této řadě máme 72 DS na předním díle, 72 DS na zadním díle a 2 DS v podpaždí. Celkem 146 DS.

Svetr, tělo, háček 5/6 mm bílá
27. – 50.  řada: háčkujeme DS do oček. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. V poslední řadě v místě označovače tři očka před koncem háčkujeme PDS,  KS, PO. Tím zarovnáme hranu při háčkování dokola.

Svetr, tělo – vzor, háček 6 mm, bílá
51. řada: 3 ŘO za DS. Do následujícího oka DS, 2 ŘO, očko vynechat, do následujícího DS, ŘO, očko vynechat, DS. Vzor +2ŘO, očko vynechat, DS. ŘO, očko vynechat, DS+ Opakujeme vzor do konce řady. Pod dvě ŘO můžeme vložit označovač pro lepší orientaci. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, tělo – vzor, háček 6 mm, modrá
52. řada: 3 ŘO za DS. Bílou řadu založíme jakoby vzad. Háček vedeme do prvního vynechaného očka a  uháčkujeme DS-2ŘO-DS (okénko, kde jsou dvě ŘO), mezi sloupci háčkujeme ŘO a přeskakujeme okénko bílé barvy, kde máme jedno ŘO. Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, tělo – vzor, háček 6 mm, bílá
53. řada: 3 ŘO za DS. Skrz modré véčko protlačíme řetízková očka bílého véčka, sem vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS. Mezi sloupci ŘO. Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

54. – 62. řada: háčkujeme stejně opakujeme řadu 11 a 12, střídáme barvy. Končíme modrou barvou do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, spodní lem, háček 5/4 mm, bílá
63. řada: 2 ŘO za PDS. Háček vedeme pod bílé ŘO na začátku řady, uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme 3 PDS pod bílá ŘO, která protlačíme skrz modré véčko. Opakujeme do konce řady. Končíme PO do druhého očka náhrady.

64. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS do konce řady. Řadu končíme PO.
65. – 68. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě háček vedeme do druhého očka náhrady, protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, spodní lem, háček 4 mm, modrá
69. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO.

Rukáv, háček 5 mm, bílá
1. řada: přízi navážeme v očku pružného řetízku, 2 ŘO místo DS. DS do mezery, DS pod bílé véčko,  DS pod bílé ŘO, 3 DS pod bílé ŘO, které protlačíme středem modrého véčka. Dále háčkujeme DS pod bílé ŘO, 3 DS pod bílé ŘO, které protlačíme středem modrého véčka. Stejným způsobem, jako jsme navazovali tělo svetříku. Na konci řady háčkujeme DS pod modré véčko, DS do mezery a do další řady přejdeme vzorem, tj. háček vedeme mezi náhradu a první DS a uháčkujeme KS. Spočítáme počet sloupků rukávu, ať máme stejný počet i na druhé straně.

2. – 27. řada: háčkujeme DS do DS. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. V poslední řadě tři očka dokonce háčkujeme PDS, KS, PO.

Rukáv, vzor, háček 5/6 mm, bílá
28. řada:  3 ŘO za DS. Do následujícího oka DS, 2 ŘO, očko vynechat, do následujícího DS, ŘO, očko vynechat, DS. Vzor +2ŘO, očko vynechat, DS. ŘO, očko vynechat, DS+ Opakujeme vzor do konce řady. Pod dvě ŘO můžeme vložit označovač pro lepší orientaci. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Rukáv, vzor, háček 6 mm, modrá
29. řada: 3 ŘO za DS. Bílou řadu založíme jakoby vzad. Háček vedeme do prvního vynechaného očka a  uháčkujeme DS-2ŘO-DS (okénko, kde jsou dvě ŘO), mezi sloupci háčkujeme ŘO a přeskakujeme okénko bílé barvy, kde máme jedno ŘO. Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme modrou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Rukáv, vzor, háček 6 mm, bílá
30. řada: 3 ŘO za DS. Skrz modré véčko protlačíme řetízková očka bílého véčka, sem vedeme háček a uháčkujeme DS-2ŘO-DS. Mezi sloupci ŘO. Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady háček vedeme do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane), protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

31. – 39. řada: háčkujeme stejně opakujeme řadu 11 a 12, střídáme barvy. Končíme bílou barvou do druhého očka náhrady (jedno očko zůstane).

Svetr, rukáv lem, háček 5/4 mm, bílá
40. řada: 2 ŘO za PDS. Háček vedeme pod modré ŘO, která protlačíme skrz bílé véčko a uháčkujeme 3PDS. Přejdeme pod další véčko a zopakujeme postup. Tímto způsobem postupně zúžíme rukáv do patentu. Opakujeme do konce řady. Končíme PO do druhého očka náhrady.

41. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS do konce řady. Řadu končíme PO.
42. – 50. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě háček vedeme do druhého očka náhrady, protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, rukáv lem, háček 5/4 mm, modrá
51. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO.

Zopakujeme postup i na druhém rukávu.

Svetr, olem výstřih, háček 5/6 mm, bílá
1. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku (rozparek) a uháčkujeme 2 ŘO místo prvního PDS. Do každého očka pružného řetízku háčkujeme PDS.
2. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS do konce řady. Řadu končíme PO.
3. – 5. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě háček vedeme do druhého očka náhrady, protáhneme bílou přízi na háček, ale dokončíme již novou barvou.

Svetr, olem výstřih, háček 5/6 mm, modrá
6. řada: 2 ŘO za PDS. Střídáme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! Pokud jste prodejci této příze, můžete návod volně sdílet (s odkazem na tento web!). 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Adventní kalendář 2021 - www.krampolinka.cz 19.12.2021 at 14:25

  […] Obě klubíčka můžete využít na háčkování zimního svetru ZIGZAG Elen Baby, video návod zde. No a jako bonus jsme si rozbalili německou třínitkovou duhovku Lola. Doporučuji mrknout na […]

 • Reply Unboxing klubíček od Mojegalanterka.cz - www.krampolinka.cz 29.12.2021 at 13:51

  […] Jak Alize Baby Best, tak Himalaya Everyday můžete využít na návod na háčkovaný ZigZag svetr Elen Baby, video návod zde. […]

 • Reply Kulich Elen Baby · Háčkování návody Krampolinka 9.9.2022 at 14:16

  […] jsem pro Vás připravila video návod na háčkovaný ZigZag svetr, zde, nebo na háčkovaný kardigan Elenev, video návod zde. Pro děti máme kardigan Elen Baby zde. Na […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..