Větrníková deka Baby

9.6.2020

V dnešním videonávodu si uháčkujeme deku ze čtverců. Použila jsem přízi YarnArt Baby a ze dvou klubíček uháčkujete úžasných šest čtverců. Deka je lehoučká, jak na výrobu, tak na používání a hodí se na jaro, chladné léto či podzim. Pokud deku podšijete, užijete i v mírné zimě.

YarnArt Baby je 50 gramové klubíčko s návinem 150 metrů. Baby je 100% akryl a prodává se v poměrně velké škále barev. Navíc Vám nákup rozhodně díru do peněženky neudělá. Příze YarnArt Baby má český atest TZÚ a je vhodná na výrobky pro děti do tří let.

Přízi YarnArt Baby nám poslal v balíčku velkoobchod www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Zakoupíte na PletemeSi.cz nebo slovenské kolegyňky na Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde. Já jsem další klubíčka dokupovala na PrimaPrize.cz. Jak deka vypadala před dokončením se můžete podívat na mém IGTV zde.

Co se týče deky, je uháčkovaná z tzv. babiččina čtverce z dlouhých sloupků. Zajímavostí však je, že tento čtverec je háčkovaný z rohu do rohu a po jedenácti řadách se změní barva a začneme ubírat. Díky tomu vzniknou dvoubarevné čtverce a jejich poskládáním a kombinací vzniknou zajímavé geometrické tvary. Uháčkovat čtverec je věc jednoduchá a rychlá a zabralo mi to cca 25 minut. Nejdéle trvá zapošití nitek a celkové sešití nebo sháčkování čtverců. Ze dvou klubíček uháčkujete šest čtverců (pokud nebudete sháčkovávat nebo nechávat dlouhé konce).

Pokud bych háčkovala jednobarevnou variantu, čtverce bych průběžně sháčkovávala dohromady pomocí krátkých sloupků. Sháčkování jsem vyzkoušela i na prvních šesti čtvercích, ale u dvoubarevného provedení byla nutná preciznost a přesnost. Je potřeba vždy začít ze středu, kde se ve větrníku schází barvičky, jinak se výsledek úplně nepodaří. Prvních šest sháčkovaných čtverců tedy letělo do kouta, musela jsem začít úplně znovu a hlavně doobjednat klubíčka. Uháčkovala jsem nejdříve 16 čtverců, ty jsem zapošila a jehlou a fialkovou přízí jsem čtverce sešila dohromady jakoby entlovacím stehem.

Akryl se nesmí žehlit. Aby se mi vyrovnaly švy, položila jsem na deku ručník a přes další vrstvu jsem švy přežehlila. Pokud neutahujete pořád stejně, případně budete háčkovat čtverce porůznu, může se stát, že čtverce nebudou mít stejnou velikost. Při sháčkování/sešití se snažíme být co nejpřesnější. Na olem jsem z důvodu této nepravidelnosti zvolila pružný vzorek, tj. střídání předních a zadních reliéfních polodlouhých sloupků. To se mi osvědčilo. Hrany deky se relativně srovnaly a pružný lem leccos zamaskoval. Nevýhodou tohoto lemu je, že na něj padly dvě samostatná klubíčka fialkové barvy a uháčkovat jednu řadu trvalo skoro hodinu. V rozích olemu přidáváme řetízková očka a háčkujeme vějířky. Pro rovný roh přidáváme řetízková očka či sloupky podle vlastního utahování.

Čtverce si můžete poskládat libovolně, případně deku zvětšit – zmenšit dle potřeby. I čtverec sám o sobě můžete uháčkovat větší nebo menší. V nákresu naleznete zkrácenou verzi čtverce. Na čtverec cca 19×19 cm potřebujete jedenáct řad jednou barvou a deset řad druhou barvou.

Když jsem deku fotila, naaranžovala jsem ji do tvaru šátku a jelikož se mi to tak zalíbilo, tak pro Vás chystám videonávod i na větrníkový šátek, který si vyrobíme z YarnArt Jeans. Nechejte se překvapit. No a my se pustíme do tvoření deky.

Větrníková deka Baby
Příze: YarnArt Baby č. 852 a 854, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk nebo www.primaprize.cz
Spotřeba: 3 klubíčka meruňková a 5 klubíček fialkové
Háček: 5 mm na čtverec, 4 mm na okraj
Rozměry: 88 x 88 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 13 hodin + sešívání
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
ZR PDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
PO – pevné oko
2DS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Čtverce na deku háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada N za první 2DS jsou 3 ŘO. Lem je háčkovaný po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za PDS a končí PO. Základy háčkování zde.

Deka, Baby, meruňková, háček 5 mm
1. řada: do MK N za 2DS, ŘO, 3 DS do MK, ŘO, 2DS do MK, stáhneme MK, otočíme.
2. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO a 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

3. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

4. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

5. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

6. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

7. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

8. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

9. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

10. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady, otočíme.

11. řada: N za 2DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2DS do třetího očka náhrady. Navážeme novou barvu a budeme ubírat ve vzoru čtverce.

Deka, Baby, fialová, háček 5 mm
12. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ale pozor, až pod ŘO, které je mezi sloupci z předchozí řady, nikoliv pod to hned první mezi sloupcem a posledním 2DS, ŘO. Dále 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

Pozn. ani na začátku, ani na konci řady neděláme počáteční ŘO! Pokud se Vám bude 2DS zdát příliš volný, můžete nahradit buď volnějším DS nebo dvakrát nahozený DS, ale sháčovaný poprvé jako DS a podruhé jako polodlouhý sloupek, tj. všechna očka naráz (takto vytvořený sloupek je krapet delší než DS)

13. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

14. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

15. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

16. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

17. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

18. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

19. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

20. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, ŘO, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

21. řada: N za 2DS, 3 DS pod ŘO, 2DS do třetího očka náhrady.

22. řada: N za 2DS a sháčkujeme společně s 2DS.

Uháčkujeme celkem 16 čtverců (4×4). Zapošijeme volné konce a sešijeme čtverce dohromady. Začínáme vždy od středu, kde se schází barvy ve středu větrníku. Deku přežehlíme přes další vrstvu, aby se srovnaly středy a švy. NIKDY nežehlíme deku přímo!!!

Deka, OLEM, Baby, fialová, háček 5 mm
1. řada: začínáme v rohu, N za PDS, 4 PDS, ŘO, vše v rohu, dále, 3 PDS do spojovacích oček ve čtvercích, nikoliv pod náhradu nebo 2DS! V rohu opět ŘO, 5 PDS, ŘO. Obháčkujeme celou deku. Končíme ŘO a PO.

2. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. Zde uháčkujeme N za PDS, 6 PDS, 2 ŘO. Na bocích deky začínáme střídat PRPDS a ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 2 ŘO, 7 PDS do středu vějířku, 2 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 2 ŘO a PO.

3. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. N za PDS, 6 PDS, 3 ŘO. Na bocích deky háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 3 ŘO, 7 PDS do středu vějířku, 3 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 3 ŘO a PO.

4. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. N za PDS, 6 PDS, 4 ŘO. Na bocích deky háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 4 ŘO, 7 PDS do středu vějířku, 4 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 4 ŘO a PO.

5. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. N za PDS, 8 PDS, 5 ŘO. Na bocích deky háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 5 ŘO, 9 PDS do středu vějířku, 5 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 5 ŘO a PO.

6. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. N za PDS, 8 PDS, 6 ŘO. Na bocích deky háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 6 ŘO, 9 PDS do středu vějířku, 6 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 6 ŘO a PO.

7. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku z předchozí řady. N za PDS, 8 PDS, 7 ŘO. Na bocích deky háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rohu opět háčkujeme 7 ŘO, 9 PDS do středu vějířku, 7 ŘO. Takto obháčkujeme celou deku. Končíme 7 ŘO a PO.

Deka, dokončení
Volné konce zapošijeme. Deku dozdobíme štítkem nebo aplikací. Rubovou stranu můžeme podšít.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..