Šatovka Flowers Merino

12.2.2021

Nosíte šatovku? Já hrozně ráda. Na tričko, na košili, k legínám či úzkým džínům. Stačí doladit látkovým šátkem a razím. Na tuto šatovku jsem použila novinku YarnArt Flowers Merino.

YarnArt Flowers Merino je klubíčko o hmotnosti 225g a návinem 590 metrů. Co do složení je to 25% merino a 75% akryl. Klubíčko je namixované do ombré přechodů a na výrobku vypadá úplně úžasně. Příze je měkoučká, krásně se s ní pracuje a pro párání stačí nadzvedávat očka. Flowers Merino je vyloženě určené pro chladný podzim, zimu a chladné jaro a můžete ji použít od šátků, plédů, svetříků, ponč až po šaty či šatovky.

Flowers Merino nám věnoval výhradní dovozce YarnArt BezvaPleteni.cz a klubíčka zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku můžete zkouknout zde a článek přečíst tady.

Co se týče šatovky, je háčkovaná od sedla po řadách háčkem šest a pak osm. Na olemy jsem opět použila šestku. Použila jsem vějířkový vzor v kombinaci s reliéfními sloupky. V jedné řadě háčkujeme přední reliéfní dlouhý sloupek a v následující přední reliéfní polodlouhý sloupek. Pokud se Vám bude vzor „krčit“ háčkujte přední reliéfní dlouhé sloupky.

Někde v oblasti pasu a boků je nutné přidat sloupky ve vějířku. Přidáváme tak, že v jedné řadě střídáme jeden vějířek původní počet druhý vějířek nový počet a v následující řadě už háčkujeme jen nový počet sloupků. Návod je vyrobený na mou postavu. Pokud máte jiné proporce či výšku, musíte si vějířky přidávat a ubírat podle vlastních rozměrů, tj. dost možná v jiných řadách než já.

Výhodou šatovky je, že si můžete zvolit jakoukoliv délku. Začínala jsem z Flowers Merino ze středu a na spodním okraji šatovky jsem navázala druhé klubíčko vně, aby mi navazovaly barvy. Spodní lem jsem vzorem zarovnala, takže na něj můžete napojit jakýkoliv oblíbený, případně jako já háčkovat reliéfní sloupky. Poslední řady předních krátkých reliéfních sloupků háčkujeme DO OČEK, nikoliv kolem sloupků! Lépe to srovná kraj. Tak se do ní pustíme.

Šatovka Flowers Merino
Příze: YarnArt Flowers Merino č. 532, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: dvě klubíčka na uvedenou velikost
Háček: 8 mm a 6 mm
Rozměry: velikost 40-42, přední délka 84 cm, šířka sedla v podpaždí 47 cm,
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovače 4x
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro mírně pokročilé. Doporučuji háčkovat s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Šatovku háčkujeme od pružného řetízku od sedla. Do rohů sedla doporučuji vložit označovače. Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo PDS/DS a ŘO místo KS. Střídáme v jedné řadě PRDS a v druhé PRPDS. Pokud máte jinou postavu než já, hlídejte si oblast pasu a oblast boků, kde je potřeba přidat PDS ve vějířcích.

Šatovka, háček 6 mm 
1. řada: 56 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme

2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme do jednoho očka roh, tj. PDS – ŘO – PDS, pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme rukáv, tj. ŘO, 9 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh, tj. PDS-ŘO-PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme přední díl, tj. ŘO, 17 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh, tj. PDS-ŘO-PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme rukáv, tj. ŘO, 9 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh, tj. PDS-ŘO-PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl tj. ŘO, 17 PDS, ŘO a PO.

Šatovka, háček 8 mm 
3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO (je tam označovač) a háčkujeme N za PDS, roh tj. PDS – ŘO – PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv a položíme základ vzoru. ŘO, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Háčkujeme přední díl, tj. ŘO, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, dva PDS do následujícího očka, PRPDS, ŘO.

Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv (viz výše). Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl (viz výše). Řadu končíme PO.

Pozn. 4 sloupce vějířků tvoří rukávy, 8 sloupců vějířků tvoří přední a zadní díl.

4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO a háčkujeme N za PDS, roh tj. PDS – ŘO – PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv a položíme základ vzoru. ŘO, PRDS, tři PDS do druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Háčkujeme přední díl, tj. ŘO, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, tři PDS druhého PDS z předchozí řady, PRDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv (viz výše). Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl (viz výše). Řadu končíme PO.

5. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO a háčkujeme N za PDS, roh tj. PDS – ŘO – PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv a položíme základ vzoru. ŘO, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Háčkujeme přední díl, tj. ŘO, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, čtyři PDS do druhého očka, PRPDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv (viz výše). Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl (viz výše). Řadu končíme PO.

6. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO a háčkujeme N za PDS, roh tj. PDS – ŘO – PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv a položíme základ vzoru. ŘO, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Háčkujeme přední díl, tj. ŘO, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, pět PDS do třetího očka, PRDS, ŘO. Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv (viz výše). Háčkujeme roh tj. PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl (viz výše). Řadu končíme PO.

7. – 12. řada: háčkujeme 5 PDS ve vějířku a střídáme v jedné řadě PRPDS a ve druhé řadě PRDS.
13. – 14. řada: háčkujeme 6 PDS ve vějířku a střídáme v jedné řadě PRPDS a ve druhé řadě PRDS.

15. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO a háčkujeme N za PDS, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, 7 oček pružného řetízku, PDS- ŘO a PDS pod ŘO v následujícímu rohu (oblast rukávů již neháčkujeme), dále háčkujeme jak se vzor jeví, tj. ŘO, PRPDS, vějířek 6 PDS do středu vějířku. Na konci řady háčkujeme ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, dále 7 oček pružného řetízku a PDS-ŘO-PDS v následujícím rohu (oblast rukávu již neháčkujeme). Pokračujeme vzorem na zadním díle, tj. ŘO, PRPDS, vějířek 6 PDS do středu vějířku. Na konci řady háčkujeme ŘO, PO.

16. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO v rohu sedla a zde háčkujeme vějířek, tj. N za PDS, 5 PDS. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme DS, očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme vějířek ze 6-ti PDS. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme DS. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme vějířek ze 6-ti PDS pod ŘO v rohu sedla.

Dále následuje přední díl a pokračujeme vzorem, tj. PRDS a vějířek 6 PDS do středu vějířku. ŘO už neháčkujeme! Na konci řady háčkujeme 6 PDS pod ŘO v rohu sedla. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme DS, očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme vějířek ze 6-ti PDS. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme DS. Očko pružného řetízku vynecháme a háčkujeme vějířek ze 6-ti PDS pod ŘO v rohu sedla. Dále následuje zadní díl a pokračujeme vzorem, tj. PRDS a vějířek 6 PDS do středu vějířku. Na konci řady PO do N.

17. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 5 PDS. Kolem DS z předchozí řady háčkujeme PRPDS. Háčkujeme jak se vzor jeví, vějířky ze 6-ti PDS. Řadu končíme PO.

18. – 24. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 5 PDS. V jedné řadě háčkujeme PRDS a ve druhé háčkujeme PRPDS. Vějířek ze 6-ti PDS háčkujeme do středu vějířku z předchozí řady. Řadu končíme PO.

25. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 5 PDS. PRPDS a střídáme 6 PDS ve vějířku a 7 PDS ve vějířku.

Pozn. Přidávání ve vějířku upravíme podle typu postavy. S přidáváním začínáme někde v oblasti pasu, abychom vytvarovali boky.

26. – 30. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 6 PDS. V jedné řadě háčkujeme PRDS a ve druhé háčkujeme PRPDS. Vějířek ze 7-mi PDS háčkujeme do středu vějířku z předchozí řady. Řadu končíme PO.

31. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 6 PDS. PRPDS a střídáme 7 PDS ve vějířku a 8 PDS ve vějířku.

32. – 37. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 7 PDS. V jedné řadě háčkujeme PRDS a ve druhé háčkujeme PRPDS. Vějířek z 8-mi PDS háčkujeme do středu vějířku z předchozí řady. Řadu končíme PO.

Pozn. Navážeme černou přízí vně druhého klubíčka.

38. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 7 PDS. PRPDS a střídáme 8 PDS ve vějířku a 9 PDS ve vějířku.

39. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 8 PDS. V jedné řadě háčkujeme PRDS a ve druhé háčkujeme PRPDS. Vějířek z 9-ti PDS háčkujeme do středu vějířku z předchozí řady. Řadu končíme PO.

40. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 6 nebo 8 PDS (podle toho, jak se bude lem vlnit). Háčkujeme 3 PRDS kolem reliéfního sloupku a dále vějířek ze 7-9-ti PDS, podle toho, jak se lem vlní. Řadu končíme PO.

Pozn. Podle toho, jak chceme, aby se lem vlnil, přidáváme nebo ubíráme počet sloupků ve vějířku. Ve videu jsem dělala devět PDS, ale stačí 7 PDS.

41. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. Zde háčkujeme N za PDS, 6 nebo 8 PDS (podle toho, jak se bude lem vlnit). Háčkujeme 3 PRDS kolem reliéfních sloupků a dále vějířek ze 7-9-ti PDS, podle toho, jak se lem vlní. Řadu končíme PO.

42. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. N za KS, ŘO, KS do stejného očka, 4 ŘO, PRDS, 3 PRDS kolem prostředního reliéfního sloupku, PRDS, 4 ŘO, KS-ŘO-KS do středu vějířku. Opakujeme. Řadu končíme PO.

43. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku. N za KS pod ŘO, +3 ŘO, PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, 3 ŘO, KS pod ŘO+. Opakujeme vzor mezi znaménkem plus. Řadu končíme PO.

44. řada: N za KS, ŘO, +PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady, ŘO nad KS, KS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady+. Opakujeme vzor mezi znaménkem plus. Řadu končíme KS, ŘO a PO

45. řada: N za KS, +PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, PRDS, KS pod ŘO z předchozí řady+. Opakujeme vzor mezi znaménkem plus. Řadu končíme PO.

Šatovka, háček 6 mm 
46. – 52. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem celé šatovky. Řadu končíme PO.
53. – 54. řada: N za KS, háčkujeme PRKS do oček kolem celé šatovky. Řadu končíme PO.

Pozn. Pokud chceme delší šatovku, háčkujeme PRPDS do potřebné délky. Lem ukončíme řadami PRKS. (2-3 řady) Lem se mírně kroutí. Pokud nechcete rolovací lem, střídejte přední a zadní reliéfní krátké sloupky ve třech řadách. Šatovku a vějířky mírně vypneme. Šaty necháme vyvěsit.

Šatovka, horní lem, háček 6 mm, háčkujeme světlou barvou z prostředku druhého klubíčka.
1. řada: přízi navážeme v zádové části u rozparku. 2 ŘO, PRDS kolem PDS ze druhé řady. Překračujeme pružný řetízek. Háčkujeme PRDS i kolem PDS v rozích sedla. Řadu končíme PO.

2. – 5. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS kolem výstřihu. Řadu končíme PO.
6. řada: N za KS, háčkujeme PRKS do oček! kolem výstřihu. Řadu končíme PO.

Pozn. Pro rolák háčkujeme PRPDS do potřebné výšky. Podle otvoru ve výstřihu háčkujeme buď háčkem 6 mm (tím se otvor stáhne, rolák bude pevný) nebo 8 mm pro volnější rolák. Poslední řadu háčkujeme PRKS do oček!

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Šatovku dozdobíme štítkem. Rukávy jsem neolemovávala.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..