Štucl neboli rukávník Mink

28.1.2020

Našla jsem doma hodně staré fotky. Na jedné z nich měla moje mamča ruce v takovém tunelu z chlupaté látky a celý tento tunel měla zavěšený na krku. Říká se tomu štucl nebo rukávník. Tato vychytávka se nosí i dnes. A my si ji vyrobíme z příjemné efektní příze YarnArt Mink.

YarnArt Mink je 100% polyamid s heboučkým chloupkem. V jednom 50 gramovém klubíčku máme 75 metrů a příze je velmi oblíbená na medvídky. Já jsem z Mink háčkovala různé sety na focení nebo dečku pro miminko. Je nádherná, akorát, kdo není zvyklý háčkovat hmatem, potřebuje zpravidla vodící nitku. Pokud si ale krapet troufáte a nevadí Vám počítání, na rukávníku si můžete háčkování s touto přízí i bez vodící nitky vyzkoušet.

Rukávník je obdélník, který je přeložený napůl a sháčkovaný. Otvory pro ruce jsou háčkovány menším háčkem, ať do něj nefouká a pro jistotu jsem jej doplnila i šňůrkou na krk (YarnArt Macrame Cotton Lurex), pokud byste chtěli štucl využít například pro děti. Háčkováno bylo dvojmo, ať něco vydrží a hřeje. Velikost v návodu je ovšem dospělácká. Krásného efektu docílíte i použitím příze YarnArt Happy (obsahuje metalické vlákno).

Přízi YarnArt Mink věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do ČR. Moc děkuji. No a my se do rukávníku směle pustíme.

Štucl/rukávník Mink
Příze: YarnArt Mink, č. 334, na šňůrku YarnArt Macrame Cotton Lurex, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 3 klubíčka Mink, kousek z Macrame Cotton Lurex
Háček: 6 mm, 5 mm na lem
Rozměry: obdélník před sešitím 31 cm délka, 26 cm šířka, šňůrka podle potřeby
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý slupek
Háčkujeme po řadách tam a zpět, poslední PDS háčkujeme do náhrady, na začátku řady háčkujeme náhradu N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za PDS, 1 ŘO za KS. Šňůrka je háčkovaná jako pružný řetízek z PDS. Základy háčkování zde.

Štucl, Mink, zdvojená příze, háček 6 mm
1. řada: uháčkujeme řetízek 27 ŘO + 2 ŘO na otočení.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku, uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka (28 PDS).
3. řada – 31. řada: N za PDS, dále háčkujeme PDS do mezer (28 PDS), přízi neukončíme, pokračujeme v obháčkování kratších stran.

Obháčkování otvorů pro ruce, Mink, zdvojená příze, háček 5 mm
1. řada: N za KS, pomocí KS obháčkujeme otvor pro ruce pouze přízí Mink. Háčkujeme 1 KS na jednu vodorovnou řadu, na začátku a na konci řady háčkujeme 2 KS. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. řada: N za KS, KS do KS, končíme PO. Přízi ukončíme.

Stejné obháčkování provedeme na protilehlé straně.

Obdélník položíme před sebe, přeložíme na půl, tj. protilehlé delší strany jsou na sobě. Pokud budeme háčkovat šňůrku, tak ke zdvojené přízi Mink přidáme vlákno Macrame a sháčkujeme protilehlé konce dohromady pomocí KS. Převrátíme rukávník. Pokračujeme v háčkování šňůrky.

Šňůrka, Macrame Cotton Lurex, háček 5 mm
Využijeme konec Macrame, který jsme zaháčkovali do švu rukávníku. Dle videonávodu uháčkujeme pružný řetízek z polodlouhých sloupků nebo uháčkujeme ŘO v jedné řadě, přichytíme konec na protilehlé straně rukávníku a háčkujeme zpět pouze PO do řetízku. Pro ukončení nejdříve zaháčkujeme přízi pomocí PO do švu rukávníku, poté ji ukončíme.

Pozn. Šňůrka bývá namáhána vahou rukou v rukávníku a zpravidla povolí nošením. Z tohoto důvodu neháčkujeme šňůrku příliš dlouhou. Volný konec zapracujeme, resp. zaháčkujeme pomocí PO, aby používáním nedošlo k rozvázání volného konce šňůrky.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem, knoflíkem. Můžeme dozdobit přívěškem nebo bambulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..