Šaty Caravela

18.5.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduché šaty z bambusové viskózy. Budeme háčkovat z portugalské příze Rosarios 4 Caravela.

Rosarios4 Caravela je luxusní 100% bambusová viskóza s parádním leskem. Příze je jemná na omak a výborně se z ní háčkuje. Klubíčko má 100g/350m a hodí se  na jakékoliv letní oblečení. Na halenku počítám 1200 metrů, což jsou 3-4 klubka a  na šatičky potřebujeme cca 1500-1800m, což je 5-6 klubek. Rosarios4 Caravela pořídíte zde.

Přízi Rosarios4 Caravela jsme si představili v Podcastu povídání u klubíčka #61 a článek si můžete přečíst zde. Klubíčka Rosarios 4 Caravela v krásných barvičkách koupíte v e-shopu U Nezbedných klubíček.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče šatiček, tento střih se mi velmi osvědčil. Háčkujeme dva stejné pruhy, které budou po sháčkování na zádech a bocích tvořit základ horního dílu. V přední části mírně výstřih překřížíme. Na horní díl naháčkujeme tělo šatiček. Lem tvoří stejný vzor jako na horním díle šatů, takže je pak celkový vzhled kompaktní. Tělo šatiček můžete, ale nemusíte „ozdobit“ kytičkami. Materiál je úžasný a šaty nosíme rovnou na těle. Pozor – výrobek vlastní vahou a díky viskóze povolí cca 3-5 cm.
  • Co se týče vzoru, háčkujeme dlouhé a krátké sloupky a řetízková očka. V plné řadě, která následuje po kytičkách, vždy počítáme sloupky, abychom omylem neměli méně. Na těle šatů přidáváme a tvarujeme podle vlastní postavy. Zpravidla přidávám v oblasti žeber a dále v oblasti sníženého pasu.
  • Co se týče úpravy velikosti, důležité je trefit velikost předního dílu. Správnou délku pruhů změříme tak, že vedeme metr od spodní hrany zapínání podprsenky přes rameno přes prsa po spodní hranu podprsenky na předním díle. Pokud potřebujeme širší pruh, háčkujeme více řad vzoru. Pokud nechceme mít široký přední pruh a máte větší obvod než já (96 cm), doporučuji v boční části přidat jednu řadu kytiček na začátku a konci řady a vynechat cca 40 cm pro průramek, tj. v poslední řadě háčkujeme pouze na začátku a na konci řady. Takto vytvarujete vybrání v podpaždí. Délku šatů upravíme podle vlastní výšky postavy. Tyto šaty jsou háčkované na výšku 168 cm.  Základní počet ok potřebujeme dělitelný číslem 6 + 2 očka pro krajové sloupky.

TIPY PRO VÁS:
Po sháčkování horní části doporučuji často zkoušet. Přední výstřih může být pro někoho hodně hluboký. V tomto případě můžeme buď sešít nebo přiháčkovat šňůrky na zavazování.

Ať se Vám šaty Caravela podaří. Šaty budou skvělé s krátkou džínsovou bundou. Můžeme nosit s podpadky, sandálkami, ale klidně i na sportovno s teniskami. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou šatů Caravela? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #satycaravela nebo #topcaravela

ŠATY CARAVELA
Příze: Rosarios 4 Caravela, koupíte v e-shopu U Nezbedných klubíček
Spotřeba: 5 klubíček, barva 08 Smaragd
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: 90 cm přední délka
Háček: 3 mm a 2.5 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač
Časový rozpočet: cca 30 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
KSRK – tj. háček vedeme za nitku předchozího sloupku, za zadní nitku oka, protáhneme přízi přes obě oka a s nahozením dokončíme KS.
PDS – polodlouhý sloupek

1/2 předního dílu, háček 3 mm
1. řada: začínáme klasickým řetízkem v délce 155 oček + 2 oka na otočení.
2. řada: Háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme DS do každého očka. Včetně náhrady máme 156 DS. Otočíme.
3. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme 4 DS do následujících oček, 2 ŘO, dvě očka vynecháme. Vzor opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme poslední pátý DS do posledního očka.
4. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO do vzoru, očko přeskočíme a háčkujeme DS do DS, DS do DS, sloupek vynechat. +3 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO, sloupek vynechat, DS do DS, DS do DS, sloupek vynechat.+ Opakujeme vzor mezi znaménky. Na konci řady háčkujeme ŘO, očko vynechat a DS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: 2 ŘO místo DS. DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, DS pod ŘO. + 2 ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, DS pod ŘO+ Vzor mezi znaménky opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, DS pod ŘO a DS do očka náhrady. Otočíme.
6. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme 4 DS do DS a 2 DS pod ŘO. +4DS do DS, 2 DS pod ŘO.+ Vzor mezi znaménky opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2 DS pod ŘO, 4 DS do DS a DS do očka náhrady. Otočíme.
7. – 30. řada: opakujeme řady 3-6. V poslední řadě přízi neukončíme. Druhý díl háčkujeme z nového klubka.

Uháčkujeme 2/2 předního dílu.

Pozn. Pro větší obvod háčkujeme více řad. Můj pruh měl šířku 22 cm.

Sháčkování horního dílu, háček 3 mm
Položíme pruhy před sebe lícovou stranou nahoru. Přeložíme pruhy tak, že nahoře máme sklad a dole máme na sobě krátké strany pruhu, tj. lícová strana je uvnitř, rubová strana je vně. Sháčkujeme zádový díl pomocí pevných ok do výšky 5-ti opakování vzoru. Při sháčkování nabíráme zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Vznikne plochý šev.

Obháčkování výstřihu, háček 3 mm
1. řada: háčkujeme po rubové straně. Háčkujeme ŘO místo KS. Dále KS do každého očka.  Končíme KS do ŘO náhrady. Otočíme.
2. řada: háčkujeme po lícové straně. Háček vedeme za nitku oka, za zadní nitku sloupku, protáhneme přizi přes obě oka a s nahozením dokončíme KS. Dále háčkujeme KS RK, tj. háček vedeme za nitku předchozího sloupku, za zadní nitku oka, protáhneme přízi přes obě oka a s nahozením dokončíme KS. Vznikne ozdobná obruba. Na konci řady přízi ukončíme.

Sháčkování boků, háček 3 mm
Přetočíme vrchní díl na rubovou stranu. V rubové straně navážeme přízi na spodním okraji a sháčkujeme boční díly pomocí pevných ok do výšky 5-ti opakování vzoru. Při sháčkování nabíráme obě oka. Na konci řady přízi neukončíme, práci otočíme na lícovou stranu a rukávovým otvorem protáhneme klubíčko.

Lem rukávu, háček 2,5 mm
1. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS. Řadu končíme PO.
2. řada:  ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS RK. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Postup zopakujeme na protilehlé straně včetně sháčkování boků.

Naháčkování těla šatů, háček 3 mm
1. řada: Navážeme přízi v bočním švu. Háčkujeme 2 sloupky na jednu vodorovnou řadu. Háčkujeme KSRK. Řadu končíme PO.  Tuto řadu háčkujeme vždy stejnou barvou jako je vrchní část šatů. Jakmile doháčkujeme do přední části, cca 2 opakování vzoru na jednom i druhém předním díle přeložíme přes sebe a pomocí KSRK háčkujeme přes oba díly. Vznikne překřížení v přední části výstřihu. Dále pokračujeme KSRK. Řadu končíme PO.

Naháčkování těla šatů, háček 2.5 mm
2. řada: ŘO, KS za zadní nitku, PDS za zadní nitku. Dále háčkujeme DS za zadní nitku. Do další řady přejdeme vzorem.
3. – 8. řada: háčkujeme DS do očka. Můžeme uháčkovat vzor kytičky, tj. při háčkování řady uháčkujeme 2 ŘO, dva sloupky vynecháme. V další řadě háčkujeme DS, ale před okénkem vynecháme jeden sloupke, uháčkujeme 3 ŘO, KS pod ŘO a 3 ŘO a jeden sloupek přeskočíme a pokračujeme v DS do DS. V následující řadě háčkujeme DS pod ŘO, 2 ŘO nad KS a DS pod ŘO a pokračujeme v háčkování DS do DS. U další řady nezapomeneme háčkovat 2 DS pod ŘO a DS do prvního DS. Kytičky jsem háčkovala nepravidelně.

9. – 19. řada: háčkujeme DS do DS.
20. řada: rozšíříme každý dvacátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.
21. – 22. řada: háčkujeme DS do DS.

23. řada: rozšíříme každý dvacátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.
24. – 30. řada: háčkujeme DS do DS.
31. řada: rozšíříme každý dvacátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.

32. – 33. řada: háčkujeme DS do DS.
34. řada: rozšíříme každý dvacátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.
35. – 37. řada: háčkujeme DS do DS.

38. řada: rozšíříme každý třicátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.
39. – 41. řada: háčkujeme DS do DS.
42. řada: rozšíříme každý dvacátý sloupek, tj. háčkujeme dva DS do jednoho očka.

43. – 64. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě upravíme počet ok na počet dělitelný 6-ti. Na konci řady pět ok před koncem háčkujeme dva PDS, dva KS a PO. Takto ukončíme háčkování tzv. dokola. Práci otočíme a háčkujeme po rubové straně.

Spodní lem, háček 2.5 mm
65.  řada: 2 ŘO místo DS, dále 3 DS, 3 ŘO, dvě oka přeskočíme. +4 DS, 3 ŘO, dvě oka přeskočit.+ Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady končíme na ŘO a DS do očka náhrady. Končíme ve středu obloučku. Práci otočíme a háčkujeme v lícové straně. 
66. řada: ŘO místo KS, KS pod ŘO. 3 ŘO, sloupek vynecháme a háčkujeme DS do DS, DS do DS, sloupek vynecháme. +3 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO, sloupek vynechat, DS do DS, DS do DS, sloupek vynechat. + Opakujeme vzor do konce řady.  Na konci řady háčkujeme 3 ŘO a PO do KS. Otočíme na rubovou stranu. 

67. řada: PO, kterým se posuneme více pod oblouček. 2 ŘO místo DS, dále DS do DS, DS do DS, DS pod oblouček, 3 ŘO. + DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, DS pod ŘO, 3 ŘO. + Opakujeme vzor do konce řady.  Na konci řady háčkujeme 3 ŘO a PO. Práci otočíme a háčkujeme v lícové straně. 
68. řada: 2 ŘO místo DS. 2 DS pod ŘO a 4 DS do následujících sloupků. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Práci otočíme.
69. – 72. řada: háčkujeme stejně jako řady 65-68.
73. – 75. řada: háčkujeme po lícové straně. 2 ŘO místo DS. Dále DS do DS. Řadu končíme PO.

Spodní lem, háček 3 -4 mm
76. řada: ŘO místo KS, KSRK. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..