Šaty Vivid

15.5.2021

V dnešním návodu si uháčkujeme jednoduché šaty na plavky ze zbytku YarnArt Flowers Vivid, která Vám zůstala po háčkování svetříku.

YarnArt Flowers Vivid se prodává v 250 gramovém klubíčku s návinem 1000 metrů. Je to směs 55% bavlna a 45% akryl, čtyřnitka stočená do vlákna s pomalými přechody. Vivid = zářivý, takže i barvičky jsou velice živé, zářivé až neonové a budou slušet všem nejen na opáleném těle. Vivid se hodí na svetříky, topíky, šaty, tuniky, trička či sukně a šátkařky třeba na šátek, pončo, šálu či pléd.

YarnArt Flowers Vivid nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod www.bezvapleteni.cz, moc děkuji. My ostatní bez IČO zakoupíme na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jak vypadalo rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde a článek o klubíčcích YarnArt přečíst zde.

Z YarnArt Flowers Vivid jsme si uháčkovali svetřík, video návod zde. Jelikož jsme háčkovali zde dvou klubíček, určitě Vám zůstalo spoustu příze jako mně. Proto jsem vymyslela jednoduché šatičky na plavky, které právě parádně vyniknou na opáleném těle. Pokud jste háčkovali jinou velikost svetříku než je v návodu, zůstane Vám třeba na jednoduchý top na plavky. A pokud jste svetřík neháčkovali, na tyto šatičky Vám vystačí jedno čtyřnitkové klubíčko z „rodiny“ Flowers, Flowers Moonlight nebo Flowers Vivid, případě RoseGarden.

Háčkuji ze dvou zbytkových klubíček po svetříku:

  • začínáme sedlem
  • háčkujeme tak, aby nám navazovaly stejné barvy, tj. nejdříve spotřebuji jednu barvu prvního klubíčka, poté navážu stejnou barvou druhého klubíčka
  • po dokončení sedla, spojení v podpaždí a doháčkování jednou  barvou nejdříve olemujeme výstřih a rukávy, poté pokračujeme v háčkování těla šatů.

Háčkuji z jednoho klubíčka Flowers/RoseGarden:

  • začínáme sedlem
  • poté háčkujeme část zad po řadách tam a zpět a spojíme přední a zadní díl. Pokud potřebujeme jinou velikost, musíme přízi ukončit a nastavit i přední díl, poté teprve spojujeme podpaždí
  • po dokončení sedla a spojení podpaždí si rozmyslíme, zda-li olem chceme stejnou barvou, jako je horní část sedla (tj. přízi ukončíme a nejdříve olemujeme) nebo budeme olemovávat poslední barvou klubíčka (tj. pokračujeme v háčkování a olem provedeme nakonec)
  • po dokončení sedla pokračujeme v háčkování dle návodu, jen háčkujeme z jednoho klubíčka.

Co se týče šatiček  háčkovala jsem od sedla po řadách filetovými čtverečky, tj. kombinace dlouhých sloupků a řetízkových ok. Spoj filetových čtverečků je v rohu sedla, princip je stejný jako u svetříku, tj. řada končí dlouhým sloupkem. Nákres sedla a video naleznete pod textem. Zajímavostí tohoto sedla je to, že ačkoliv je háčkované jako do „čtverce“, díky naháčkování pár řad zadního dílu sedla dojde k posunutí přední části dopředu a vzniká výstřih.

Jakmile je hloubka průramku naháčkováním zadního dílu dostatečná, spojíme přední a zadní díl. V okamžiku kdy doháčkujeme barvu, při výměně klubíčka nejdříve obháčkujeme výstřih a průramky, poté navážeme barvou a pokračujeme v háčkování šatiček. Šaty postupně rozšiřujeme vždy v oblasti boků maximálně po jednom čtverečku. Zkoušela jsem rozšíření i po dvou čtverečcích a šaty dělaly cíp, což se mi nelíbilo.

Šaty háčkujeme do potřebné délky, buď podle dostupnosti zbytkových klubíček, které nám zůstaly po háčkování svetříku Vivid, nebo podle dostupnosti nového klubíčka, případně vlastní velikosti. Pokud nechcete šatičky, stačí skončit v potřebné délce a můžete vytvořit tuniku případně top. Základní řetízek rozšiřujeme počtem 8 oček, tj. 4 nové čtverečky. Pozor – Flowers je čtyřnitka. Pokud budete háčkovat z jiného typu duhového klubíčka (třínitka), bude potřeba vzorek mírně přepočítat, tj. na uvedenou velikost přidat oček v sedle. No a my se pustíme do práce, jde to velice rychle.

Šaty Vivid
Příze: YarnArt Flowers Vivid č. 506, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 zbytková klubíčka stejné barvy (po svetru Vivid) nebo jedno klubíčko 250g/1000m
Háček: 3 mm , 2 mm
Rozměry: velikost 40-42, výška průramku sedla cca 22 cm, šířka sedla po spojení 42 cm, spodní šířka 60 cm, celková přední délka 86 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 4xoznačovač
Časový rozpočet: cca 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek (při zakončení háčkování)
pikotka – tři ŘO spojené PO

10 cm = 7 filetových čtverečků na mé utahování

Šaty háčkujeme od sedla, viz nákres pod textem.  Řada končí DS do třetího očka náhrady a díky domu zůstaneme v polovině obloučku (vyhneme se pevným okům). Řada začíná náhradou, tj. 3 ŘO místo prvního DS a pokračují 2 ŘO do vzoru. Po spojení předního a zadního dílu sedla háčkujeme tzv. dokola a přidáváme v každé druhé řadě nepravidelně v boční části na každé straně jeden čtvereček. Jakmile máme šaty dostatečně široké, háčkujeme opět dokola. Lemy háčkujeme DS po řadách. Řada začíná náhradou N – 2/3 ŘO místo prvního DS (podle toho, jak utahujete) a končí PO. Poslední řadu tvoří KS a pikotky. Náhrada N – 1 ŘO místo KS a řada končí PO.

Šaty, sedlo, háček 2 mm
1. řada: 12O ŘO pružného řetízku + 5 ŘO na otočení

Šaty, sedlo, háček 3 mm
2. řada: do duhého očka pružného řetízku vedeme háček a uháčkujeme filetový čtvereček DS, 2 ŘO, očko řetízku přeskočíme. Uháčkujeme 15 čtverečků (včetně prvního s náhradou) a háčkujeme 5 ŘO – DS do stejného očka, jako je poslední DS. Pod 5 ŘO vložíme označovač, je to druhý roh sedla.

Pokračujeme 2 ŘO, očko přeskočit a do následujícího DS a opět háčkujeme 15 filetových čtverečků a uháčkujeme 5 ŘO – DS do stejného očka, jako je poslední DS. Pod 5 ŘO vložíme označovač, je to třetí roh sedla.

Pokračujeme 2 ŘO, očko přeskočit a do následujícího DS a opět háčkujeme 15 filetových čtverečků a uháčkujeme 5 ŘO – DS do stejného očka, jako je poslední DS. Pod 5 ŘO vložíme označovač, je to čtvrtý roh sedla.

Pokračujeme 2 ŘO, očko přeskočit a do následujícího DS a opět háčkujeme 15 filetových čtverečků. Na konci řady háčkujeme poslední DS do prvního očka pružného řetízku, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady, čímž zůstaneme ve středu obloučku – doháčkovali jsme první roh sedla.

Pozn. V rozích sedla háčkujeme 4 nebo 5 ŘO podle utahování

3. – 9. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru. První DS háčkujeme do třetího očka náhrady z předchozí řady. Dále 2 ŘO, DS do DS. V rozích háčkujeme DS-5ŘO-DS pod ŘO (máme tam označovač). Pokračujeme 2 ŘO a DS do DS. na konci řady háčkujeme DS do DS, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady, čímž se dostaneme do středu obloučku – doháčkujeme první roh sedla.

Pozn. POZOR ve třetí řadě! Na konci řady háčkujeme DS do DS, 2 ŘO a poslední DS pod oblouček – zkontrolujeme, že máme 17 filetových okének.

Šaty, prodloužení zadní části sedla, háček 3 mm
Jakmile skončíme uprostřed obloučku v rohu, práci otočíme a budeme háčkovat po řadách tam a zpět, dokud nenaháčkujeme potřebnou délku průramku.

10. – 17. řada: N za DS (2/3 ŘO podle utahování), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, atd. Na konci řady končíme v desáté řadě DS pod ŘO v rohu sedla. V následujících řadách DS do druhého/třetího očka náhrady. Máme 31 filetových okének. Sedlo vyzkoušíme! nebo přiměříme k šatům – klasickému tílku.

Pozn. Pokud háčkujeme ze dvou klubíček, kdykoliv mezi 10. – 17. řadou nám dojde barva, nejdříve novou barvou olemujeme výstřih a průramky, poté pokračujeme v háčkování těla šatů.

Pozn. Pokud potřebujete rozšířit zadní díl, tak hned v desáté řadě pod ŘO v rohu sedla háčkujte DS-2 ŘO a DS a tím si rozšíříte počet filetových okének z 31 na 33.

18. řada: ŘO, 7/8 oček pružného řetízku a spojíme se pomocí DS do třetího ŘO v rohu sedla s předním dílem. Pokračujeme 31 filetových okének na předním díle a po posledním DS v rohu sedla háčkujeme 7/8 oček pružného řetízku. Spojíme se pomocí DS se zádovým dílem (háčkujeme do očka) a pokračujeme 31 filetových okének na zadním díle. Řadu neukončíme PO, ale pokračujeme v háčkování filetových čtverečků. Umístíme sem označovač. Háčkujeme tzv. dokola, vyhneme se švu.

19. řada:  háčkujeme první DS do ŘO/prvního očka pružného řetízku a v podpaždí uháčkujeme 4 filetová okénka, pokračujeme 31 filetových okének a ve druhém podpaždí opět uháčkujeme 4 filetová okénka, pokračujeme na zádovém díle 31 filetových okének. Celkem máme 70 filetových okének.

20. – 26. řada: háčkujeme filetová okénka dokola (70).

27. řada: cca opticky uprostřed průramků na každé straně na boku šatů rozšíříme ve vzoru, tj. háčkujeme DS-2ŘO-DS do jednoho DS (vznikne jakoby slzička) a pokračujeme vzorem. V řadě máme 72 filetových čtverečků.

Pozn. Druhý způsob rozšiřování je ukázán ve videu.

28. řada: háčkujeme filetová okénka dokola (72).

Pozn. Pokud potřebujete celkově rozšířit více, z rozšiřováním můžete začít již od 21. řady, tj. získáte celkem 3 x 2, tj. šest filetových čtverečků navíc.

29. – 61. řada: háčkujeme řady 27 a 28, přičemž rozšiřování provádíme nepravidelně v oblasti průramku, tj. jednou opticky uprostřed průramku, jednou 3-4 čtverčky vlevo od optického středu průramku a jednou 3-4 čtverčky vpravo od optického  středu průramku. Tím se vyhneme vytvoření cípu.

62. – 80. řada: háčkujeme pouze filetové čtverečky bez přidávání. Celkem máme 104 čtverečků.

81. řada: háčkujeme filetové čtverečky. Jakmile máme 100 filetových čtverečků začínáme tzv. ubírat ve výšce čtverčku, tj. háčkujeme PDS – 2 ŘO,  PDS – 2 ŘO, KS – 2 ŘO , KS – 2 ŘO a končíme PO, PO.  Přízi neukončíme, pokračujeme lemem.

Olem spodní části šatů, háček 3 mm
82. – 83. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, opakujeme, řadu končíme PO.
84. řada: N za KS, háčkujeme KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO a PO do KS. Opakujeme vzorek, řadu končíme PO.

Olem šatů, výstřih, háček 3 mm
1. řada: začínáme v zadní části šatů, kde je „šev“ sedla. Háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a háčkujeme N za DS, dále DS do každého očka. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, háčkujeme KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO a PO do KS. Opakujeme vzorek, řadu končíme PO.

Olem průramek, háček 3 mm
1. řada: začínáme v zadní části šatů, kde je „šev“ sedla. Háček vedeme jednou za DS  a jednou do spojovacího očka čtverčků, opakujeme. Do pružného řetízku háčkujeme DS do jednoho očka. Řadu končíme PO.

Pozn. Pokud nás olem průramku táhne, při olemu  střídáme 2 DS pod DS a 1 DS do spojovacího očka, následně DS pod DS a 1 DS do spojovacího očka.

2. řada: N za KS, háčkujeme KS, KS, KS, pikotka, tj. 3 ŘO a PO do KS. Opakujeme vzorek, řadu končíme PO.
Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze, dozdobíme např. cedulkou.

INSPIRACE PRO VÁS OD VÁS

Chlubící vlákno s šatičkami či variacemi na šatičky Vivid naleznete ve FB skupince zde.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..