Svačinové látkové ubrousky – retro osmdesátých let. Měla jsem je do první a druhé třídy. Chleba se do ubrousku zabalil a ten se vložil do igelitového sáčku. Ubrousek se po návratu ze školy hodil do prádelního koše a igelitový sáček se mohl použít znovu. Tak nějak to k té době patřilo. Šetřit.
Alobal byl nedostatkové zboží, plastové pytlíky byly poměrně drahé a potravinová folie asi teprve čekala na patent. Látkový ubrousek na svačinu, na kterém se dalo pohodlně posvačit, ať není lavice upatlaná od marmelády, patřil do aktovky každého prvňáčka a mám takový dojem, že se to i poctivě kontrolovalo. Když jsem někdy v březnu procházela věci po rodičích, můj látkový ubrousek na mne vykoukl ze skříně. Vzpomínky. Ubrousek – věčně zamazaný, plný drobků, mix vůně od másla po paštiku, ale patřilo to k té době, k prvním školním dnům. A jelikož se nám prázdniny šmahem chýlí ke konci, říkala jsem si, že se pokusím o takový ubrouskový revival.
Předesílám, že tento styl není pro každého. Ale Ti, kteří nechtějí denně balit sváču do alobalu nebo folie, nebo jsou prostě vyznavači kulturního stolování, může být toto zajímavá alternativa, jak naší planetě a přírodě krapet ulevit. Ač nemám prvňáčka, ubrousky si budu nosit do práce se svačinou a moc se na to těším.
VIDEO NÁVOD
Háčkovaná část je babiččin čtverec, který jsem háčkovala z příze Chemlonka Ariadne Laguna (bavlna/hedvábí, 50g/165 m). Osobně doporučuji zůstat u přírodních přízí typu bavlna a podle toho nakombinovat látkovou část.
Na látkový čtverec jsem chtěla použít látku s voděodolným zátěrem. Látku na „venkovní“ účely jsem nechtěla, přeci jen v tom bude jídlo, takže jsem sáhla po kombinaci 80% bavlna 20% polyester a dřevěný dekor je 100% plátno s vyšší gramáží, zakoupeno v kamenném obchodě, ale mají webovku TextilCentrum.cz. Látka se mi zdála pevná, příjemná a vypadá i odolně, tj. že rychle „nepropustí“ nehodu s máslem. V obchodě jsem cílila na zbytky. Přeci jenom rozměr 32 x 32 cm nepotřebuje celý půl metr. Ubrousek se ve středu zabezpečuje čtverečkem suchého zipu, ale pokud nemáte, určitě Vám udělá službu jak stužka, tak větší knoflík.
TIP na povoskování látky – teď budu s dovolením citovat radu paní Ivča Iva Ivana: „Povoskovanou látku jsem si zkusila vyrobit takto: Vosk od včelaře jsem si rozpustila nad vodní lázní. Připravila jsem si na plech pečící papír, na něj položila látku, a pak jsem vosk na látku nanášela štětcem. Dala do trouby. Teplota 80-90 stupňů, jen pár minut. Vyndala a nechala vychladnout na plechu. Je pak dobré se podívat proti světlu, aby byl vosk všude. Když někde chybí, doplním a na chvilku dám do trouby. Dělala jsem jich několik, tak jsem vosk, co zbyl na pečícím papíru, nechala a pokračovala.
Dá se obejít rozpuštění vosku tím, že vosk nastrouháte na ubrousek, ale stejně jsem neměla vosk všude, takže způsob se štětcem používám raději. Využívám látku na mnoho věcí, např. zakrytí mísy s těstem, na parmazán v lednici, svačinky atd. Vosk vydrží cca měsíc, mytím se vrstva vosku ztenčuje, měl by se omývat jen ve vlažné vodě, a pak prý vosk vydrží i déle. Když to budete dělat ze svíček z včelího vosku, co si koupíte v obchodě, budou mít ubrousky nažloutlou barvu.“
Ubrousek může sloužit jako podložka na sváču školákovi, ale bude i krásným handmade doplňkem na gardenparty, piknik, nebo jako dárek pro svatební hosty.
Svačinový retro ubrousek
Příze: Chemlonka Ariadne LAGUNA, 1 klubíčko a část ze druhého (ze tří uděláte ubrousky dva), přízi zakoupíte za super cenu na www.chemlonka.cz
Rozměry: 32 x 32 cm háčkovaný čtverec, látka před záhybem cca 32 x 32 cm, látku jsem stříhala cikcak nůžkami, rozměr po našití cca 29 x 29 cm
Háček: 3 mm
Štítek nebo cedulka na dozdobení, suchý zip – čtvereček, šicí stroj
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky
MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS3 – tři sháčkované dlouhé sloupky
Ubrousek je háčkovaný ze středu, řada končí ve středu obloučku a začíná náhradou N, tj. 3 ŘO za DS, který se spolu s dalšími dvěma DS spojí do DS3.
Základy háčkování naleznete zde.
Háčkovaný ubrousek, Laguna, háček 3 mm
1. řada: do volného MK uháčkujeme DS3, 2 ŘO. Opakujeme až máme 8 DS3. Končíme ŘO a PDS, kdy háček vedeme do prvního spojeného očka prvního DS3. Tím se dostaneme jakoby do středu „obloučku“, který bude tvořit jeden ze čtyř rohů ubrousku. Nákres čtverce pod textem.
2. řada: DS3, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, dále 2 ŘO, 3 DS pod ŘO, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, dále 2 ŘO, 3 DS pod ŘO, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, dále 2 ŘO, 3 DS pod ŘO, 2 ŘO, končíme v rohu a doděláme DS3 ŘO a PDS do prvního spojeného očka prvního DS3, opět končíme jakoby ve středu obloučku.
3. řada: DS3, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, roh ubrousku DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, končíme v rohu a doděláme DS3 ŘO a PDS do prvního spojeného očka prvního DS3, opět končíme jakoby ve středu obloučku.
4. – 13. řada: opakujeme řadu tři.
14. – 15. řada: DS3, +2 ŘO, DS pod ŘO, dále DS do DS, řadu jedné strany končíme DS pod ŘO, 2 ŘO, roh ubrousku je stejný, tj. DS3 3 ŘO a DS3 pod ŘO z předchozí řady+ a dále pokračujeme od znamínka plus. Končíme v rohu a doděláme DS3 ŘO a PDS do prvního spojeného očka prvního DS3, opět končíme jakoby ve středu obloučku.
Obloučkový olem, Laguna, háček 3 mm
16. řada: N za DS, dále 4 DS do rohu, do prvního DS uděláme KS, dvě očka vynecháme, do třetího uháčkujeme vějířek z pěti DS, dvě očka vynechat, do třetího uháčkujeme KS, opakujeme. Řadu jedné strany končíme jak se jeví tak, abychom v rohu ubrousku mohli udělat 7 DS. Pokračujeme s olemem dalších stran.
Dokončení
Zapošijeme volné konce. Ustřihneme čtverec látky cikcak nůžkami, žehličkou si připravíme záhyb, pomocí špendlíků připevníme rub látky na rub ubrousku. Přišijeme na stroji. Ustřihneme si čtvereček suchého zipu. Jeden čtvereček přišijeme na látkovou část do cípu čtverce. Na protilehlou stranu přišijeme protikus, ale na háčkovanou část. Takto budeme schopni ubrousek zabalit jakoby do balíčku. Ubrousek jsem dozdobila cedulkou, nebo knoflíčkem.
Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit!
Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:
- Facebooková stránka Krampolinka Háčkování Crochet (sdílení návodů);
- Facebooková skupinka Krampolinka Háčkování Crochet for Anyone (uzavřená skupinka);
- Instagramový účet Krampolinka Háčkování Crochet (tvoření);
- YouTubový kanál Krampolinka Háčkování Crochet (videa);
- Podcast Povídání u klubíčka.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Katka
No Comments