Svetr Elenev

25.2.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý svetřík na rozepínání z příze Himalaya Everyday v kombinaci s VlnaHep Elen Baby Batik.

Himalaya Everyday je takový evergreen mezi klubíčky. 100% antipillingový akryl v nádherných barvách je v dostání v klubíčku 100g/250m. Je ideální od jara do podzimu na vše, co Vás napadne. Antipillingová úprava zabezpečí, že výrobek nebude žmolkovat. Akrylová příze hřeje a je nekousavou alternativou k přízím s podílem vlny. Navíc je Everyday k dostání ve spoustě variant a provedení, viz stránka tureckého výrobce. Přízi zakoupíte na MojeGalanterka.cz a video z rozbalování balíčku naleznete zde.

VlnaHep Elen Baby Batik je novinková záležitost. Klubíčko má 100g/250m a je to 100% antpillingový akryl. Díky návinu jsem vyzkoušela tyto dvě příze zkombinovat a jdou krásně silou a vzhledem k sobě. Baby Batik má krásné melírky a je z produkce českého výrobce. Vzájemně můžeme dále kombinovat i Elen Baby nebo Alize Baby Best nebo Alize Baby Best Batik.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat od kruhového sedla po řadách tam a zpět. Jakmile dosáhneme na potřebnou délku sedla, sháčkujeme sedlo v podpaždí a dále háčkujeme jen dlouhé sloupky po řadách tam a zpět. Šířku svetru si upravíme přidáváním sloupků ve vějířku vzoru. Rozšiřujeme na obvod boků. Jakmile máme potřebnou délku svetru, uháčkujeme spodní patent, horní lem a boční lemy s knoflíkovými dírkami. Co se týče rukávů, háčkujeme dokola bez ukončení řady. V průběhu háčkování jsem rukávy nezužovala, zúžení je až těsně před patentem. Na patentech se střídají přední a zadní reliéfní dlouhé sloupky. Vzor vypadá jako pletený a při střídání barev vznikne zajímavé vzorování.

Na sedle se střídají vějířky z dlouhých sloupků a každá řada je háčkovaná jinou barvou. Pro takto barevné sedlo potřebujeme VŽDY tři barvy, abychom mohli háčkovat tam a zpět a střídání barev pohodlně vycházelo. Barvu vždy přetahujeme do další řady, doporučuji mrknout na video. Rozšiřování v sedle je velice jednoduché. Postupně přidáváme sloupky ve vějířcích, což je i tip, jak sedlo zvětšit – rozšířit. Sedlo končíme tou barvou, kterou budeme háčkovat jednobarevnou část těla svetru a končíme vějířky, které tvoří 5 DS.

Návod je zpracován na mé utahování a svetr odpovídá velikosti 40-42.  Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se svetrem Elenev podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti, a že si radíte navzájem.

Svetr Elenev
Materiál: Himalaya Everyday, barva šedozelená a ledově růžová, VlnaHep Elen Baby Batik, barva zakoupíte na Mojegalanterka.cz
Spotřeba: 1 klubíčko růžová Everyday 70057, 1 klubíčko Baby Batik 5117, 5 klubíček šedozelená Everyday 70064
Háček: 5 mm, 4.5 mm a 4 mm
Rozměry: 49 šířka podpaždí, 57 směrem k bokům, přední délka 65 cm, délka rukáv od sedla 51 cm
Velikost: dámská 40-42
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, 7x dřevěné knoflíky průměr 3cm, 7x označovač, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PO – pevné oko

Postup:
Uháčkujeme pružný řetízek + 2 očka na otočení. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Zdvojíme každé očko a od třetí řady aplikujeme vzor vějířků. Na začátku řady háčkujeme náhradu „N“, tj. 2 ŘO místo prvního sloupku, dále DS k náhradě a pokračujeme vzorem. Na konci řady háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem udržujeme rovnost stran. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Vyhneme se švu. V poslední řadě rukávu při sháčkování končíme na polodlouhé, krátké sloupky a pevné oko. Lem na rukávu háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a končí PO.

Svetr – sedlo, háček 4,5 mm, zelená
1. řada: 55 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme.
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 DS do každého očka pružného řetízku. Otočíme. (110)

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, zelená (barva 1)
3. řada: N místo prvního DS, do očka k náhradě vedeme háček a uháčkujeme DS. (takto začínáme každou řadu). +Háček vedeme do třetího očka, kde uháčkujeme 3 DS+. Opakujeme vzor do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Před dokončením DS připojíme novou barvu. Otočíme. Máme základ pro 36 sloupců.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, batik (barva 2)
4. řada: N za DS, DS do očka k náhradě.  Překročíme první vějířek a mezi první a druhý vějířek háčkujeme 3 DS. Opakujeme vzor do konce řady.  Poslední vějířek háčkujeme po posledním vějířku i do poslední mezery. Končíme DS do druhého očka. Před dokončením DS připojíme novou barvu. Otočíme.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, růžová (barva 3)
5. řada: N za DS, DS do očka k náhradě.  Překročíme první vějířek a mezi první a druhý vějířek háčkujeme 4 DS, mezi následující vějířky háčkujeme 3 DS. Opakujeme vzor do konce řady.  Poslední vějířek háčkujeme po posledním vějířku i do poslední mezery. Končíme DS do druhého očka, ale při vedení háčku do druhého očka už přetáhneme zelenou barvu (barva 1). Před dokončením DS dokončíme barvou 1. Otočíme.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, zelená (barva 1)
6. řada: N za DS, DS do očka k náhradě.  Překročíme první vějířek a mezi první a druhý vějířek háčkujeme 4 DS. Opakujeme vzor do konce řady.  Poslední vějířek háčkujeme po posledním vějířku i do poslední mezery. Končíme DS do druhého očka, ale při vedení háčku do druhého očka už přetáhneme batikovou barvu (barva 2). Před dokončením DS dokončíme barvou 2. Otočíme.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, batik – růžová – zelená
7. – 13. řada: střídáme barvy 1 až 3 a háčkujeme vějířky ze 4 DS. Pokud se sedlo kroutí, přizpůsobíme počet sloupků ve vějířku. Řada začíná N za DS, DS k náhradě. Řada končí DS do druhého očka náhrady, kdy nezapomeneme přetahovat novou barvu. Před dokončením DS dokončíme další barvou. Otočíme.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, růžová (barva 3)
14. řada: N za DS, DS do očka k náhradě.  Překročíme první vějířek a mezi první a druhý vějířek háčkujeme 5 DS, mezi následující vějířky háčkujeme 4 DS. Opakujeme vzor do konce řady.  Poslední vějířek háčkujeme po posledním vějířku i do poslední mezery. Končíme DS do druhého očka, ale při vedení háčku do druhého očka už přetáhneme zelenou barvu (barva 1). Před dokončením DS dokončíme barvou 1. Otočíme.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm, zelená (barva 1)
15. – 16. řada: N za DS, DS do očka k náhradě.  Překročíme první vějířek a mezi první a druhý vějířek háčkujeme 5 DS. Opakujeme vzor do konce řady.  Poslední vějířek háčkujeme po posledním vějířku i do poslední mezery. Končíme DS do druhého očka. Od tohoto místa dále pokračujeme zelenou barvou (tou barvou, kterou bude tělo svetru).

Spojení sedla, háček 5 mm, zelená (barva 1)
17. řada: rozdělení sloupců – 5 přední díl – 8 rukáv – 10 zadní díl – 8 rukáv – 5 přední díl. N za DS, DS k náhradě. Budeme háčkovat do všech pěti DS z vějířku plus DS mezi vějířky. Opakujeme na 5-ti sloupcích. (32 DS) V podpaždí háčkujeme 4 řetízková očka pružného řetízku. Připojíme přední díl se zadním dílem pomocí DS. Opakujeme háčkování DS do všech pěti DS z vějířku plus DS mezi vějířky. Opakujeme na 10-ti sloupcích (61). V podpaždí háčkujeme 4 řetízková očka pružného řetízku. Připojíme zadní díl s předním dílem pomocí DS. Opakujeme háčkování DS do všech pěti DS z vějířku plus DS mezi vějířky. Opakujeme na 5-ti sloupcích. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. (32) Otočíme.

18. řada: N za DS, DS k náhradě. Dále háčkujeme DS do očka. V podpaždí háčkujeme do prvního ŘO a dále do čtyřech oček pružného řetízku. Dále pokračujeme DS do DS. Na konci řady poslední sloupek jakoby přeskočíme a háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (135 DS)
19. řada: N za DS, DS k náhradě. V této řadě budeme rozšiřovat. Do každého desátého sloupku háčkujeme dva DS. Rozšíříme 13x. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (148 DS)
20. – 28. řada: N za DS, DS k náhradě. Háčkujeme DS do DS. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (148 DS)

29. řada: N za DS, DS k náhradě. V této řadě budeme rozšiřovat. Do každého patnáctého sloupku háčkujeme dva DS. Rozšíříme ale jen 8x. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (156 DS)
30. – 47. řada: N za DS, DS k náhradě. Háčkujeme DS do DS. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (156 DS)

Pozn. Počet řad a rozšiřování přizpůsobíme výšce a šířce postavy.

Svetr – spodní lem, háček 5 mm (4.5 -4 mm), zelená (barva 1)
48. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Před dokončením DS dokončíme barvou 2. Otočíme.

Svetr – spodní lem, háček 5 mm (4.5 -4 mm), batik (barva 2)
49. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví. PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Před dokončením DS dokončíme barvou 3. Otočíme.

Svetr – spodní lem, háček 5 mm (4.5 -4 mm), růžová (barva 3)
50. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví. PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady, přetáhneme barvu. Před dokončením DS dokončíme barvou 1. Otočíme.
51. – 54. řada: opakujeme řady 48-49 a střídáme barvy. Končíme zelenou barvou. Příze ukončíme.

Svetr – rukáv, háček 4,5 mm, zelená (barva 1)
1. řada: Budeme začínat v zadní části svetru. Háček vedeme do očka pružného řetízku, uháčkujeme ŘO. Do dalších oček háčkujeme DS. Dále háčkujeme DS za nitku, DS za DS, kterým jsme spojovali přední a zadní díl a přejdeme na háčkování rukávové části. Pozor tady je změna – budeme háčkovat do čtyřech DS z vějířku a pátý sloupek je do mezery mezi sloupky.  Jamile doháčkujeme na konec řady, háčkujeme DS za DS, kterým jsme se připojili a pro háčkování dokola háčkujeme mezi ŘO a první DS a uháčkujeme DS. Od následujícího sloupku háčkujeme DS do oček. Řadu tedy neukončujeme a pokračujeme v háčkování tzv. dokola/beze švu.
2. – 36. řada: háčkujeme DS do DS. V poslední řadě, čtyři očka do konce háčkujeme PDS, PDS, KS, PO, čímž zarovnáme hranu háčkování dokola.
37. řada: N za DS, v této řadě sháčkujeme každý třetí a čtvrtý sloupek do jednoho sloupku. Tím zredukujeme počet sloupků. Řadu končíme PO.

Svetr – rukáv – lem, háček 4 mm, zelená (barva 1)
38. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS (i kolem sháčkovaných sloupků z předchozí řady). Řadu končíme PO. Před dokončením vyměníme barvu.

Svetr – rukáv – lem, háček 4 mm, batik (barva 2)
39. řada: N za DS, háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO. Před dokončením vyměníme barvu.

Svetr – rukáv – lem, háček 4 mm, růžová (barva 3)
40. řada: N za DS, háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO. Před dokončením vyměníme barvu.
41. – 44. řada: opakujeme řady 38. – 40. a střídáme barvy. Končíme zelenou barvou. Příze ukončíme.

Svetr – lem kolem krku, háček 4.5/4 mm, zelená (barva 1)
1. řada: Navážeme přízi v očku pružného řetízku, kde je suk. Začínáme N za DS a háčkujeme PRDS a ZRDS, přičemž vedeme háček do řady, kde jsou dlouhé sloupky. Háčkujeme každý DS. Na konci řady háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
2. – 8. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví. PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Svetr – boční lem, háček 4.5/4 mm, zelená – batik – růžová (barva 3)
Nejdříve uháčkujeme lem, kde budeme mít knoflíky. V tomto případě háčkujeme stejný postup, viz níže, tj. 1-7 řady, střídáme barvy, jen neháčkujeme otvory pro knoflíkové dírky.

Svetr – boční lem – knoflíkové dírky, háček 4.5/4 mm, zelená (barva 1)
1. řada: háček vedeme do krajového očka, navážeme zelenou přízi (tu barvu, kterou je tělo svetru). N za DS, háčkujeme DS do první mezery. Dále háčkujeme schéma 2 DS – DS. Opakujeme po celé délce zapínání. Končíme DS do krajového očka. Před dokončením DS protáhneme novou barvu. Otočíme.

Svetr – boční lem – knoflíkové dírky, háček 4.5/4 mm, batik (barva 2)
2. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví. PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Před dokončením sloupku protáhneme další barvu. Otočíme.

Svetr – boční lem – knoflíkové dírky, háček 4.5/4 mm, růžová (barva 3)
3. řada: rozpočítáme si místa, kde chceme mít knoflíky. Podle toho vynecháváme jeden reliéfní sloupek, který nahradíme 1+2ŘO. N za DS, dále háčkujeme jak se vzor jeví. PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. V mém případě jsem vynechávala každý šestý PRDS pro knoflíkovou dírku, který jsem nahradila 2 ŘO. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady, přetáhneme barvu. Před dokončením DS protáhneme novou barvu. Otočíme.
4. – 7. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví. Háčkujeme PRDS do předního vystouplého sloupku, ZRDS do upozaděného sloupku. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Před dokončením sloupku protáhneme další barvu. V poslední řadě příze ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme knoflíky a štítek.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Top 5 návodů za březen 2023 - www.krampolinka.cz 31.3.2023 at 18:11

    […] Svetr Elenev, video návod zde […]

  • Reply Novinky Vlna Hep na sezónu 2023-2024 9.8.2023 at 12:48

    […] Svetr ELENEV, video návod zde  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..