Svetr Pobřeží

9.4.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme dámský svetřík z duhového klubíčka s názvem Pobřeží.

Duhové klubíčko Pobřeží  je duhové klubíčko třínitka, 50% bavlna a 50% akryl, které jsem si ale nechala namotat navíc s lurexovým vláknem a viskózou. Vzniklo klubko 3+1+1.  Moje klubíčko má 300g a cca 1500 m. Viskóza a lurex dodaly klubíčku lesk a slavnostní ráz. Rozhodla jsem se, že si uháčkujeme svetřík s kruhovým sedlem, vzdušným vzorem a 3/4 rukávem. Háčkovala jsem háčkem 4 mm. Pokud bych volila hustší vzor typu mech nebo skoromech, zvolila bych háček 5 mm. U klasické třínitky bych použila háček 3 mm. Pokud na svetřík zvolíte klasickou třínitku, musíte přidat počet ok základního řetízku a věnovat pozornost způsobu přidávání.

Duhové klubíčko Design Yarn Pobřeží pořídíte v e-shopu Hravá klubka. Balíček s klubíčkem jsme si představilo v podcastu Povídání u klubíčka #73 a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetříku, háčkujeme pružný řetízek a lem kolem krku. Z tohoto důvodu jsem nemusela odmotávat první barvu. Dále jsem pokračovala v háčkování kruhového sedla, které v podpaždí spojíme. Dále si odmotáme 5 barevných přechodů, které zvážíme na digitální váze. Hmotnost jednoho klubíčka rozdělíme na třetiny. Z každé třetiny háčkujeme rukáv, tělo svetru a druhý rukáv. Pokud chceme mít širší barevný pruh na těle svetru, hmotnost klubíčka rozděláme na čtvrtiny. Z jedné čtvrtiny háčkujeme rukáv, ze dvou čtvrtin tělo svetříku a z poslední čtvrtiny druhý rukáv.  Klubíčka postupně vážíme, abychom měli jistotu, že nám nepochybí barevný přechod.
  • Co se týče vzoru, budeme opakovat tři řady, takže tento svetřík řadím do kategorie pro začátečníky. Po každé řadě otáčíme, aby nám šev sedla neubíhal. Kruhová sedla háčkujeme zpravidla krapet delší než obdélníková ranglánová sedla. Doporučuji přiměřovat nebo zkoušet. Každá můžeme mít délku sedla rozdílnou podle výšky postavy nebo poprsí.
  • Co se týče úpravy velikosti, potřebujeme počet ok dělitelný dvěmi. Pro tuto velikost jsem začala pružným řetízkem v délce 120 ok. Doporučuji několikrát přepočítat základní řetízek. Obecně platí pravidlo – uháčkujte tak velký základní řetízek, aby po uháčkování lemu svetru a jeho spojení jste otvorem prostrčili hlavu. Čím více ok, tím volnější výstřih. Pokud se nám kraje sedla začnou stáčet nahoru znamená to, že máme sedlo málo rozšířeno. Pokud se kruhové sedlo vlní, máme moc sloupků. Nesrovná se to, doporučuji vypárat. Délku rukávů a délku těla svetříku přizpůsobíme množství příze nebo vlastní výšce.

TIPY PRO VÁS:
Přiměřujte a zkoušejte. Každá postava chce jiný počet řad kruhového sedla. Po spojení v podpaždí Vám musí být sedlo pohodlné. Pro spojení sedla v podpaždí doporučuji max tři-čtyři oka. Čím více ok, tím širší rukáv a tím více budete muset rukáv zúžit.

Ať se Vám svetřík Pobřeží podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou svetříku Pobřeží? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrpobrezi.

SVETR POBŘEŽÍ
Příze: Duhové klubíčko Desing Yarn Pobřeží 3+2 nitka od Hravá klubka (případně si můžete nechat namotat vlastní barvu)
Spotřeba:  1 klubíčko 300g
Rozměry: přední délka 57 cm, šířka 45 cm, délka rukávu od podpaždí 37 cm
Háček: 4 mm a 3 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, štítek
Časový rozpočet: cca 35 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
DS s bublinkou – dlouhý sloupek, kolem kterého provedeme 4-5  nahazování, ŘO
DS véčko s bublinkou  – dlouhý sloupek, 5xnahazovaný sloupek kolem DS, ŘO, DS do stejného místa

Lem výstřih, háček 4 mm
1. řada: 120 ok pružného řetízku, důkladně přepočítejte.

Lem výstřih, háček 4 mm
2. řada: 2 ŘO místo DS, háček vedeme do druhého oka řetízku. Háčkujeme DS do každého očka. Na konci řady otočíme.

Lem výstřih, háček 3 mm
3. -5. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, střídáme PRDS a ZRDS. Otočíme. V poslední řadě spojíme pruh k sobě a pomocí pevných ok nebo krátkých sloupků sháčkujeme volné konce dohromady. Tímto způsobem se dostaneme zpátky k základnímu řetízku. Pokračujeme v háčkování sedla svetru.

Pozn.: Vyzkoušejte kolem krku. Případně můžete přidat více řad lemu.

Kruhové sedlo, háček 4 mm
1. řada: 2 ŘO místo DS. DS do druhého očka řetízku. Kolem DS 4-5x nahodíme a s posledním nahozením protáhneme přízi na háček a uháčkujeme ŘO. Očko řetízku vynecháme a háčkujeme DS s bublinou do konce řady. Končíme PO. (60 sloupců)

2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 2 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO.
3. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka, 2/3 ŘO. Dále háčkujeme KS mezi sloupce a 2/3 ŘO. Končíme PO.
4. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme.

5. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
6. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka, 3 ŘO. Dále háčkujeme KS mezi sloupce a 3 ŘO. Končíme PO. Otočíme.
7. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme.

8. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
9. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka, 3 ŘO. Dále háčkujeme KS mezi sloupce a 3 ŘO. Končíme PO. Otočíme.
10. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme.

11. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
12. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka. Schéma rozšiřování: 4 ŘO, KS mezi sloupce (4x). 2 ŘO, KS do prostředního DS, 2 ŘO, KS mezi sloupce. Schéma rozšíření opakujeme do konce řady a rozšiřujeme každý pátý sloupec. Končíme PO. Otočíme.
13. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme. (72 sloupců)

14. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
15. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka, 3 ŘO. Dále háčkujeme KS mezi sloupce a 3 ŘO. Končíme PO. Otočíme.
16. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme.

Pozn. Pokud se sedlo stáčí do misky, je potřeba v 15-té řadě rozšířit. Pokud je sedlo jako ubrus a nevlní se, háčkujeme dál a přidáme v řadě 18.

17. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
18. řada: ŘO místo KS, KS do stejného očka. Schéma rozšiřování: 4 ŘO, KS mezi sloupce (7x). 2 ŘO, KS do prostředního DS, 2 ŘO, KS mezi sloupce. Schéma rozšíření opakujeme do konce řady a rozšiřujeme každý osmý sloupec. Končíme PO. Otočíme.
19. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme. (81 sloupců)

Spojení sedla, háček 4 mm
Sedlo rozdělíme na 23 sloupců přední díl, 18 sloupců rukáv, 22 sloupců zadní díl a 18 sloupců druhý rukáv. Takto rozdělené sedlo sedí na mou velikost. Pokud máte jiné rozměry poprsí nebo jinou výšku postavy nebo šířku ramen, je potřeba rozdělení sedla upravit. Doporučuji buď přiměřit k oblečení nebo raději vyzkoušet. Pomůže spínací špendlík, kterým spojíte přední a zadní díl a začátek svetříku vyzkoušíte.

20. řada: ŘO a KS do jednoho očka. 3 oka pružného řetízku, přeskočíme 18 sloupců a sháčkujeme zadní a přední díl pomocí krátkého sloupku do prostředního dlouhého sloupku. Dále háčkujeme 3/4 ŘO a KS do prostředního DS. Uháčkujeme vzor nad 23 sloupci a pomocí 3 ok pružného řetízku spojíme přední díl se zadním dílem. Dále háčkujeme vzor nad 22 sloupci, tj. 3/4 ŘO a KS do prostředního DS. Řadu končíme PO. Otočíme a i na těle svetru budeme otáčet po každé řadě.

Tělo svetříku, háček 4 mm
21. řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bubllinkou do KS. Jakmile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme do každého očka pružného řetízku DS s bublinkou (3x). Dále pokračujeme vzorem DS véčko s bubllinkou do KS. Postup zopakujeme v protilehlém podpaždí. Řadu končíme PO. Otočíme.
22. řada: 2 ŘO místo DS, DS do mezery mezi sloupce. V podpaždí háčkujeme 2 DS do mezery mezi sloupce. Na těle svetříku háčkujeme 3 DS do mezery mezi sloupce. Řadu končíme PO. Otočíme.
23. řada: ŘO místo KS, KS do očka DS. Dále háčkujeme 3/4 ŘO a KS do prostředního DS. V podpaždí háčkujeme 3 ŘO a KS mezi sloupce vzoru. Řadu končíme PO. Otočíme.

Pozn. Jakmile doháčkujeme k uzlíku, přízi ukončíme a odmotáme 5 barevných přechodů na samostatná klubíčka. Z každého barevného přechodu háčkujeme podle váhy rukávy a tělo svetříku. Doporučuji háčkovat tělo svetříku a jeden rukáv. Jakmile dosáhnete potřebné délky rukávu, pokračujete v háčkování těla svetříku duhovým klubkem.

24.  řada: 2 ŘO místo DS, DS véčko s bublinkou do jednoho očka. Dále háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Končíme PO. Otočíme.
25. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
26. řada: PO do prostředního DS, ŘO místo KS, KS do stejného místa. Dále háčkujeme 3/4 ŘO a KS do prostředního DS. Řadu končíme PO. Otočíme.

27. – 43. řada: háčkujeme stejně jako řady 24. – 26.  Řady končíme PO. Otáčíme.
44. řada: PO do prostředního DS, ŘO místo KS, KS do stejného místa. Dále háčkujeme 3/4 ŘO a KS do prostřeního DS (9x). Pro rozšíření háčkujeme KS do prvního DS, 2/3 ŘO a KS do posledního DS ze tří. Dále pokračujeme vzorem. Rozšiřujeme každý desátý sloupec. Řadu končíme PO. Otočíme.
45. – 55. řada: háčkujeme stejně jako řady 24. – 26.  Řady končíme PO. Otáčíme. Pokud budete háčkovat více řad, vždy končíme řadou vějířků, tj. 3 DS do mezer mezi sloupce.

Lem svetříku, háček 4 mm
56. – 57. řada: 2 ŘO místo DS. Háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.

Lem svetříku, háček 3 mm
58. – 59. řada: 2 ŘO místo DS. Háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.

Rukávy svetříku, háček 4 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí v prvním očku pružného řetíku. ŘO místo KS, KS do stejného místa, 3 ŘO a KS do posledního očka pružného řetízku. Dále pokračujeme vzorem KS do prostředního DS a 3 ŘO. Řadu končíme PO. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejného místa. Háčkujeme DS véčko s bublinkou do KS. Řadu končíme PO. Otočíme.
3. řada: ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme vždy 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.

4. řada: PO do prostředního DS, ŘO místo KS, KS do stejného místa. Dále háčkujeme 3 ŘO a KS do prostředního DS. Řadu končíme PO. Otočíme.
5. – 15. řada: háčkujeme stejně jako řady 2.-4. Řadu končíme PO. Otáčíme.
16. řada: PO do prostředního DS, ŘO místo KS, KS do stejného místa. Ujímáme rukáv – háčkujeme 2 ŘO a KS do prostředního DS. Řadu končíme PO. Otočíme.

17. – 26. řada: háčkujeme stejně jako řady 2.-4., ale háčkujeme jen 2 ŘO. Řadu končíme PO. Otáčíme.
27. řada: ŘO místo DS, DS do mezery. Ujímáme rukáv – háčkujeme vždy 2 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.
28. – 38. řada: háčkujeme stejně jako řady 2.-4., ale háčkujeme jen 2 ŘO a 2 DS. Řadu končíme PO. Otáčíme.
39. řada: ŘO místo DS, 2 DS do mezery. Dále háčkujeme 2 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady a 3 DS do mezery mezi véčka z předchozí řady. Končíme PO. Otočíme.

Paten rukávu, háček 4 mm
1. -2. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.

Paten rukávu, háček 3 mm
3. – 5. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Poušť, zvěrokruh a sněženky Hravá Klubka - www.krampolinka.cz 20.4.2024 at 8:26

    […] u klubíčka zářil všemi barvami. Neodolala jsem totiž a pořídila jsem jarní klubíčko Sněženky, tajná klubíčka zvěrokruhu a jako bonus jsem si nechala namotat klubíčko na přání, které […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..