Svetřík Air Wool

17.4.2020

Od podzimu do jara Vaše dítko unosí tento suprový svetřík. Příze Himalaya Air Wool Multi je lehoučká a připomíná duté vlákno, takže svetřík krásně hřeje a je měkoučký.

Himalaya Air Wool Multi je loňská novinková příze. Řekla bych málo objevená a málo doceněná. Z českých přízí bych k Multi přirovnala asi Vlnap Mary, jen ta neobsahuje vlnu a je háklivější na otěr. Klubíčko Air Wool Multi má 100 gramů a 155 metrů ve složení 87% akryl, 13% vlna. Zvláštností tohoto klubíčka je, že má pomalé ombré přechody, které se na výrobku opakují v pruzích. Sluší jak jehlicím, tak háčku, a díky barvičkám se hodí jak pro děti, tak pro dospělé. Příze nekouše, byť obsahuje podíl vlny. Na stránkách výrobce naleznete materiálem i návinem stejnou Air Wool Drops (zde se tedy uvádí, že má složení 74% akryl, 13% vlna a 13% polyamid), která má na sobě jakoby výraznější barevné flíčky – puntíky.

Přízi Himalaya Air Wool Multi nám věnoval e-shop www.tvorivepacicky.cz. Moc děkuji za možnost přízi vyzkoušet a zpracovat do návodu.

Co se týče svetříku, je zpracován pro velikost 110 – 116 (3-5 let). Střih je univerzální, vzorek unisex. Začínáme od sedla, na které navazuje spodní vzorovaná část svetříku. Dále se háčkují rukávy a ze zbytku příze olemujete výstřih svetříku. Pokud nebudete chtít rukávy na ohrnutí, zůstane Vám i na límeček. Spotřeba na tento typ svetříku jsou tři klubíčka tip top. Pro kapuci nebo jiné ukončení musíte zakoupit ještě jedno klubíčko. A je to rychlovka, takže jedno – dvě odpoledne a svetřík třeba pod vestu je na světě.

Tak se do něj pustíme, ať třeba ještě toto jaro unosíte. A když ne, tak na podzim, jako když najde.

Svetřík Air Wool Multi
Příze: Air Wool Multi č. 76121, zakoupíte na www.tvorivepacicky.cz
Spotřeba: tři klubíčka na velikost 110-116
Háček: 10 mm a 12 mm
Rozměry: výška celého svetříku 44 cm, šířka předního dílu 34 cm, rukáv délka po ohrnutí 31 cm, šíře rukávu v horní části cca 14 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač, šňůrka na provlečení u výstřihu
Časový rozpočet: cca 6 – 8 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek

Pro sedlo začínáme pružným řetízkem. Při háčkování sedla počítáme sloupky v řadě a hlídáme si okraje. V jedné řadě háčkujeme poslední sloupek až do náhrady, práci otočíme a háček vedeme hned k náhradě. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního DS, 1 ŘO místo prvního KS. Řada končí PO. Základy háčkování, včetně postupu na pružný řetízek zde.

SEDLO, Air Wool Multi, háček 12 mm
1. řada: 29 oček pružného řetízku + 2 ŘO (náhrada za první DS v řadě)
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme DS, dále opakujeme schéma 2 DS – 1 DS. Na konci řady máme 44 DS včetně náhrady.
3. řada: pro sedlo háčkujeme přední díl 4 DS, 2 DS – ŘO – 2 DS do jednoho očka, rukáv 9 DS, 2 DS – ŘO – 2 DS do jednoho očka, záda 14 DS, 2 DS – ŘO – 2 DS do jednoho očka, rukáv 9 DS, 2 DS – ŘO – 2 DS do jednoho očka, přední díl 4 DS.

4. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě a odtud háčkujeme 6 DS (DS háčkujeme včetně obou DS, o které jsme si v předchozí řadě rozšířili), pod ŘO háčkujeme DS – ŘO – DS, 13 DS, pod ŘO háčkujeme DS – ŘO – DS, 18 DS, pod ŘO háčkujeme DS – ŘO – DS, 13 DS, pod ŘO háčkujeme DS – ŘO – DS, 6 DS.

Pozn. V následující řadě budeme sháčkovávat přední a zadní díl pomocí pružného řetízku, který vede v podpaždí.

5. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě a odtud háčkujeme 7 DS (DS háčkujeme i do DS, o který jsme si v předchozí řadě rozšířili), DS pod ŘO, 7 oček pružného řetízku, spojíme se zadním dílem v místech ŘO pomocí DS, dále 20 DS, DS pod ŘO a 7 oček pružného řetízku, spojíme zadní díl a přední díl pomocí DS v místech ŘO a doháčkujeme 7 DS. Řadu nebudeme ukončovat, abychom středem předního dílu neměli šev a budeme pokračovat vzorem.

VZOROVANÁ ČÁST SVETRU, Air Wool Multi, háček 12 mm
6. řada: Pouze u prvního kříženého DS háček vedeme ob očko a uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do vynechaného očka a první DS křížíme ZEPŘEDU pomocí DS, +očko vynecháme, do následujícího uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do očka, kde je již uháčkovaný DS předchozího křížení (vynechané očko se neháčkuje) a uháčkujeme DS+, vzor mezi znaménky plus opakujeme. Na předním díle máme 4 sloupce, podpaždí 4 sloupce, záda 10 sloupců, podpaždí 4 sloupce a přední díl 4+1, tj. celkem 27 sloupců. Do následující řady přejdeme opět pomocí křížení.

7. – 17. řada: VZOR křížených DS se od této řady háčkuje tak, že háček vedeme pod ŘO následujícího překřížení, uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO předchozího překřížení a uháčkujeme DS, opakujeme, máme 27 sloupců.

V této fázi máme délku předního dílu 39 cm.

LEM, Air Wool Multi, háček 10 mm 
18. řada: plynule přejdeme v háčkování krátkých sloupků, háčkujeme KS mezi sloupce a KS pod ŘO, opakujeme, 54 KS.
19. – 23. řada: háčkujeme KS do KS, v poslední řadě končíme PO, PO a PO, abychom měli co nejrovnější lem. Šíře lemu je 5 cm.

RUKÁV, Air Wool Multi, háček 10 mm
Přízi navážeme v zadní části podpaždí a háčkujeme dlouhé sloupky po řadách, řada začíná náhradou N a končí PO. Hlídáme si rovný šev, aby nám spirálou nepřešel dopředu, tj. první DS háčkujeme k náhradě a končíme očko před náhradou a v následující řadě začínáme první sloupek do sousedního očka a poslední končíme v očku pod náhradou.

1. řada: N za DS, háčkujeme DS do každého očka, končíme PO. Spočítáme počet sloupků, počet si poznačíme pro druhý rukáv, abychom je měli oba stejné. V mém případě jsem měla 26 DS.
2. – 15. řada: N za DS, DS do DS, končíme PO. (26)
16. – 21. řada: N za KS, KS do očka, končíme PO. (26) Pokud chceme delší rukávy, háčkujeme do řady 24.

OLEM KRK, Air Wool Multi, háček 10 mm
1. řada: začínáme v horním rohu límce. N za DS, do rohu 2 DS, dále v horní části u krku do pružného řetízku háčkujeme DS do každého očka, v dalším rohu háčkujeme 3 DS, přejdeme na výstřihovou část, kde háčkujeme 2 KS na jednu vodorovnou řadu, končíme PO. Více příze mi nezůstalo, ale pokud Vám zůstane nebo budete mít více klubíček, háčkujeme nejdříve od jednoho rohu ke druhému v řadách tam a zpět, a poté přejdeme na olem a včetně výstřihu háčkujeme jednu řadu KS.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci. Ve výstřihové části provlékneme volně šňůrku, kterou dozdobíme placatým knoflíkem, brzdičkou nebo korálkem. Tato stahovací část je spíše dekorační.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..