Top Nirvana

23.6.2022

Dotek luxusního hedvábí a háčkovaný topík z příze Stenli Nirvana. Pojďte mrknout.

V dnešním video návodu si společně uháčkujeme jednoduchý háčkovaný topík z příze Stenli Nirvana. Jedná se o klubíčko bulharského výrobce s váhou 50 gramů a parádním návinem 230 metrů. Co do složení je Nirvana 50% morušové hedvábí, 25% viskóza a 25% bavlna. Příze je lesklá, jemná a hladká. Používáním či vypráním příze ještě více změkne a bude příjemně chladit na těle, což je ideální na letní projekty. Proto jsem zvolila háčkovaný top, ale parádní bude i na šaty, tuniku, sukni, halenku či lehký letní svetřík. Jedná se o luxusnější materiál, ale nakonec – proč se nerozmazlit a především v létě, ať nám není vedro.

Stenli Nirvana zakoupíte výhradně u Propleta.cz. Video z rozbalování balíčku můžete prohlédnout zde a článek si můžete přečíst zde. Vsadku jsem pořídila na JOOM, video z rozbalování balíčku zde.

Co se týče topu, budeme háčkovat od jednoduchého čtverrohého sedla po řadách tam a zpět. Snažila jsem se nejdříve najít ten správný vzor. Asi po třech páráních a úpravách jsem zvolila křížené dlouhé sloupky v kombinaci se dvakrát nahazovanými sháčkovanými sloupky. Jednak jsou dva druhy délky sloupků v kontrastu, jednak díky „tenkosti“ příze na projektu nenecháme ruce a čas. Další výhodou tohoto sedla je to, že pokud máte raději rozepínací halenky, po spojení sedla vůbec nemusíte přední část topu spojit jako já, ale můžete pokračovat po řadách tam a zpět, vytvořit letní kardigan a naháčkovat 3/4 rukáv. Sedlo bude tvořit i prima základ na šaty, takže stačí mrknout jak rozšiřovat a můžete vyrobit i šatičky.

Co se týče zvětšení/zmenšení sedla, je potřeba háčkovat více nebo méně řad sedla. Před spojením v podpaždí doporučuji sepnout spínacím špendlíkem nebo označovačem, vyzkoušet, zda-li sedlo někde netáhne a podle toho přidat nebo ubrat počet řad. Po spojení v podpaždí doporučuji přízi v přední části neukončit, případně načít další klubíčko a odháčkovat řadu dvě. Poté vyzkoušejte nebo přiměřte a teprve poté stříhejte přední středové klubíčko. Sice budete mít o jedno napojení navíc, na druhou stranu budete mít jistotu, že pokud jste velikost netrefili, stačí upárat dvě řady a pokračovat s původním neustřiženým klubíčkem.

Na obvodu topíku jsem rozšiřovala pouze jednou v oblasti spodní strany žeber. Podle počtu klubíček můžete pokračovat do délky tuniky či šatů. Zde bude potřeba ještě jedno-dvě rozšíření v oblasti boků. Jak na rozšíření si ukážeme ve videu. Materiál je ze začátku tužší, ale po vyprání a nošením se úplně změní jeho vlastnosti. Navíc má Nirvana parádní výběr v pastelových přírodních barvičkách, takže za mne super volba. Použila jsem háček 2 mm, ale pokud hodně utahujete, doporučuji spíše 2,5 mm. No a my se pustíme do práce, kupodivu jde dílko rychle od háčku.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se topíkem Nirvana podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti, a že si radíte navzájem.

Top Nirvana
Příze: Stenli Nirvana pudrová, zakoupíte www.propleta.cz
Spotřeba: 4 klubíčka/20dkg + spodní krajka šíře 20 cm NEBO 5 klubíček/25dkg
Háček: 2 mm a 2,5 mm na tělo topíku, 3 mm na lemy z krátkých sloupků
Rozměry: 42 cm šířka v podpaždí, 49 cm přední délka háčkovaného topu, 62 cm přední délka včetně vsadky
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, krajková vsadka šíře 20 cm, délka 110 cm
Časový rozpočet: cca 5 hodin na jedno klubíčko
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
3sh2NDS – tři sháčkované dvakrát nahazované dlouhé sloupky do jednoho očka
KS – krátký sloupek

Top háčkujeme od pružného řetízku po řadách tam a zpět tak, aby vznikl výstřih v přední části topíku. Náhrada za DS jsou 2/3 ŘO, náhrada za 2NDS jsou 4/5 ŘO. Poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Otočíme. Po spojení sedla háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Po spotřebování tří klubíček doporučuji nejdříve obháčkovat výstřih a rukávy, poté pokračovat s doháčkováním klubka.

Topík Nirvana – sedlo, 2 mm
1. řada: 122 ŘO pružného řetízku + 5 oček na otočení. (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat)
2. řada: háček vedeme do druhého očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále háčkujeme 2 ŘO, očko přeskočíme a DS. V rozích háčkujeme DS – 2/3 ŘO – DS. Rozdělení sedla máme 8 filetových čtverečků pro 1/2 předního dílu – roh – 15 filetových čtverečků pro rukáv – roh – 15 filetových čtverečků pro záda – roh – 15 filetových čtverčků pro rukáv – roh a 8 filetových čtverčků pro 2/2 předního dílu. Řadu končíme DS do posledního očka pružného řetízku, otočíme.

Topík Nirvana – sedlo, 2 mm nebo 2.5 mm podle utahování
3. řada: 3 ŘO místo DS, háčkujeme křížené dlouhé sloupky tj. DS do DS, ŘO, křížíme, vracíme se jakoby zpět a háčkujeme DS do očka náhrady a DS do DS, tam kde máme první DS. Poslední DS před rohem sedla háčkujeme do rohu sedla, kde máme DS – 2/3ŘO – DS. Háčkujeme nad filetovými čtverečky, tj. 8-roh-15-roh-15-roh-15-roh-8 křížení. Na konci řady háčkujeme DS do třetího očka náhrady, otočíme.

4. řada: 4/5 ŘO místo 2NDS. Háček vedeme pod ŘO v kříženém sloupku a uháčkujeme 3sh2NDS a dále 2NDS do samostatně stojícího DS z předchozí řady.  Před a za rohem sedla háčkujeme 2NDS do DS v rohu sedla. V rohu háčkujeme vzor 3sh2NDS – 2/3ŘO – 3sh2NDS. Na konci řady háčkujeme 2NDS do třetího očka náhrady. Otočíme.

5. řada: 3 ŘO místo DS, háčkujeme křížené dlouhé sloupky tj. DS do 2NDS za vzorem, ŘO, křížíme, vracíme se jakoby zpět před vzor a háčkujeme 2NDS do očka náhrady a dále DS do 2NDS, tam kde máme první DS. Poslední křížení háčkujeme nad vzorem 3sh2NDS v rohu sedla. DS háčkujeme do rohu sedla, tj. DS-2/3ŘO-DS. Následuje křížení na vzorem 3sh2NDS v rohu sedla, DS do 2NDS a pokračujeme ve vzoru. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady, otočíme.

6. – 18. řada: opakujeme řady 4 a 5. Na předním díle nám v každé liché řadě přibude jeden sloupec vzoru, na rukávech a zadním díle vždy po dvou sloupcích vzoru. V poslední řadě máme 16 sloupců – 31 – 31 – 31 – 16 sloupců.

Topík Nirvana – sháčkování sedla, 2 mm nebo 2.5 mm podle utahování
19. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme křížené DS nad vzorem. V rohu sedla háčkujeme DS, 2 očka pružného řetízku a pomocí DS do následujícího rohu sedla spojíme přední a zadní díl. Pokračujeme v háčkování vzoru křížených DS na zadním díle. V rohu sedla háčkujeme DS, 2 očka pružného řetízku a pomocí DS do následujícího rohu sedla spojíme zadní a přední díl. Doháčkujeme vzor křížených DS. Řadu končíme DS do očka náhrady a spojíme sedlo ve výstřihové části pevným okem. Po vyzkoušení přízi ukončíme.

Pozn. Doporučuji přízi neukončit, uháčkovat z nového klubíčka dvě – tři řady těla topíku a vyzkoušet na tělo. Pokud je to ok, tak teprvé poté ustřihnout přízi u výstřihu. V případě párání a nastavování délky sedla na vlastní postavu nebudete muset znovu začínat klubíčko, ale vypářete řady z nového a budete pokračovat v původním klubíčku.

Topík Nirvána – tělo, háček 2 mm nebo 2.5 mm podle utahování
20. řada: přízi navážeme v podpaždí v pružném očku. Uháčkujeme 4/5 ŘO místo prvního DS, do druhého očka pružného řetízku uháčkujeme 3sh2NDS a 2NDS do DS v rohu sedla. Dále pokračujeme v háčkování vzoru. Ve výstřihové části háčkujeme 2NDS do DS, 3sh2NDS pod PO, 2NDS do DS a pokračujeme vzorem do druhého podpaždí. Zde háčkujeme 2NDS do DS v rohu sedla, 3sh2NDS do druhého očka pružného řetízku (první přeskočíme) a 2NDS do DS v rohu sedla. Pokračujeme vzorem. Na konci řady háčkujeme 2NDS do DS v rohu sedla a končíme PO do očka náhrady. OTOČÍME! Na konci řady máme vždy dva stejné sloupky vedle sebe. V této řadě máme 63 sloupců vzoru + 1 sloupec na předním díle + 1 sloupec v levém podpaždí + 1 sloupec v pravém podpaždí, tj. 66.

21. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme křížené DS nad vzorem. Na konci řady háčkujeme DS do 2NDS. OTOČÍME!
22. řada: 4/5 ŘO místo prvního 2NDS, háčkujeme 3sh2NDS pod ŘO v kříženém DS a 2NDS do DS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2NDS do posledního DS. OTOČÍME!
23. – 38. řada: Opakujeme řady 21 a 22.

39. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme křížené DS nad vzorem.  ROZŠIŘUJEME. V této řadě rozšíříme každé desáté křížení (6x). Pro rozšíření ve vzoru při prvním křížení háček vedeme do spojovacího očka 3sh2NDS, ŘO, DS do 2NDS před vzorem, DS do spojovacího očka 3sh2NDS. Pro druhé křížení háček vedeme do DS za vzorem, ŘO, DS do 3sh2NDS a DS do DS za vzorem. Na konci řady háčkujeme DS do 2NDS. OTOČÍME!
40. řada: 4/5 ŘO místo prvního 2NDS, háčkujeme 3sh2NDS pod ŘO v kříženém DS a 2NDS do DS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2NDS do posledního DS. OTOČÍME! Máme 72 sloupců vzoru.

41. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme křížené DS nad vzorem.  ROZŠIŘUJEME. Poprvé rozšíříme páté křížení a od tohoto místa každé desáté křížení (7x). Pro rozšíření ve vzoru při prvním křížení háček vedeme do spojovacího očka 3sh2NDS, ŘO, DS do 2NDS před vzorem, DS do spojovacího očka 3sh2NDS. Pro druhé křížení háček vedeme do DS za vzorem, ŘO, DS do 3sh2NDS a DS do DS za vzorem. Na konci řady háčkujeme DS do 2NDS. OTOČÍME!

42. řada: 4/5 ŘO místo prvního 2NDS, háčkujeme 3sh2NDS pod ŘO v kříženém DS a 2NDS do DS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2NDS do posledního DS. OTOČÍME! Máme 79 sloupců vzoru.
43. – 46. řada: opakujeme řady 21 a 22. Končíme řadou vzoru dvakrát nahazovaných sloupků.

Pozn. Pokud máme další klubíčko, pokračujeme v háčkování řady 21 a 22 na potřebnou délku topu.

Topík Nirvana spodní lem, háček 2 mm
47. řada: N za DS. Háčkujeme DS do DS. . Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Pokud máme přízi, pokračujeme pikotkami. Pokud přízi nemáme, na pevný lem v rubové části našijeme vsadkovou krajku.

Topík Nirvána, lem rukáv, háček 3 mm
1. řada: Navážeme přízi v podpaždí. 3 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme 2 DS do spojovacího očka 3sh2NDS a DS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO.
2. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 4 KS, 3 ŘO, PO do posledního KS (pikotka). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme a zopakujeme na protilehlé straně.

Topík Nirvána, lem výstřih, háček 3 mm
1. řada: Navážeme přízi na rameni. ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do oček pružného řetízku. Při přechodu na výstřihovou část háčkujeme 3 KS v rohu a změníme háček na 2 mm. Háčkujeme 2 DS do filetového okénka, 2 DS do řady, kde byly křížené sloupky a 3 DS do řady, kde byl vzor. Ve spodní části výstřihu sháčkujeme 2 DS do jednoho očka (1xDS v řadě křížení a 1 DS pod PO). Přejdeme na protilehlou stranu a opět sháčkujeme 2 DS do jednoho očka (1xDS pod PO a 1xDS do řady křížení). Pokračujeme v háčkování na protilehlé straně. V rohu vyměníme háček za 3 mm a háčkujeme 3 KS do rohu a pokračujeme v KS do pružného řetízku. Končíme PO.

2. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 4 KS, 3 ŘO, PO do posledního KS (pikotka) po celém obvodu včetně výstřihu topíku. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jitka 10.10.2022 at 12:33

    Kačko, chci se zeptat, háčkuji dle videonávodu, v olemu výstřihu je nejprve začátek krátkými sloupky ( 43.50) s tím, že se potkáme u výstřihu. Na toto ale již navazuje druhá řada, čili ten výstřih tam ukázaný není? Nebo jsem to nenašla?
    Díky, Jitka

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..