Tři vločky Ramie

30.11.2019

Advent za dveřmi a náš adventní kalendář je už úplně plný. A vločka tam není ani jedna. Ono celkově tady na webu není ani jeden vločkový návod. Takže to honem napravím.

Dostala jsem na zkoušku přízi Ramie od firmy Chemlonka Ariadne. Ramie, ramie, no musela jsem se zeptat pana majitele, co že je to za exklusivní záležitost. Dozvěděla jsem se, že ramie je v podstatě čínská tráva – speciální druh kopřivy, která se zpracovává jako len. Ramie má nulovou tažnost, takže nepruží a vyrábí se z ní lodní a horolezecká lana. Je to přírodní vlákno s mírným leskem a lze barvit. V Číně z ramie vyráběli koberce pro císařský palác nebo se ramie přidává do směsi s bavlnou a hedvábím a tkají se z ní látky.

Na www.chemlonka.cz naleznete 100% ramie na samostatné záložce a klubíčko má 100g a cca 80 metrů. Já jsem z jednoho klubíčka uháčkovala 6 vloček a nejsem ani v půlce spotřeby. Na adjustační pásce naleznete nápis Karneval – pod tímto se na webu www.chemlonka.cz prodávají limitované řady přízí s velmi výhodné ceny, tak nezapomeňte juknout i na tuto záložku. Pokud by někdo měl chuť do barvení nebo se mu líbí druhá směsová kombinace, tj. 77% ramie, 13% bavlny a 10% lnu, můžete zakoupit 100g přadeno s názvem Helen. Já moc děkuji panu majiteli Chemlonky Ariadne za zaslání zkušebních klubíček.

V dnešním videu naleznete videonávody na tři různé vločky ve třech velikostech. Rozdělila jsem je podle obtížnosti od začátečníků po mírně pokročilé. A co je nejvíce báječné na ramie? Nemusí se škrobit. Vločky krásně drží tvar. Ramie je v přírodním provedení, takže pokud máte chuť na staročeský stromeček s perníčky, slámou a háčkovanými ozdobami, ramie Vám krásně sedne do konceptu. Vločky můžou zdobit i Vámi zabalené balíčky nebo z nich můžete udělat krásnou pozornost pro kolegyňky do práce. Jinak bych řekla, že kvůli své nulové tažnosti bude ramie super na síťovky, které se nebudou vytahovat, podkafíčka, obaly na květináče, macrame, ubrousky a homedecor.

No a my se pustíme do háčkování. Nejmenší vločka je turboprojekt. Do hodinky zvládnete minimálně čtyři.

Vločka Ramie
Příze: Chemlonka Ariadne Ramie
Spotřeba: na 6 vloček (2 kusy od velikosti) spotřeba 1/2 klubíčka, zakoupíte na www.chemlonka.cz
Háček: 2 mm
Dřevěné korálky, mašlička, jehla s velkým ouškem, nůžky

Rozměry: malá 6 cm, střední 7 cm, velká 12 cm
Hodinový rozpočet: 15 minut/vločka
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
Pikotka – 2 ŘO a PO nebo 3 ŘO a PO nebo 5 ŘO a PO
Vločky jsou háčkované po řadách a řada končí PO a začíná náhradou N, tj. 1 volné ŘO za KS, 3 ŘO za DS. Základy háčkování naleznete zde.

Nákresy vloček jsou pod článkem v galerii.

Malá vločka, háček 2 mm
1. řada: do MK háčkujeme N za +DS, DS, 2 ŘO + opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, celkem máme 6x
2. řada: N za +DS, DS do stejného očka, 2 DS do následujícího očka, 2 ŘO, pikotka (2 ŘO a PO), 2 ŘO +, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, přízi povytáhneme do očka a uděláme suk těsně u vločky.

Střední vločka, háček 2 mm
1. řada: do MK háčkujeme N za +KS, ŘO+ opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, celkem máme 10x
2. řada: háček vedeme pod ŘO z předchozí řady, +KS, KS pod ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, celkem máme 20 KS
3. řada: N za +KS, 3 ŘO, očko přeskočíme+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, celkem máme 10 obloučků
4. řada: N za KS, +KS pod ŘO, 4 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, celkem máme 10 obloučků
5. řada: pomocí PO přejdeme pod oblouček z ŘO, N za +KS, 2 ŘO, pod následující oblouček háčkujeme KS, PDS, DS, pikotku (3 ŘO a PO), DS, PDS, KS, 2 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme 2 ŘO a PO, přízi povytáhneme do očka a uděláme suk těsně u vločky, celkem máme 5 x špičku hvězdičky.

Velká vločka, háček 2 mm
1. řada: do MK N za KS, 11 KS, končíme PO
2. řada: N za +KS, 3 ŘO, očko přeskočit+, opakujeme vzor mezi znaménky, končíme PO, máme 6 obloučků
3. řada: pomocí PO přejdeme pod oblouček, N za +DS, DS, DS, DS sháčkujeme do jednoho očka, 9 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky
4. řada: pomocí PO přejdeme pod oblouček, N za +DS, 5 DS, pikotka (3ŘO a PO) pikotka (5 ŘO a PO) pikotka (3ŘO a PO), 6 DS+, opakujeme vzor mezi znaménky pod jeden oblouček, končíme PO, přízi povytáhneme do očka a uděláme suk těsně u vločky

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dotvarujeme pikotky prsty, očko vločky ozdobíme korálkem (ten zajistíme sukem) nebo dozdobíme mašličkou.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..