Tunika Pálava

29.5.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme tuniku z duhového klubíčka Design Yarn limitované edice Pálava. Tunika vznikla z cípatého šátku Pálava.

V loňském roce proběhl u Hravá Klubka charitativní projekt na podporu obcí zasažených tornádem. Stačilo si pořídit duhové klubíčko a výtěžek z prodeje putoval na transparentní účet. Měla jsem štěstí, že jsem si mohla vyzkoušet oba druhy, tj. Pálava I a Pálava II. Momentálně již nejsou k dostání, ale věřím, že v podobných barvičkách, nebo v barvách na přání Vám paní Ivanka klidně namíchá něco přímo pro Vás.

Design Yarn Pálava je klubíčko 300g, 1500m, 50% akryl a 50% bavlna. Jedná se o třínitku v barvách inspirovaných fotografiemi Pálavy. Ze dvou necelých klubíček jsem vyrobila kardigan Pálava. No a ze zbylého klubíčka cca 100 g jsem se rozhodla vytvořit cípatý šátek, ze kterého spojením a obháčkováním vznikla síťová tunika na plavky či na tílko.

Pro tuniku si nejdříve uháčkujeme síťový cípatý šátek z krátkých sloupků a řetízkových ok. U tohoto střihu tuniky je velice důležité mít opravdu DLOUHÉ CÍPY, takže z klasického pravidelného šátku TUNIKU VYROBIT NELZE! Šátek pro tuniku háčkujeme od spodního středového cípu směrem nahoru. Díky tomuto háčkování vznikne jednak ozdobný lem a současně zajímavé pruhy. Doporučuji začínat tmavou barvou, která Vám půjde kolem boků, takže bude více lichotit postavě. Délku ramínek tuniky určuje počet řad šátku. Lem horní nejdelší strany z krátkých sloupků vytvoří ze šátku jakoby půl měsíc. Díky tomu lze překřížit cípy šátku na zádech a vzniknou současně olemované průramky. Tunika halí přední část těla, záda kromě překřížení jsou odhalená. Tento střih bude lichotit vysoké štíhlé postavě.

Pokud máte jiné proporce než já, přidávejte řady při háčkování šátku. Poté postupujte podle návodu na spojení cípů a vytvoření tuniky. Také přišití ramínek a počet ok mezi nimi je potřeba přizpůsobit vlastní postavě, případně přiměřit na plavky či tílko. Pro tuniku jsem spotřebovala šest barevných přechodů na svou postavu, cca 100g. Pro větší tuniku je potřeba použít více barevných přechodů a větší gramáž tří nitky. Díky vzoru je spotřeba velice příznivá. Pokud Vám nesluší tunika, můžete cípatý šátek použít jako pareo na plavky a zavázat cípy šátku kolem boků. No a my se pustíme do práce, ať můžeme skočit rovnou do léta.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se síťovou tunikou Pálava podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Síťová tunika Pálava
Příze: Design Yarn, 3-nitka, zakoupíte na HravaKlubka.cz
Spotřeba: 100 g, 6 přechodových barev
Háček: 3 mm (spíše 2,5)
Rozměry: 173 cm nejdelší horní strana, 108 cm boční strany šátku před spojením do tvaru tuniky
Velikost: 38-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, nůžky, 3 označovače
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na 1 barevný přechod
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek

Háčkujeme od magického kroužku po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme ŘO na otočení a PO, kterým se přesuneme do středu krajového vzoru. Dále 2 ŘO jako náhrada za DS. Počet řetízkových ok přizpůsobíme vlastnímu utahování. Háčkujeme 4, max 5 ŘO.

Tunika, háček 3 mm, třínitka (doporučuji 2,5 podle utahování)
1. řada: 2 ŘO místo DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), DS-ŘO-DS (pod ŘO vložíme označovač), otočíme.
2. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO, 2 ŘO, 2 DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.
3. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.
4. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS. Vzor – 3 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 4/5 ŘO, KS pod ŘO, 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Otočíme.

Pozn. Krajový vzor je stále stejný. Ve středové části háčkujeme na začátku a konci řady 3 ŘO, ve středu šátku/tuniky háčkujeme obloučky ze 4-5 ŘO (podle utahování a háčku). Čím více budeme háčkovat, tím plošší bude středový vzor a tím pádem delší cípy šátku! Průběžně šátek vytahujeme a vypínáme do stran.

5. – 79. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4. Hlídáme si krajový vzor a středový vzor. Končíme řadou, kde máme LICHÝ počet obloučků z 4/5 ŘO.

Tunika horní lem, háček 3 mm (2,5 podle utahování)
80. řada: ŘO, PO pod ŘO. Kraj – 2 ŘO místo DS, DS-2ŘO-2DS.  Dále háčkujeme na začátku řady 3 ŘO, KS pod ŘO a vzor +3 DS-2ŘO-3 DS pod oblouček z ŘO, KS pod následující oblouček z ŘO.+ Opakujeme vzor mezi znaménky plus do konce řady. Řadu končíme KS a 3 ŘO. Kraj – 2DS-2ŘO-2DS pod ŘO. Máme 39 sloupců vzoru. Odpočítáme si 19 sloupců vzoru a pod oblouk z ŘO vložíme označovač. Máme střed tuniky. Odpočítáme 4 sloupce vzoru nalevo – vložíme označovač a odpočítáme 4 sloupce vzoru napravo – vložíme označovač. Takto jsme si označili výstřih, kam přiháčkujeme překřížené cípy šátku pro ramínka. Počet sloupců = výstřih upravíme na vlastní velikost.

Pozn. Doporučuji v tomto momentě připevnit cípy/ramínka tuniky k označovačům pomocí spínacího špendlíku a vyzkoušet. Pokud Vás model táhne v podpaždí, potřebujete vypárat řadu 80 a přidat více řad obloučků. Pokud vše sedí, pokračujte v háčkování.

81. řada: N za KS, KS pod ŘO, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO. Ve vzoru háčkujeme KS do DS, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO, DS přeskočíme, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO, KS do DS, KS do DS, KS pod ŘO a KS do DS, otočíme. Označovače necháme v původních místech.

82. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Lem šátku se začne stáčet do půlměsíce, otočíme. Označovače necháme v původních místech.

83. řada: N za KS. Háčkujeme KS do KS k prvnímu označovači. Vezmeme protilehlý cíp šátku a přeložíme ho k prvnímu označovači. Sháčkujeme cíp a lem pomocí KS a pokračujeme v háčkování KS do KS po horním lemu cípu šátku směrem ke třetímu označovači. Jakmile doháčkujeme ke třetímu označovači, přiložíme protilehlý cíp šátku a sháčkujeme ho pomocí jednoho KS. (DOPORUČUJI MRKNOUT NA VIDEO). Doháčkujeme řadu KS do KS přes střed tuniky (máme tam označovač číslo dva) až k označovači číslo jedna, kde končíme PO do KS. Přízi ukončíme a necháme si dostatečně dlouhý volný konec na zapošití ramínek.

Spojení zádové části, háček 3 mm
Pro lepší tvarování předního dílu doporučuji překřížená ramínka přiháčkovat k sobě. Tato část je velice individuální podle velikost poprsí. Na můj obvod 93-95 cm mi stačilo sešít jehlou a nití tři obloučkové řady. Doporučuji obléct tuniku a požádat někoho, aby Vám zádovou část připevnil například spínacím špendlíkem.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Ramínka přišijeme pevněji k výstřihu (jeden KS to neudrží). Dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..