Ubrus Vánoční překvapení

13.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme vánoční ubrus z duhového klubíčka Vánoční překvapení Klubka od Lary.

Duhová klubíčka Klubka od Lary jsou různá duhová klubíčka, třínitky a čtyřnitky, 50% akryl a50% bavlna, které pro Vás motá paní Radka buď podle vlastní fantazie nebo na Vaše přání. Letos jsme se domluvily, že umotá duhová klubíčka ve vánočních barvách a já z jednoho vyrobím vánoční ubrus. Vznikla duhovka s názvem Vánoční překvapení I., 110g/500m, třínitka s lurexem. Klubíčko začíná bílou barvou a končí bílou barvou, což je skvělé na háčkované podlouhlé ubrusy, které se háčkují po řadách tam a zpět.

Článek o duhových klubíčcích si můžete přečíst zde a podcast Povídání u klubíčka můžete shlédnout zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče ubrusu, budeme háčkovat podlouhlý úzký typ ubrusu, kterému se říká běhoun na stůl. Uháčkujeme nejdříve kruh, na který bude navazovat další třičtvrtě kruh a dále půlkruhy. Budeme háčkovat po řadách tam a zpět a díky barvám v klubíčku budeme začínat bílou a budeme končit bílou barvou. Základní kruh má průměr cca 11 cm a doporučuji třínitku, max třínitku s lurexem.  Šířka ubrusu i s ostatními kolečky je cca 20 cm. Délku si určíte podle toho, kolik máte materiálu nebo jak potřebujete běhoun dlouhý. Já jsem použila klubíčko 500m a uháčkovala ubrus o délce 147 cm.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat dlouhé sloupky a sháčkované dlouhé sloupky. Opakují se tři řady. Vzor není těžký, ale technický postup tvoření je určený pro mírně pokročilé. Vždy, když budeme začínat nový půlkruh, háčkujeme nejdříve dvě řetízková oka, které přiháčkujeme pevným okem k vyšší straně předchozího půlkruhu. Práci otočíme a pokračujeme v háčkování. Pokud budeme háčkovat správně, nemusíme ukončovat přízi a háčkujeme z jednoho klubíčka. Půlkruhy tvoří šest řad, takže si můžete i takto odpočítat, na které straně Vám půlkruh bude končit. Pokud omylem skončíte vně ubrusu, stačí ukončit přízi a začít háčkování opět v místě, kde se schází dva kruhy ve středu běhounu. Tímto způsobem budeme mít jen více zapošívání.

TIPY PRO VÁS:
Vzor je tak úžasný a princip rozšiřování jednoduchý, že lze z duhového klubíčka háčkovat pouze kruhový ubrus. Pokud zvolíte větší háček a větší návin klubíčka, vzor na běhounu bude slušet i šále. Pozor – tento návod je spočítaný na duhová klubíčka. Při použití Moonlight, Maxi nebo tenčích přízí jiných než duhová klubíčka se může výsledek vlnit nebo kroutit. Výsledný ubrus jsem přežehlila žehličkou. Díky akrylu ubrus změkl a současně si krásně „sedl“ vzor. Běhoun není potřeba vypínat ani škrobit.

Ať se Vám ubrus Vánoční překvapení podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním ubrusu Vánoční překvapení? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB . Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #ubrusvanocniprekvapeni.

UBRUS VÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ
Příze: duhové klubíčko třínitka s lurexem, Vánoční překvapení Klubka od Lary
Spotřeba: jedno klubíčko 110g/500m
Háček: 2.5 mm
Rozměry: šíře 20 cm, délka 147 cm z 500 metrů návin
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: cca 20 hodin
Pro odvážné začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
4SDS – čtyři sháčkované dlouhé sloupky

Ubrus – základní kolečko, háček 2.5 mm, duhové klubíčko
1. řada: do MK uháčkujeme 2 ŘO místo DS, dále 21 DS, PO. (22)
2. řada: háčkujeme na lícové straně a začínáme 2 ŘO místo DS, DS do stejného očka. 2 ŘO a kolem DS háčkujeme 4SDS, očko přeskočit a háčkujeme DS do následujícího DS, 2 ŘO, 4SDS kolem DS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO. Máme základ pro 11 sloupců vzoru.

3. řada: 2 ŘO místo DS, 3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady, dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 11 sloupců vzoru. Řadu končíme PO. Otočíme a háčkujeme v lícové straně.

4. řada: 2 ŘO místo DS, 3 ŘO. Háček vedeme pod ŘO z předchozí řady, 3 ŘO, DS do DS. Schéma opakujeme do konce řady. Rozšířili jsme na 22 okének vzoru. Otočíme a háčkujeme v rubové straně.
5. řada: 2 ŘO místo DS, DS do stejného očka. 2 ŘO a kolem DS háčkujeme 4SDS, DS do následujícího DS. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme PO. Máme základ pro 22 sloupců vzoru. Otočíme a háčkujeme v lícové straně.

6. řada: 2 ŘO místo DS, 3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady, dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 22 sloupců vzoru. Řadu končíme PO. Otočíme a háčkujeme v lícové straně.

Máme hotové základní kolečko. Tam, kde jsme doháčkovali, bude začínat nový vzor. Pokračujeme bez ukončení příze.

Ubrus – druhé kolečko, háček 2.5 mm, duhové klubíčko
1. řada: Háčkujeme 2 ŘO místo DS a pomocí PO spojíme se základním kolečkem. Do místa náhrady uháčkujeme 13 DS. Poslední DS ukotvíme PO do základního kolečka. Otočíme.

2. řada: 2 ŘO místo DS, ukotvíme PO do základního kolečka. 2 ŘO a kolem dvou ŘO (náhrada za DS) háčkujeme 4SDS, očko přeskočit, DS do následujícího DS, 2 ŘO, 4SDS kolem DS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Máme základ pro 7 sloupců vzoru. Otočíme.

3. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka.  3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady, dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 7 sloupců vzoru. Řadu končíme PO do základního kolečka. Otočíme.

4. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka. Dále 3 ŘO a háček vedeme až pod ŘO z předchozí řady, 3 ŘO, DS do DS. Schéma opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Rozšířili jsme na 14 okének vzoru. Otočíme.
5. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka. 2 ŘO a  kolem 2 ŘO (náhrada za DS) háčkujeme 4SDS, DS do následujícího DS. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Máme základ pro 14 sloupců vzoru. Otočíme.

6. řada: 2 ŘO místo DS a PO do základního kolečka. 3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady, dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 14  sloupců vzoru. Řadu končíme PO do základního kolečka. Pokračujeme bez ukončení příze.

Ubrus – každé další půlkolečko, háček 2.5 mm, duhové klubíčko

1. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka do vyšší části. Otočíme. Do místa náhrady za DS uháčkujeme 9 DS a poslední DS ukotvíme PO do základního kolečka. Otočíme.

2. řada: 2 ŘO místo DS, ukotvíme PO do základního kolečka.  2 ŘO a kolem dvou ŘO (náhrada za DS) háčkujeme 4SDS, očko přeskočit, DS do následujícího DS, 2 ŘO, 4SDS kolem DS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Máme základ pro 5 sloupců vzoru. Otočíme.

3. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka.  3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady a dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 5 sloupců vzoru. Řadu končíme PO do základního kolečka. Otočíme.

4. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka. Dále 3 ŘO a háček vedeme až pod ŘO z předchozí řady, 3 ŘO, DS do DS. Schéma opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Rozšířili jsme na 10 okének vzoru. Otočíme. Přepočítáme okénka!
5. řada: 2 ŘO místo DS, PO do základního kolečka.  2 ŘO a kolem 2 ŘO (náhrada za DS) háčkujeme 4SDS, DS do následujícího DS. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme PO do základního kolečka. Máme základ pro 10  sloupců vzoru. Otočíme.

6. řada: 2 ŘO místo DS a PO do základního kolečka. 3 ŘO do vzoru, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady a dále DS do následujícího DS, 3 ŘO, 4SDS mezi sloupce vzoru z předchozí řady. Opakujeme vzor do konce řady. Máme 10  sloupců vzoru. Řadu končíme PO do základního kolečka.

Opakujeme půlkolečka do spotřebování příze. Hlídáme si rovnost pruhu, který nám z půlkoleček vzniká. Na každé boční straně mi zůstávaly čtyři sloupce vzoru. Pokud skončíme poslední řadou na vnější straně běhounu, nic se nestane, jen musíme přízi ukončit a začít znova v místě, kde se střetávají dvě půlkolečka. Budeme mít více konců na zapošívání.

Dokončení 

Zapošijeme volné konce. Přežehlíme žehličkou.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Narozeniny Klubka od Lary - www.krampolinka.cz 21.4.2024 at 17:23

    […] jsme si třeba vloni vyrobili běhoun na stůl Vánoční překvapení. Tentokrát jsem vyzkoušela pouze vzoreček a vzala jsem na něj háček 3 mm, který byl […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..