Vánoční koule Patty Kreativ

3.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou vánoční kouli z příze Vlna Hep Patty.

Vlna Hep Patty je klubíčko 100g s návinem 185 metrů. Jedná se o 98% akryl a 2% metalické nitky. Příze je krásně jemná, výborná na výrobky od podzimu do jara, lurexová nitka neškrábe a dává výrobkům šmrnc.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče vánoční koule, jak se u nás říká „baňky“, háčkujeme od magického kroužku krátké sloupky za zadní nitku. Zajímavostí baňky je to, že se cca v polovině háčkování jedna řada háčkuje dvěma barvami najednou, což vytvoří zajímavý vroubkový efekt. Ten nejlépe vynikne pokud kombinujeme bílou a červenou barvu. Před dokončením do baňky vložíme polystyrenovou kouli a baňku doháčkujeme. Takto bude krásně držet tvar. Řady při háčkování neukončujeme, ale háčkujeme tzv. dokola beze švu. Používáme označovač.

TIPY PRO VÁS:
Místo polystyrenu můžeme použít i starou baňku průměr 7-8 cm a díky háčkovanému kabátku ji krásně upcyklujeme.

A co jsme si ještě uháčkovali z příze Vlna Hep Patty?

  • Homeleska Patty, která vypadá jako pletená, video návod zde
  • Vánoční věnec Patty, video návod zde
  • Maxi šála Patty, video návod zde
  • Dětské bezprstové rukavice, video návod zde
  • Bezprstové rukavice Patty pro dospělé, video návod zde
  • Křížená čelenka pro miminko, video návod zde
  • Ušanka Patty s překrásným vzorem, video návod zde
  • Vánoční ozdoba Patty, video návod zde

Ať se Vám vánoční koule Patty Kreativ podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním vánoční koule Patty Kreativ? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vanocnikoulepatty.

VÁNOČNÍ KOULE PATTY KREATIV
Příze: Vlna Hep Patty, barva bílá 4002 a červená 4019 nebo 4024
Spotřeba: zbytek z klubíček
Háček: 4 mm
Rozměry polysterénové vánoční koule je 7-8cm průměr,pořídíte třeba na JOOM, dřevěné korálky cca 1 cm průměr, pořídíte třeba na JOOM
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: cca 90 minut
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
ŘO – řetízkové oko
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního KS

Baňka, háček 4 mm, bílá
1. řada: ŘO místo KS, KS, do kterého vložíme označovač a dále 6 KS do MK. (7)
2. řada: háček vedeme očka, kde máme KS. Háček vedeme za zadní nitku a uháčkujeme dva KS do jednoho očka. Do prvního KS vložíme označovač. Schéma 2 KSZN použijeme v celé řadě. (14)
3. řada: KSZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Dále háčkujeme 2 KSZN do jednoho očka. Schéma v této řadě je 1 KSZN – 2 KSZN. Opakujeme do konce řady. (21)

4. řada: KSZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Dále háčkujeme KSZN a do následujícího háčkujeme 2 KSZN do jednoho očka. Schéma v této řadě je 1 KSZN – 1 KSZN – 2 KSZN. Opakujeme do konce řady. (28)
5. řada: KSZN do očka s označovačem, sloupek označíme. Dále háčkujeme KSZN, dále KSZN a do následujícího háčkujeme 2 KSZN do jednoho očka. Schéma v této řadě je 1 KSZN – 1 KSZN – 1 KSZN – 2 KSZN. Opakujeme do konce řady. (35)

Pozn: Velikost základní placky musí být cca 6 cm. Pokud máme méně, háčkujeme ještě jednu řadu. Pokud máme více, naopak jednu řadu vypářeme.

6. – 10. řada: KSZN po celém obvodu koule. (35)

Pozn: Pokud utahujete více než já, můžete přidat ještě jednu řadu s rozšířením, tj. rozšířit každý pátý sloupek. Konečný počet ok bude 42.

Baňka, háček 4 mm, červená a bílá
11. řada: háčkujeme dvěma barvami najednou. Nejdříve uháčkujeme KSZN jednou barvou, druhou vedeme za prací, sloupek dokončíme. Další KSZN uháčkujeme druhou barvou a první vedeme za prací, sloupek dokončíme. Střídáme do konce řady.

Baňka, háček 4 mm, červená
12. řada: v této řadě už barvy nestřídáme a háčkujeme druhou barvou. Háčkujeme KSZN po celém obvodu.
13. řada: Sháčkujeme 2 KSZN do jednoho očka, dále háčkujeme KSZN, KSZN, KSZN do následujících oček. Schéma v této řadě je 2 KSZN sháčkovat – KSZN – KSZN – KSZN.

Poutko a vycpání
Do dřevěného korálku provlečeme bílou přízi a na jednom konci pod korálkem uděláme několik uzlů. Poutko protáhneme očkem magického kroužku a přízi utáhneme. Do obalu vložíme polysterenovou kouli.

14. řada: Sháčkujeme 2 KSZN do jednoho očka, dále háčkujeme KSZN, KSZN do následujících oček. Schéma v této řadě je 2 KSZN sháčkovat – KSZN – KSZN.
15. řada: Sháčkujeme 2 KSZN do jednoho očka, dále háčkujeme KSZN do následujícího očka. Schéma v této řadě je 2 KSZN sháčkovat – KSZN.
16. řada: Sháčkujeme 2 KSZN po celém obvodu, volný otvor případně stáhneme jehlou a nití.

Dokončení
Volný středový konec prostrčíme do středu koule.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..