Ušanka Patty

12.12.2019

A další návod z krásné novinkové příze Vlna-Hep Patty. Tentokrát velice zajímavý vzoreček, který je jednoduchý, ale velice efektní. Zkrátka jedna alternativka z vlastní „kuchyně“. Vlna-Hep Patty je 98% prémiový akryl a 2% metalického polyesteru a prodává se ve 100 gramovém klubíčku s návinem 185 metrů (video z rozbalování balíčku zde) Složením i silou příze je určena pro podzim a jaro a ve zdvojeném provedení na zimu. Kromě svetříků, čepic, šál, plédů, šátků, rukavic (bezprstové rukavice návod zde) by z ní šla vytvořit i krásná deka třeba do kočárku. My si vyrobíme praktickou ušanku s pořádnými copánky.

Návod zvládnou s videem i začátečníci. Pro zvětšení zkuste nakoukat způsob rozšiřování a případně přidejte jednu rozšiřovací řadu. Vzorek tvoří pouze dva sháčkované DS a PO, a to vše je háčkováno do největšího očka, takže to vytváří úžasný plastický efekt. Kupodivu je vzor krásně hustý a příze hřejivá, takže s ušankou překonáte městskou zimu jako nic.

Přízi Patty nám věnoval český výrobce Vlna-Hep. Moc děkuji. A my se pustíme do práce. Malá mi tady totiž ťuká na rameno, že kromě fialové ušanky nutně potřebuje k bundě i tu růžovou.

Ušanka Patty, obvod 50-51 cm
Příze: Vlna-Hep Patty, spotřeba jedno klubíčko, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 6 mm, 5 mm a 4 mm
Rozměry: volně rozložená ušanka šířka 22 cm, výška 17 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík, bambule
Časový rozpočet: 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS2 – dva sháčkované DS do jednoho očka
PO – pevné oko
MK – magický kroužek

Ušanku háčkujeme po řadách, tj. končíme PO a začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO za DS, 1 ŘO za KS. Šev se mírně stáčí, ale není vidět.

Patty, háček 6 mm
1. řada: N za DS, 10 DS do MK, PO (11)
2. řada: N za DS, zdvojíme každý DS, PO (22)
3. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do jednoho očka, opakujeme ve schématu 3 x DS2 a PO a jedno očko vynechat, máme základ pro 16 sloupců, PO
4. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (16 sloupců)
5. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, rozšiřujeme ve schématu 1-2, tj. jednou háčkujeme vzor normálně, podruhé v rámci jednoho sloupce z předchozí řady rozšíříme na dva sloupce, k rozšíření využijeme mezeru u PO z předchozí řady, poslední rozšíření neprovedeme (23 sloupců)

6. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (23 sloupců), POZN. pozor čepici se zajímavě kroutí okraje mírně nahoru, ale je to vzorem, nelekejte se a pokračujte 🙂
7. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, rozšiřujeme ve schématu 1-1-1-2, tj. třikrát háčkujeme klasický vzor, poté jeden sloupec rozšíříme na dva, k rozšíření využijeme mezeru u PO z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)
8. – 16. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)

Patty, háček 5 mm
17. – 18. řada: N za DS, vzor DS2 a PO do největšího očka z předchozí řady, opakujeme, končíme PO (30 sloupců)

Klapky, háček 4 mm
Ušanku si rozdělíme na 7 sloupců (klapka) – 11 sloupců (čelo) – 7 sloupců (klapka) – 5 sloupců (zátylek)
1. řada: N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 6x (tj. 7 sloupců), otočíme
2. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady DO MENŠÍHO OČKA, N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 5x (tj. 6 sloupců), otočíme
3. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady, N za DS, DS2  a PO, dále vzorek opakujeme 4x (tj. 5 sloupců), otočíme

4. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady DO MENŠÍHO OČKA, N za DS, DS2 a PO, dále vzorek opakujeme 3x (tj. 4 sloupce), otočíme
5. řada: háček vedeme do sousedního DS2 z předchozí řady, N za DS, DS2  a PO, dále vzorek opakujeme 2x (tj. 3 sloupců), přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (volný konec bude zapletený do copánku).

Postup zopakujeme na druhé straně a necháme si dostatečně dlouhou přízi na začátku řady. Na konci háčkování klapičky přízi neukončíme, vyměníme háček za háček 4 mm.

Lem, háček 4 mm
Ušanku lemujeme třemi řadami KS.

Copánky

Zbytek příze nastříháme na stejně dlouhé konce a vytvoříme dvě hromádky. Přízi přepůlíme a pomocí liščí smyčky připevníme ke klapičce, nezapomeneme přidat i volné konce z čepičky, které jsme si pomocí jehly „přesunuly“ do středu klapičky. Zapleteme do copánky.

Dokončení
Zapošijeme ostatní volné konce. Čepici dozdobíme bambulí, knoflíkem, nebo přiháčkujeme uši. Jak uháčkovat uši naleznete v tomto videonávodu.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply Jednoduchý věneček Patty - www.krampolinka.cz 11.12.2022 at 6:06

  […] ušanka Patty pro děti, video návod zde […]

 • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 11.12.2022 at 7:18

  […] ušanka Patty pro děti, video návod zde […]

 • Reply Háčkovaná homeleska Patty - www.krampolinka.cz 16.1.2023 at 18:29

  […] ušanka Patty pro děti, video návod zde […]

 • Reply Vánoční koule Patty Kreativ - www.krampolinka.cz 3.12.2023 at 18:14

  […] Ušanka Patty s překrásným vzorem, video návod zde […]

 • Reply Velikonoční slepička Patty - www.krampolinka.cz 25.2.2024 at 17:20

  […] Ušanka Patty s překrásným vzorem, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..