Vánoční koule Patty

23.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme obal na vánoční kouli z příze Vlna Hep Patty.

Vlna Hep Patty je klubíčko 100g s návinem 185 metrů. Jedná se o 98% akryl a 2% metalické nitky. Příze je krásně jemná, výborná na výrobky od podzimu do jara, lurexová nitka neškrábe a dává výrobkům šmrnc.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče vánoční koule, jak se u nás říká „baňky“, tentokrát budeme háčkovat pruh vroubkovým vzorem. Ten háčkujeme tak dlouhý, jako je obvod vánoční koule a tak vysoký, jako je výška vánoční koule. Moje polysterenová baňka měla obvod cca 21 cm a výšku 10 cm. Obdélník jsem tedy háčkovala na šířku 10 cm a na délku cca 16-17 cm. Díky vroubkovému vzoru se obal krásně natáhl. Kdybych háčkovala nepružný vzor, musela bych háčkovat více řad.
 • Co se týče vzoru, budeme střídat řadu pevných ok a řadu krátkých sloupků za třetí nitku. Doporučuji shlédnout video, kam vést háček. Vzor je naprosto luxusní, vypadá jako pletený a hezky pruží. . Vánoční koule v přírodních barvách budou krásná dekorace  na stromeček, třeba na větve na stůl, jako venkovní dekorace, drobný dárek pro kamarádku nebo ozdoba vánočního dárku.

TIPY PRO VÁS:
Místo polysterenu můžeme použít i starou baňku průměr 7-8 cm a díky háčkovanému kabátku ji krásně upcyklujeme.

A co jsme si ještě uháčkovali z příze Vlna Hep Patty?

 • Homeleska Patty, která vypadá jako pletená, video návod zde
 • Vánoční věnec Patty, video návod zde
 • Maxi šála Patty, video návod zde
 • Dětské bezprstové rukavice, video návod zde
 • Bezprstové rukavice Patty pro dospělé, video návod zde
 • Křížená čelenka pro miminko, video návod zde
 • Ušanka Patty s překrásným vzorem, video návod zde

Ať se Vám vánoční koule Patty podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním vánoční koule Patty ? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB . Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vanocnikoulepatty.

VÁNOČNÍ KOULE PATTY 
Příze: Vlna Hep Patty, jakákoliv barva
Spotřeba: zbytek z klubíček
Háček: 4 mm
Rozměry polystyrénové vánoční koule je 7-8cm průměr, pořídíte třeba na JOOM, dřevěné korálky cca 1 cm průměr, pořídíte třeba na JOOM
Jehla s velkým ouškem, označovač
Časový rozpočet: cca 45 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
KS3N – krátký sloupek za třetí nitku
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního KS

Baňka, háček 4 mm
1. řada: necháme si delší konec a uháčkujeme řetízek v délce 20 ŘO + 1 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do druhého očka a uháčkujeme pevné oko. Do každého očka řetízku za jednu nitku háčkujeme PO. Otočíme. (20)
3. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme KS3N. Počítáme sloupky a bez náhrady máme  20 KS3N. Otočíme.

4. – 35. řada: střídáme řadu dva a tři. Končíme řadou KS3N. Přeměříme rozměry. Měli bychom mít minimálně 10 cm šířku pruhu a 16 cm délku pruhu. Pokud máme kratší délku, háčkujeme více řad.

36. řada: v rubové části spojíme poslední řadu a první řadu pomocí PO, přičemž přízi nabíráme za zadní nitku a nitku základního řetízku. Necháme si dlouhý volný konec.

Poutko a dokončení
Volným koncem sešijeme jednu stranu tunelu. Do dřevěného korálku provlečeme bílou a na jednom konci pod korálkem uděláme několik uzlů. Do obalu vložíme polysterenovou kouli, volným koncem stáhneme druhý konec tunelu a před úplným stažením a sešitím vložíme korálek s poutkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Adventní kalendář Krampolinka ročník 2023 - www.krampolinka.cz 23.12.2023 at 15:38

  […] okénko patří háčkované vánoční kouli Patty. Je to naprosto jednoduchá vánoční ozdoba. Uháčkujeme pouze obdélník, který stáhneme na […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..