Vánoční nebo s mašličkou? S návodem.

23.12.2016

Capáčky z žinylkové příze háčkuji již od srpna. Pro miminka, pro malošky, ale vyrobit ťapičky i pro sebe na doma mne napadlo až těsně před Vánocemi.

Nejdříve vznikly Vánoční bačkůrky s páskem. Jsou krásně měkounké, příjemně se nosí a páskem si mohu upínat a stahovat kolem nártu jak potřebuji. Jen krapet kloužou po kachličkách, takže pokud plánujete používat doma a máte věčně napilno jako já, tak doporučuji přilepit naspod podrážky ABS tečky, ať si doma zbytečně neublížíte. A jak jsem měla ťapky na nožkách, tak mne napadla ještě jedna jarní alternativka s mašličkou. A tady jsou. Zde, aby lépe držely na nožkách, jsem na vrchní olem bačkůrky zvolila o číslo menší háček a je to znát. Pěkně drží a jsou taky parádní. Nicméně kloužou úplně stejně jako ty Vánoční, takže určitě aplikujte také ABS tečky.

Musím přiznat, že návod na tyto háčkované bačkůrky není zrovna z těch jednoduchých. Proto, než se do bačkůrek pustíte, si prosím přečtěte užitečné tipy, aby Vám háčkování šlo lépe od tlapek.

Užitečné tipy – VYZKOUŠELA JSEM ZA VÁS 🙂

  • návod je zpracován pro velikost 39-40, velikost si můžete upravit buď alternací návodu, velikostí háčku nebo stylem utahování
  • na zelené vánoční bačkůrky byla spotřeba klubko a kousek, na mašličkové jedno celé klubíčko, zůstalo mi cca 10 cm, proto doporučuji háčkovat mašličky až na konec, můžete když tak prohodit barevnou kombinaci, ať se nestresujete jako já, že budete mít málo
  • bačkůrky jsou háčkovány nesymetricky, tj. nezužují se pravidelně, i počet sloupků na vnitřní a vnější straně botičky se liší
  • návod je hodně o počítání, když se nedopočítáte, buď změňte ukončení pevným okem (o jedno dopředu nebo vzad), nebo si poznačte změnu na papírek, ať uděláte i druhou botičku stejně. Návod není dogma, navíc Dolphinka je v tomto hodně nepřehledná. Může Vás to odradit, ale určitě to nevzdávejte. ONO TO NĚJAK DOPADNE a Dolphinka hodně i schová 🙂
  • osvědčil se mi označovač. Stačí i kousek jiné barevné příze. V návodu Vám vždycky napíšu, kam označovat dát. Je to z toho důvodu, že na botičce jsou takové klíčové body, od kterých, pokud se tak trošku ztratíte, se můžete odpíchnout s počítáním a ulehčíte si tím práci
  • časový rozpočet je cca 2-3 hodinky. Měla jsem to tak u prvního páru, u druhého páru jsem botičku s mašličkou měla hotovou cca za hodinku
  • uvařte si kafčo, nachystejte si něco dobrého a ideálně, když Vás u počítání a háčkování nikdo nebude rušit. Můžete samozřejmě párat, ale Dolphin není nekonečná, může se po několikeré párací seanci začít třepit
  • Aktualizace 25.12. pokud vidíte mezery mezi sháčkovanými DS ve špičce, určitě zvolte menší háček
  • Pevné oko se háčkuje do náhrady (ŘO) stejné řady

Tak to bylo z užitečných tipů asi vše a teď se na to můžeme vrhnout. Hodně štěstí.

Vánoční bačkůrky od Krampolinky NEBO Bačkůrky s mašličkou
Příze na Vánoční bačkůrky: Himalaya Baby Dolphin zelená (80331) a bílá (80301), zakoupíte zde. Zelená celé jedno klubíčko, od bílé Vám stačí zbyteček.
Příze na Bačkůrky s mašličkou: Dolce hnědá (754), koupíte zde a Himalaya Baby Dolphin smetanová (80308) koupíte zde
2 knoflíčky s hvězdičkou, koupíte zde 
Háček číslo 4, 5 a 6
Označovač
Jehla s velkým ouškem a nit
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav

Pro mírně pokročilé až pokročilé
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Řady na botičce začínáme náhradou 1ŘO = 1 KS, 2 ŘO = PDS/DS a končíme PO.

PRVNÍ BOTIČKA, začínáme podrážkou, háček číslo 5.
1. řada: 22 ŘO

2. řada: TIP 1: Důležité je, kam píchnete první PDS, aby Vám to početně vyšlo. Užitečné je si uháčkovaný řetízek natáhnout a víme, že do protilehlého konce (ten s volným koncem příze) budeme háčkovat špičku botičky, tj. dle návodu 7 DS. Od tohoto místa si můžete odpočítat dle návodu očka a zůstane Vám právě to, kam máte píchnout první PDS.

TIP 2: do prvního DS ze 7 DS (ty, co háčkujeme do posledního protilehlého očka) DÁME OZNAČOVAČ.

Do 2 očka uháčkujeme PDS (to, co nám zůstane je náhrada za první PDS). Potom háčkujeme takto: PDS, PDS (2) KS, KS, KS, KS, KS, KS, KS (7), PDS, PDS, PDS, PDS (4) DS, DS, DS, DS (4) 7 DS do jednoho posledního očka a začneme háčkovat na protější straně řetízku takto: DS, DS, DS, DS (4), PDS, PDS, PDS, PDS (4) KS, KS, KS, KS, KS, KS, KS (7), PDS, PDS (2), 2 PDS do jednoho očka, PO (celkem 45)

TIP 3: jak poznáme, že PO je do správného očka? Mrkneme o řádek dál a víme, že do místa, kde máme označovač (první DS ze 7 DS) budeme dělat první 2 DS, tj. budeme rozšiřovat špičku a proto všech 7 DS budeme zdvojovat. Odtud můžeme podle dalšího řádku odpočítat, kolik oček budeme potřebovat, a do kterého očka musíme píchnout a ukončit druhou řadu.

3. řada: 2 ŘO (náhrada za PDS) a PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa (4x). PDS, PDS, PDS (3), KS, KS, KS, KS, KS (5), PDS, PDS, PDS, PDS (4), DS, DS, DS (3), 2 DS do jednoho místa (tam kde je označovač a hned ho předěláme do prvního DS), 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa (7x), a háčkujeme na protilehlé straně DS, DS, DS (3), PDS, PDS, PDS, PDS (4), KS, KS, KS, KS, KS (5), PDS, PDS, PDS (3), 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa (4x), PO (celkem 60)

TIP 4: máte označovač v prvním DS v místě, kde se bude rozšiřovat špička?

4. řada: 2 ŘO (náhrada za PDS) a PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa (6x), PDS, PDS, PDS, PDS, PDS (5), DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS (12), 2 DS do jednoho místa (tam kde je označovač a hned ho předěláme do prvního DS), 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa, 2 DS do jednoho místa (14x), DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS, DS (12) PDS, PDS, PDS, PDS, PDS (5), 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa, 2 PDS do jednoho místa (6x), PO (celkem 86)

TIP 5: máte označovač v prvním DS v místě, kde se rozšiřuje špička?

5. řada – TĚLO BOTIČKY. Háčkujeme za zadní nitku, tj. nitka, co je od nás dál. Pokud se Vám povede nabrat i tzv. třetí nitku (sama se nabízí), tak bude tělo botičky pevnější. Háčkujeme 1 ŘO náhrada za KS, 28 KS za zadní nitku, 28 PDS za zadní nitku (první PDS jde do místa, kde máme označovač a hned do něj označovač předěláme), 29 KS za zadní nitku, PO (celkem 86)

6. řada: 1 ŘO náhrada za KS, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme (4x), dále háčkujeme 21 KS a zde POZOR, poslední KS jde do místa, kde máme označovač! 2 DS sháčkovat (sem dáme označovač),  2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (12x), dále háčkujeme 23 KS,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme (4x), 1 KS, PO (celkem 66)

TIP 6: Jak vidíte, tak špička botičky se nesháčkovává rovnoměrně a je to tak v pořádku, takto tvarujeme tělo botičky.

7. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 10 PDS, 11 KS, 2 KS sháčkovat, 2 KS sháčkovat (2x), 2 DS sháčkovat (sem dáme označovač), 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (6x), 2 KS sháčkovat, 2 KS sháčkovat (2x), 14 KS, 10 PDS, PO (celkem 56)

TIP 7: Máte označovač ve sháčkovaném prvním DS?

8. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 9 PDS, 12 KS, 2 KS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (sem dáme označovač), 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (3x), 2 KS sháčkovat, dále háčkujeme 14 KS, 10 PDS, PO (celkem 51)

9. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 16 PDS, 5 KS, 2 KS sháčkovat (zde sháčkováváme očko s označovačem s předchozím očkem), 1 PDS, 2 KS sháčkovat, dále háčkujeme 7 KS, 17 PDS, PO (celkem 49)

HURÁ první botička je hotová. Jdeme na druhou.

DRUHÁ BOTIČKA,  začínáme podrážkou, háček číslo 5.

1 až 5 řada stejná, jako u první botičky, viz výše.

6. řada: 1 ŘO náhrada za KS, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme, 2 KS sháčkujeme (4x), dále háčkujeme 23 KS a zde POZOR, poslední KS jde až do druhého očka od označovače! 2 DS sháčkovat (a sem dáme označovač),  2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (12x), dále háčkujeme 21 KS,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme,  2 KS sháčkujeme (4x), 1 KS, PO (celkem 66)

7. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 9 PDS, 14 KS, 2 KS sháčkovat, 2 KS sháčkovat (2x), 2 DS sháčkovat (sem dáme označovač), 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (6x), 2 KS sháčkovat, 2 KS sháčkovat (2x), 12 KS, 10 PDS, PO (celkem 56)

8. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 9 PDS, 14 KS, 2 KS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (sem dáme označovač), 2 DS sháčkovat, 2 DS sháčkovat (3x), 2 KS sháčkovat, dále háčkujeme 12 KS, 10 PDS, PO (celkem 51)

9. řada: 2 ŘO náhrada za PDS, dále háčkujeme 16 PDS, 7 KS, 2 KS sháčkovat (zde sháčkováváme očko s označovačem s předchozím očkem), 1 PDS, 2 KS sháčkovat, dále háčkujeme 5 KS, 17 PDS, PO (celkem 49)

A máme hotový celý pár, který dotvoříme.

Spodní olem botičky, háček číslo 6

Botičku otočíme podrážkou k sobě. Větším háčkem kontrastní barvou nabíráme jakoby hranu botičky a pevnými očky olemujeme. Ze spodní strany vidíme souvislý řetízkový steh, z vrchní strany botičky vidíme jakoby štepování.

Vrchní olem botičky, háček číslo 4
Krátkými sloupky olemujeme vnitřní část botičky.

TIP 8: U mašličkové bačkůrky začínáme v patě botičky, u Vánoční verze olemujeme botičku, až máme hotový pásek a začínáme v místě pásku!

PÁSEK
Začneme ve 22 očku od patičky zevnitř botičky (mrkněte na obrázek v galerii, třeba to pomůže)

1.řada: 3 ŘO, DS, PDS, KS otočíme a háčkujeme zpátky
2. – 7 řada: 4 KS, otočíme a háčkujeme zpátky
8. řada: 4 DS, otočíme a háčkujeme zpátky
9. řada: 4 DS, otočíme a ukončíme.

Část tvořená DS slouží jako knoflíkové dírky. Na pásek vyšijeme 3-4 hvězdičky.

TIP 9: Vyšila jsem nejdříve křížky a až poté prostředky hvězdiček předním stehem. Lze nahradit hvězdičkovými knoflíčky :-).

MAŠLIČKA
Začínáme na 8 ŘO. Od prvního odpočteme 5 ŘO a sem píchneme první PDS, dále uháčkujeme 4 PDS. Otočíme. V dalších řadách uháčkujeme vždy 6 PDS, otočíme a háčkujeme zpátky. Celkem háčkujeme 7 řad PDS.

Poté kontrastní barvičkou omotáme prostředek obdélníčku a tím vznikne mašle, kterou přišijeme na botičku.

Uff tak to je celé. Úplně jsem se vyčerpala, takže jdu dělat bramborový salát a k tomu si dám třeba vaječný koňak a tímto oficiálně zahajuji letošní Vánoce :-).

Přeji všem, ať se dílko podaří. Za fotografie budu velmi ráda, především slouží jako inspirace pro ostatní. Fotečky můžete umístit zde do komentářů, nebo na FB stránce Krampolinka – Háčkování nejen na focení.

Pokud se Vám návod líbí, určitě šiřte a sdílejte na sociálních sítích. Je zdarma, ale bylo by fajn, když mne zmíníte jako autora. Pomůžete ostatním, kdyby hledali návod nebo tyto stránky :-). Moc děkuji za přízeň.

Šťastné a veselé a mnohokrát děkuji, za Vaši podporu.

Krampolinka alias Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..