Ponožky Best Socks 6

28.2.2021

Ponožky televizky – pracovní název pro háčkované ponožky ze silnější ponožkové příze Vlna-Hep Best Socks 6 Fach. Dnes si ukážeme, jak si uháčkovat klasické ponožky s patou.

Vlna-Hep Best Socks 6 Fach je 150 gramové klubíčko s návinem 420 metrů. 6 fach znamená šesti nitka a jedná se klasickou ponožkovou přízi ve složení 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid. Léty odzkoušená kombinace i poměr zaručí dlouhou výdrž výrobku a hřejivost. Navíc – Best Socks se rozrostla do poměrně široké barevné škály, takže si určitě vybere každý. Z ponožkovky, kromě ponožek, můžete vyrobit domácí pléd, svetr nebo přehoz na postel.

Pozor, existuje i tenčí verze 4 Fach! Best Socks 4 Fach je tenčí ponožková příze (4-nitka), prodává se ve 100 gramovém klubíčku s návinem 420 metrů. Co do složení je totožná, tj. 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid.

Best Socks nám věnoval výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Na rozbalování balíčku se můžete podívat sem a na článek sem. Ponožkovou přízi Best Socks zakoupíte v oblíbeném e-shopu.

Co se týče ponožek, někdo může namítat, že pletené jsou lepší. To nepopírám, ale pro ty, co plést ponožky neumí, přináším háčkovanou alternativu. Někde kolem mne prolétlo, že háčkované ponožky jsou masážní. Tak to i beru a tyto ponožky bych osobně nosila na doma, třeba i na klasických ponožkách, zkrátka na takové to povalování u telky.

Střih ponožky je celkem jednoduchý. Začínáme od klasického řetízku ve špičce krátkými sloupky. Ty na dvou místech pravidelně rozšiřujeme. Na krátké sloupky navazují polodlouhé sloupky do mezer. Háčkujeme dokola bez ukončení řad na délku nártu. Poté háčkujeme pružný řetízek kolem paty buď čtverkou nebo trojkou háčkem (záleží na výšce nártu, dle toho volíme buď volnější 4 mm nebo utaženější 3 mm variantu). Následuje háčkovaný pružný lem z předních a zadních reliéfních polodlouhých sloupků. Patu háčkujeme nakonec. Patu háčkujeme kolem vzniklého otvoru krátkými sloupky. Na boku paty průběžně sháčkujeme vždy dva krátké sloupky do jednoho oka, čímž patu vytvarujeme. Jakmile máme dostatečný počet řad, v rubu šev paty sháčkujeme pevnými očky.

Věřím, že s videem ponožku zvládne i mírně pokročilý začátečník. Šířku ponožky upravujeme počtem rozšiřování krátkých sloupků ve špičce. Délku si upravíme počtem řad na délku našeho nártu. Výšku pružného lemu si upravíme podle sebe a podle materiálu, který máme k dispozici. Na fotkách jde vidět, kolik mi z jednoho klubíčka zůstalo. Jinou velikost, než je v návodu, jsem bohužel neháčkovala, takže Vám nebudu schopna více poradit.

Ponožky Best Socks 6
Příze: Vlna-Hep Best Socks 6 Fach č. 7037
Spotřeba: 1 klubíčko na jeden pár
Háček: 3 mm, 4 mm
Rozměry: dámská velikost 39-41, délka po nárt 17 cm, celková délka 25-26 v nataženém stavu, výška lemu cca 11 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 3-4 hodiny na celý pár
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Ponožku háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme dokola bez ukončení řad, abychom se vyhnuli švu. Pokud máte možnost, háčkujte obě ponožky najednou. Díky stejnému utahování je větší pravděpodobnost, že docílíte stejné velikosti u celého páru.

Ponožka, háček 4 mm
1. řada: 12 oček řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS (vložíme označovač), dále KS do každého očka. Na konci řetízku háčkujeme 5 KS do posledního očka (do prostředního očka z pěti vložíme označovač) a pokračujeme na protilehlé straně řetízku. Zde háčkujeme KS do každého očka. Na konci řady háčkujeme 3 KS do očka s označovačem a do posledního KS vložíme označovač. Celkem máme 29 KS a do další řady pokračujeme pomocí KS, který umístíme mezi náhradu a první KS.

3. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (31)
4. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (33)

Pozn. Střídání rozšiřování je z toho důvodu, aby se nám špička příliš nekroutila.

5. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (35)

6. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (37)
7. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, tento označovač již nepoužijeme. (39)

8. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS až do konce řady. (40)
9. – 10. řada: háčkujeme KS do KS dokola kolem celé špičky (40)
11. řada: na boku ponožky v místech, kde jsme začali háčkovat tzv. dokola přejdeme z KS na PDS. Do každého KS háčkujeme jeden PDS. Do místa přechodu vložíme označovač.
12. – 32. řada: háčkujeme PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky, nikoliv do očka.

Pozn. Počet řad upravíme podle délky našeho nártu. Uděláme si poznámku o počtu řad pro druhou ponožku.

Ponožka – pružný lem, háček 3 mm
33. řada: od místa, kde máme označovač budeme háčkovat PDS do mezer háčkem 3 mm. Budeme háčkovat 22 PDS pro nárt a 18 oček pružného řetízku pro patu.

Pozn. Pokud máte spíše vyšší nárt, háčkujte háčkem 4 mm

34. řada: pružný řetízek připojíme PDS do mezery, dále PDS do mezer v nártové části. Do mezery před začátkem pružného řetízku háčkujeme 2 PDS a do každého očka pružného řetízku jeden PDS, na konci řady háčkujeme 2 PDS. Celkem máme v řadě 42 PDS!
35. řada: hned od místa, kde jsme skončili 2 PDS střídáme PRPDS a ZRPDS, řadu neukončujeme a háčkujeme tzv. dokola

Pozn. Pokud byste začali reliéfní sloupek až od následujícího sloupku, nebude Vám vzorek vycházet!

36.- 54. řada: háčkujeme PRPDS kolem PRPDS a ZRPDS kolem ZRPDS. V poslední řadě čtyři sloupky před koncem háčkujeme PRKS, ZRKS, PO, PO, PO. Přízi ukončíme.

Ponožka – pata, háček 4 mm
1. řada: Pomocí ŘO navážeme přízi v místech, kde končil pružný řetízek, uháčkujeme ŘO. Dále KS do každého očka. Řadu neukončíme. (40)
2. řada: nejdříve háčkujeme KS do KS. Na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, vložíme označovač a háčkujeme KS do KS, řadu končíme dvěma sháčkovanými KS, vložíme označovač. (38)

3. řada: háčkujeme KS dokola. (38)
4. řada: háčkujeme KS do KS. Na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka (ob řadu máme označovač), přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty (ob řadu máme označovač) sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (36)

5. řada: háčkujeme KS dokola. (36)
6. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka (ob řadu máme označovač), přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty (ob řadu máme označovač) sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (34)

7. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (32)
8. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (30)

9. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (28)
10. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, přesuneme označovač a háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 KS dohromady, přesuneme označovač. (26)

volitelná 11. řada: háčkujeme KS do KS, na protilehlé straně sháčkujeme na boku paty dva KS do jednoho očka, háčkujeme KS do KS, na boku paty sháčkujeme 2 PO dohromady, končíme PO. (24)

Převrátíme ponožku do rubu, ustříhneme si dostatečně volný konec, který použijeme na sháčkování vzniklého otvoru na patě. Pomocí PO sháčkujeme vždy zadní a přední nitku švu dohromady. (sháčkujeme cca 12/13 oček)

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu nebo pro propagaci klubíčka Best Socks 6 Fach. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Novinky Vlna Hep na sezónu 2023-2024 9.8.2023 at 12:48

    […] Ponožky Best Socks 6 fach, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..