Vějířková Denim

16.4.2020

Ke klubíčku NAKO Denim mám takový osobní vztah. Vznikla z ní úplně první véčkovka, a je to zkrátka taková klasická příze, která mne vždy překvapí svou měkkostí.

NAKO Denim je 100 gramové klubíčko s návinem 200 metrů a se složením 60% bavlna a 40% prémium akryl. Je hebká a hřejivá a návinem/složením se hodí na chladné jaro nebo klasický podzim. Byl by z ní nádherný svetřík nebo teplejší deka do kočárku. A ta barevná škála je naprosto top. Jak zemité tóny, tak barvičky pro děti. Vybere si zaručeně každý.

Přízi NAKO Denim nám věnoval e-shop www.primaprize.cz, moc děkuji. PrimaPrize.cz je krásný obchůdek, kde naleznete krásný výběr nejen přízí NAKO. Mrkněte. Nakoupila jsem zde například už několik čtyřnohých stoliček na obháčkování, videonávod zde.

Co se týče čepičky, jedná se o verzi klasické vějířkové čepičky. Tato má však křížení a vějířky se háčkují jakoby v zadní části práce. Nejdříve se háčkuje dlouhý sloupek mezi vějířky z předchozí řady, poté se háček zezadu vede do posledního očka vějířku z předchozí řady a uháčkujeme dlouhé sloupky do jednoho místa. Pokud mrknete na video, určitě to zvládnete. Navíc je ve videu ukázáno, jak v tomto vzorečku zvětšit, a to buď přidáním sloupce nebo rozšiřováním ve vějířku. Musíte sami vyzkoušet, co Vám více vyhovuje. Z jednoho klubíčka jsem uháčkovala dvě čepičky o obvodu 44-45 cm. Jedno klubíčko Vám postačí na homelesku na obvod 50 cm. Čepice je ideální na teploty od cca 5 do 10 stupňů nad nulou.

S čepičkou uděláte parádu, takže se do ní pustíme. A pokud se Vám příze zalíbí, můžete vyzkoušen háčkovanou homelesku Denim  s véčkovým vzorem, video návod zde.

Vějířková čepička Denim
Příze: Nako Denim, žlutá barva 10598, fuchsiová 6958, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: jedno klubíčko na dvě čepičky tohoto obvodu, necelé klubíčko na jednu větší čepičku
Háček: 5 mm, 4 mm
Rozměry: obvod 44-45 cm – šířka čepice v lemu 20 cm, výška čepice 15 cm, obvod 50-51 cm – šíře v lemu 22 cm, výška 17.5 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač pro začátečníky
Časový rozpočet: cca 2 hodiny
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme do magického kroužku. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního DS, 1 ŘO místo prvního KS. Řada končí PO. Pokud se Vám MK nedaří, spojte čtyři ŘO pomocí PO do kroužku. Do druhé řady JE náhrada součástí počtu, od třetí řady náhrada NENÍ součástí vzorku. Základy háčkování, včetně postupu na magický kroužek zde.

VIDEO – ČEPICE, obvod 44-45 cm, Denim, háček 5 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, PO (12)
2. řada: N za DS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme DS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (24)
3. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme DS, háček vedeme jakoby zezadu zpět do očka k náhradě a uháčkujeme 2 DS, +očko před prvním DS přeskočíme, háček vedeme do následujícího očka, uháčkujeme první DS, háček vedeme jakoby zezadu zpět do očka, které jsme přeskočili a uháčkujeme 2 DS+, vzor mezi znaménkem opakujeme ještě třikrát. Poté háčkujeme vzor třikrát bez přeskočení očka, poté vzor mezi znaménkem opakujeme třikrát a znovu třikrát bez přeskočení očka. Končíme PO. Celkem máme v řadě základ pro 14 sloupců. Tento počet nám bude stačit na obvod 44-45 cm.

4. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do mezery mezi vějířky a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 3 DS, opakujeme, končíme PO, stále máme 14 sloupců.

Pozn. Pokud potřebujete více sloupců, mrkněte do nákresu nebo do videa. Pro více sloupců využijeme řadu pět. V rozšíření první DS háčkujeme mezi sloupce do středu vějířku z předchozí řady, háček vedeme jakoby zezadu do nejbližšího sloupku a uháčkujeme 2 DS, které v následující řadě postupně rozšiřujeme. Pokračujeme v háčkování vzoru, tj. první DS mezi vějířky, vějířek do posledního sloupku vějířku z předchozí řady.

5. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do mezery mezi vějířky a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 4 DS, opakujeme, končíme PO, máme 14 sloupců.

6. – 10. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do mezery mezi vějířky a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 4 DS, opakujeme, končíme PO, máme 14 sloupců.

LEM, Denim, háček 5 mm 
11. řada: N za KS,  kolem kříženého DS háčkujeme PRKS, dále 4 KS, opakujeme, končíme PO, tj. 14 sloupců x 5 = 70 KS.

LEM, Denim, háček 4 mm 
12. – 14. řada: N za KS, PRKS, 4 KS, opakujeme, končíme PO. (70)

ČEPICE, obvod 50-51 cm, Denim, háček 5 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, PO (12)
2. řada: N za DS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme DS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (24)
3. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme DS, háček vedeme jakoby zezadu zpět do očka k náhradě a uháčkujeme 2 DS, +očko před prvním DS přeskočíme, háček vedeme do následujícího očka, uháčkujeme první DS, háček vedeme jakoby zezadu zpět do očka, které jsme přeskočili a uháčkujeme 2 DS+, vzor mezi znaménkem opakujeme ještě třikrát. Poté háčkujeme vzor třikrát bez přeskočení očka, poté vzor mezi znaménkem opakujeme třikrát a znovu třikrát bez přeskočení očka. Končíme PO. Celkem máme v řadě základ pro 14 sloupců.

4. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do mezery mezi sloupce vějířků a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 3 DS, opakujeme, končíme PO, stále máme 14 sloupců.

5. řada: N za DS, VZOR +háček vedeme do mezery mezi sloupce vějířků a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 4 DS+, opakujeme 4x, ROZŠÍŘENÍ háček vedeme mezi sloupce a uháčkujeme DS, háček vedeme jakoby zezadu do předchozího očka a uháčkujeme 2 DS, dále háček vedeme mezi sloupce vějířků a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 2 DS, pokračujeme 4 x vzorem a následuje ROZŠÍŘENÍ, pokračujeme vzorem a končíme PO, máme 16 sloupců.

6. – 12. řada: N za DS, VZOR háček vedeme do mezery mezi vějířky a uháčkujeme DS, háček jakoby zezadu vedeme do posledního sloupku vějířku z předchozí řady a uháčkujeme 4 DS, opakujeme, končíme PO, máme 16 sloupců.

LEM, Denim, háček 5 mm 
13. řada: N za KS, kolem kříženého DS háčkujeme PRKS, dále 4 KS, opakujeme, končíme PO, tj. 16 sloupců x 5 = 80 KS.

LEM, Denim, háček 4 mm 
14. – 17. řada: N za KS, PRKS, 4 KS, opakujeme, končíme PO. (80)

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Z čeho háčkovat na podzim? Přehled přízí a návody - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 11:31

    […] Toptex Kateřina, 45% bavlna, 55% akryl, 50g/110m, návod na homelesku zde a návod na klasickou čepičku zde Schjeepes Stone Washed, 78% bavlna, 22% akryl, 50g/130 metrů, návod na čepičky zde a zde Nako Denim, 60% prémiový akryl, 40% bavlna, 100g/200 metrů, návod na véčkovou homelesku zde a vějířkovou čepičku zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..