Zigzag top Sofi

11.7.2020

V letním počasí krásně unosíme háčkované tričko, šatovku či top. Pokud zvolíme správný materiál, bude nás háčkovaný výrobek krásně chladit. My si dnes uháčkujeme top z příze Elian Sofi.

Elian Sofi je novinková příze českého výrobce VSV Pilníkov. Sofi se prodává v klubíčku 100 gramů s návinem 286 metrů a ve složení 62% bavlna a 38% viskóza. Příze je kovově lesklá a splývá. Viskóza chladí a výrobku dodává krásný vzhled. Tuto přízi nám věnoval přímo výrobce, na rozbalování balíčku můžete mrknout sem. Elian Sofi se momentálně vyrábí v devíti barvičkách a my použijeme šedavou 255 a starorůžovou 006. Příze zakoupíte na Elian.eu.

Co se týče střihu a vzoru topíku, háčkujeme shora nejdříve pruh polodlouhými sloupky. Střídáním háčků a rozšířením si vytvoříme prostor pro poprsí. Při přechodu na šatovkovou část sháčkujeme rozšířená místa, vytvoříme cípy/obloučky, na které aplikujeme vzor. Rozšiřování ve vzoru je možné přidáním sloupků v živůtku nebo výměnou háčku, případně kombinací obou. Vzoreček se jmenuje zigzag granny a jelikož se nám vrátily boho motivky, zigzag je vyloženě in (viděla jsem např. v letošní kolekci Desigual). Výhodou tohoto střihu je, že se začíná pružným řetízkem na horní obvod nad poprsím, takže si můžete velikost pohodlně upravit dle vlastních rozměrů. Vzorek zigzag je velice jednoduchý, jediné úskalí je, si dobře rozpočítat cípy, aby se vám opakovaly po celém obvodu. Samotné háčkování zigzag je velice jednoduchá a oddychová záležitost. Šmrnc vzoru dodá zajímavé či odvážné střídání barev. V poslední fázi tvoření uháčkujeme ramínka a celý horní díl obháčkujeme.

No a my se pustíme do díla.

ZigZag top Sofi
Příze: Elian Sofi šedá 255, starorůžová 006, zakoupíte na www.elian.eu
Spotřeba: 2 klubíčka šedé, 2 klubíčka starorůžové (zůstane cca 2/3)
Háček: 3 mm a 4 mm a 5 mm
Rozměry: velikost 40-42, šířka živůtku 39 cm pod prsy, výška živůtku 16 cm včetně olemu, délka ramínka před přiháčkováním 27 cm, šířka 4 cm včetně olemu, šatovka délka od živůtku 41 cm, spodní šířka šatovky 63 cm, celková délka od ramínek pod spodní okraj 69 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
2DS – dvakrát nahazovaný DS
pikotka – 3 ŘO a PO
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Živůtek začínáme pružným řetízkem a háčkujeme shora. Na živůtek navazuje šatovka. Živůtek háčkujeme dokola, tj. beze švu. Šatovku háčkujeme po řadách, tj. řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za DS a končí pevným okem. Do další řady se posuneme pomocí pevných ok.

Živůtek, Sofi, šedá, háček 3 mm
1. řada: 115 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme KS, dále KS do každého očka. Včetně náhrady máme 116 KS. Pruh si narovnáme a pomocí PO sháčkujeme s protilehlým koncem.
3. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do KS, tj. 116. Dále háčkujeme 1 PDS pod PO a řadu neukončujeme a pokračujeme v háčkování. Celkem máme 117 PDS.

Živůtek, Sofi, šedá, háček 3 a 5 mm
4. řada: Háček 3 mm – háčkujeme 35 PDS do mezer. Háček 5 mm – rozšiřujeme ve schématu 2 PDS – 1 PDS. Opakujeme na 35-ti očkách. Končíme 2 PDS. Háček 3 mm – háčkujeme 46 PDS do mezer.

Pozn. Do prvního a posledního PDS pětkou háčkem umístíme označovač. Vždy počítáme sloupky v řadě, abychom měli stále stejný počet oček trojkou a pětkou háčkem. Díky většímu háčku vznikne volnější a zvlněný přední díl, který háčkujeme dle velikosti vlastního poprsí. Pokud potřebujeme více „nařasit“, zdvojíme každý ze 35 PDS, tj. dostaneme se na číslo 70 PDS pětkou háčkem. Počet řad živůtku si také upravíme na svou velikost. HLÍDÁME si umístění posledního PDS a prvního PDS trojkou háčkem před živůtkem. Jednou končíme přímo v mezeře u živůtku, jednou jakoby o jednu mezeru dříve. To stejné na konci živůtku, když měníme háček. Háčkujeme jednou přímo do mezery k živůtku a jednou až o mezeru dále. Takto si udržíme rovný okraj živůtku!

5. řada: Háček 3 mm – háčkujeme 35 PDS do mezer. Háček 5 mm – střídáme PRPDS a ZRPDS. Končíme PRPDS. Háček 3 mm – háčkujeme 46 PDS do mezer.
6. řada: Háček 3 mm – háčkujeme 35 PDS do mezer. Háček 5 mm – začínáme vždy PRPDS, dále háčkujeme PRPDS do ZRPDS z předchozí řady a ZRPDS do PRPDS z předchozí řady. Vždy končíme PRPDS. Háček 3 mm – háčkujeme 46 PDS do mezer.
7. – 21. řada: opakujeme řadu 5 a 6

Živůtek – sháčkování, Sofi, šedá, háček 3 mm
22. řada: 35 PDS do mezer, v místech vzorku aplikujeme schéma 2 PDS sháčkovat – 1 PDS (na konci sháčkování bychom měli mít 35 oček), dále 47 PDS do mezer
23. řada: 117 PDS do mezer
24. řada: 115 PDS do mezer, dále KS do mezery, KS do mezery a PO.

Šatovka živůtku, Sofi, šedá, háček 3 mm

Pozn. ZigZag vzorek je rozpočítán na 13 sloupců a k tomu potřebujeme vytvořit „obloučky“ rozpočítané na devíti očkách. Pokud byste potřebovali více sloupců než 13, je potřeba rozpočet na „obloučky“ upravit buď počtem oček v živůtku, tj. místo 117 byste měli jiné číslo dělitelné devíti, případně častějším zdvojováním oček při tvoření obloučku.

1. řada: N za KS, 2 PDS do jednoho očka, DS, 2 DS do jednoho očka, 2DS, 2 DS do jednoho očka, DS, 2 PDS do jednoho očka, KS. Opakujeme 13x, končíme PO.
2. řada: Pomocí PO přejdeme k prvnímu PDS. N za DS, DS do jednoho očka, +očko vynecháme, 3 DS do následujícího očka, 2 očka vynechat, do špičky háčkujeme 3 DS, 3 ŘO, 3 DS, dvě očka vynechat, 3 DS, očko vynechat 2 DS, dvě očka vynechat, 2 DS do následujícího očka+ vzorek opakujeme 13x, končíme PO. Viz nákres.

Šatovka živůtku, Sofi, růžová, háček 3 mm
3. řada: Pomocí dvou PO přejdeme do mezery. N za DS, 3 DS, +do následující mezery 3 DS, ve špičce pod ŘO háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS, do následující mezery 3 DS, do následující mezery 3 DS a ob mezeru háčkujeme 3 DS+ vzorek opakujeme 13x, končíme PO.
4. řada: Pomocí dvou PO přejdeme do mezery. N za DS, 3 DS, +do následující mezery 3 DS, ve špičce pod ŘO háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS, do následující mezery 3 DS, do následující mezery 3 DS a ob mezeru háčkujeme 3 DS+ vzorek opakujeme 13x, končíme PO.

Šatovka živůtku, Sofi, šedá, háček 3 mm
5. řada: Pomocí PO přejdeme do mezery. N za DS, 3 DS, +do následující mezery 3 DS, ve špičce pod ŘO háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS, do následující mezery 3 DS, do následující mezery 3 DS a ob mezeru háčkujeme 3 DS+ vzorek opakujeme 13x, končíme PO.
6. – 10. řada: opakujeme řadu 3 a střídáme barvy jedna řada šedou, dvě řady růžovou.

Šatovka živůtku, Sofi, šedá a růžová, háček 4 mm
11. – 20. řada: opakujeme řadu 3 a střídáme barvy jedna řada šedou, dvě řady růžovou.

Šatovka živůtku, Sofi, šedá a růžová, háček 5 mm
21. – 30. řada: opakujeme řadu 3 a střídáme barvy jedna řada šedou, dvě řady růžovou. Končíme řadu šedou.

Spodní olem šatovky, Sofi, šedá, háček 5 mm
31. řada: pomocí PO přejdeme do mezery. N za DS, +3 DS do mezery – pikotka – 2 DS, 5 DS – pikotka – 4 DS ve špičce, 3 DS do mezery – pikotka – 2 DS, 3 DS do mezery – pikotka – 2 DS, mezeru vynechat, 3 DS do mezery – pikotka – 2 DS,+ vzor opakujeme. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Ramínka, Sofi, šedá, háček 3 mm
Tři očka před hranou vzoru živůtku navážeme šedou přízi.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 41. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 24 oček. Počet si však uzpůsobte podle ramínek spodního prádla.

Pro druhé ramínko navážeme přízi na protilehlé straně tři očka před koncem vzoru živůtku
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 41. řada: N za PDS, dále 6 PDS do následujících mezer, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí 7 KS. Mezi ramínky v podpaždí mám 24 oček. Počet si však uzpůsobte podle ramínek spodního prádla. Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování podpaždí a vnější strany ramínka.

Olem výstřihu a ramínek, Sofi, šedá háček 3 mm
Podpaždí a vnější strana ramínka – střídáme 3PDS-pikotka-2PDS, očko vynechat, KS, očko vynechat.

Výstřih a vnitřní strana ramínka – střídáme 3PDS-pikotka-2PDS, očko vynechat, KS. Na ramínku háčkujeme do stejných mezer, jako při obháčkování vnější strany.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, tuniku/šaty dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..